Spawacz, wiertnik i geolog. Ruszają kursy w BCU przy Naftówce

Jeszcze w maju br. nastąpi otwarcie Branżowego Centrum Umiejętności przy Naftówce. To miejsce, w którym będzie można wyszkolić się m.in. w zawodach niezbędnych w przemyśle naftowym, gazowniczym i wodorowym. Wszystko dzięki urządzeniom, jakich nie mają inne placówki edukacyjne w Polsce.
Dzięki wirtualnej rzeczywistości uczniowie będą mogli spróbować swoich sił w specjalistycznych zawodach jeszcze przed 18. rokiem życia
Damian Krzanowski

Posłuchaj audycji na ten temat:

Krośnianie będę musieli umieć rozwinąć skrót kolejnej instytucji w mieście: BCU, czyli Branżowe Centrum Umiejętności. Powstało ono za Zespołem Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie przy ul. Bohaterów Westerplatte, po wyburzeniu dawnego budynku magazynowego. Wkrótce zostanie otwarte. To zaawansowana technologicznie placówka kształcenia, szkolenia i egzaminowania, która wykracza poza tradycyjne sposoby doskonalenia zawodowego.

Lokalizacja BCU
obliview

Stosunkowo niewielki budynek wypełniony jest najnowszymi technologiami i urządzeniami. Umożliwią one szkolenia na specjalistyczne stanowiska potrzebne na rynku pracy.

Wiertnik

Jedną z technologicznych perełek jest symulator wierceń. W tym miejscu jednocześnie może szkolić się kilka osób – wiertnik i jego pomocnicy. Operator uczy się m.in. obsługi, nacisku, ustawienia parametrów wiercenia czy dobrania ilości płuczki.

Symulator wierceń
DAMIAN KRZANOWSKI

Natomiast pomocnicy mają ubrane google VR (wirtualnej rzeczywistości), stwarzające przed nimi widok otoczenia wiertni. Dzięki nim mogą wspomóc operatora w różnych czynnościach np. w przygotowaniu stanowiska, przenoszeniu materiałów czy założeniu lub dokręceniu świdra do maszyny. Jednocześnie na monitorze nauczyciel widzi pracę wszystkich tych osób.

Uczniowie poznają w praktyce pracę na stanowisku wiertniczym 
damian krzanowski

- Tak rozbudowany symulator to jedyne takie urządzenie w Polsce – zaznacza Joanna Kubit, dyrektorka Naftówki.

Nauka procesu wiertniczego odbywa się nie tylko w formie wirtualnej. W części warsztatowej BCU jest także 4-metrowy otwór w ziemi oraz narzędzia i urządzenia, które umożliwiają poznanie wiertnictwa w praktyce.

Otwór o głębokości 4 metrów do prac wiertniczych 
damian krzanowski

Spawacz

Wirtualna rzeczywistość wykorzystana jest także w symulatorze spawania. Po założeniu okularów VR, które jednocześnie wyglądają jak maska spawalnicza, plastikowe walce zamieniają się w metalową rurę, której elementy należy ze sobą połączyć.

Symulator spawania
damian krzanowski
Przed oczami widać końcówkę spawarki, a komputer podpowiada jej właściwe ułożenie.
Oznaczenia na walcu i końcówce spawającej pozwalają komputerowi odczytać ich położenie 
Damian krzanowski

Wykonanie równomiernego spawu nie jest łatwe. Dzięki urządzeniu można ćwiczyć precyzję, technikę czy też przyzwyczaić się do warunków pracy w masce. Gdyby nie ta technologia, uczniowie musieliby czekać na kurs spawalniczy do 18 roku życia.

W googlach i na monitorze widać efekty wirtualnego spawania
damian krzanowski

Poza symulatorem centrum wyposażone jest także w urządzenia umożliwiające realne spawanie metodą elektryczną, gazową oraz laserem.

Elektrolizer

W centrum będzie się można także szkolić w obsłudze elektrolizera wodoru. Naftówka jest jedyną placówką edukacyjną w Polsce wyposażoną w takie urządzenie. Jego działanie polega na rozdzieleniu cząsteczek wody na jej części składowe – tlen i wodór, który uważany jest za „paliwo przyszłości”.

Model elektrolizera wodoru
damian krzanowski

Wiele więcej

W BCU znajdziemy także laboratorium geologiczne, pracownię informatyczną oraz salę wykładową. Warsztat wyposażony jest wyłącznie w nowe urządzenia na najwyższym poziomie. Wśród nich są m.in. tokarka i frezarka CNC, maszyna do badania wytrzymałości do 60 ton, czy hydrauliczna zgrzewarka do rur z polipropylenu. - Wyposażenie BCU stanowiło 1/3 wszystkich kosztów, które wyniosły 13,5 miliona złotych – mówi Joanna Kubit.

Składa się na nie realizacja inwestycji oraz prowadzenie dwuletnich szkoleń i kursów. 11 mln zł pochodzi z dofinansowania z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki (środki przekazała Unia Europejska w ramach Krajowego Planu Odbudowy).

Zeroemisyjność

W części wykładowej tzw. czystej, budynek jest zeroemisyjny. Pod ziemią zainstalowane są pompy ciepła. Ciepło, które jest w budynku, zostaje odprowadzane na zewnątrz wentylacją, a następnie jest odzyskiwane. Po nagrzaniu zostaje wtłoczone do środka. Energię do tego potrzebną wytwarzają panele fotowoltaiczne.

Do ekologicznych rozwiązań nawiązują także zielone ściany pokryte roślinnością na zewnątrz i wewnątrz budynku.

Nie tylko dla uczniów

BCU ma służyć uczniom w 40%. W jego ofercie będą przede wszystkim kursy dla osób z zewnątrz, które chcą podnieść swoje kwalifikacje w danej dziedzinie bądź się przekwalifikować. Przez pierwszy rok (do czerwca 2026) będą one bezpłatne dla 200 osób. Przyjmowanie zgłoszeń rozpocznie się po otwarciu (po 23 maja) na specjalnej stronie internetowej BCU. Na razie informacje można uzyskać pod numerem tel. 13 491 13 06.

Pierwsze z uruchamianych kursów i szkoleń:
  • Wykonywanie płytkich wierceń pionowych
  • Wykonywanie czynności konserwacyjno-naprawczych urządzeń zaporowych
  • Wykonywanie czynności konserwacyjno-naprawczych zaworów bezpieczeństwa
  • Wykonywanie czyszczenia, cięcia i spawanie laserem
  • Obsługa modułowego elektrolizera do produkcji wodoru
  • Sygnalista hakowy
  • Monter połączeń rozłącznych
  • Przygotowanie rur okładzinowych
  • Wykonywanie płytkich badań geofizycznych
  • Kurs spawania wirtualnego
  • Wykonywanie obróbki i rekonstrukcji odwiertów

Później centrum będzie działało komercyjnie. Dyrektorka Naftówki zapewnia jednak, że ceny kursów będą konkurencyjne, ze względu na to, że budynek jest własnością szkoły.

Szkoła współpracuje m.in. ze spółką Orlen S.A. oraz krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą. Projekt powstania i funkcjonowania BCU nadzoruje Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów, Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. Szkolenia przeprowadzane będą przez partnerów branżowych. 

Niejedyne BCU w Krośnie

W Krośnie powstaje także Branżowe Centrum Umiejętności Lotniczych przy Zespole Szkół Mechanicznych. Razem z Naftówką należą do 5 centrów na Podkarpaciu i 120 w Polsce. 

BCU przy Zespole Szkół Mechanicznych w Krośnie. Trwa wyposażanie budynku
adrian krzanowski
Centrum przy Mechaniku powstało dzięki środkom z Unii Europejskiej, a dokładnie z Krajowego Planu Odbudowy
adrian krzanowski

Obecnie prace budowlane zostały zakończone i trwa etap wyposażania pawilonów oraz organizacji kursów. Branżowe Centrum Umiejętności Lotniczych ma zostać otwarte we wrześniu tego roku. Więcej pisaliśmy o tym tutaj

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
Adrian Krzanowski
10.05.2025 08:38
Jeśli uważasz, że ta informacja pomogła Ci w podjęciu decyzji o rozwoju zawodowym, rozważ wsparcie portalu drobną kwotą: https://buycoffee.to/krosno24
Adrian Krzanowski
na forum od października 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)