Słup Pokoju. Ma przypominać, jak ważne jest to słowo

W Parku Jordanowskim stanął (19.08) symboliczny pomnik, który zwany jest Słupem Pokoju. Ma nieść przesłanie, aby ludzie żyli w pokoju. Został przekazany przez miasta partnerskie Krosna.
Słup Pokoju odsłonili przedstawiciele władz Krosna oraz miast partnerskich naszego miasta
Adrian Krzanowski

Słup jest drewniany, ma ok. 2,5 m wysokości, został zainstalowany na betonowym fundamencie. Na każdej z czterech stron słupa przymocowane są tabliczki z przesłaniem "Niech będzie pokój na świecie" w różnych językach świata: polskim, węgierskim, włoskim, francuskim, słowackim, niemieckim, ukraińskim i norweskim.

"Niech będzie pokój na świecie" - głoszą napisy na Słupie
adrian krzanowski

Idea ustawiania Słupów Pokoju sięga 1976 roku. Popularyzują przesłanie, aby ludzie wszystkich czasów, niezależnie od rasy, narodowości, języka czy kultury, w jakiej się wychowali, żyli w pokoju. Takie symboliczne pomniki stoją już w prawie 100 krajach na całym świecie, jest ich ponad 60 tysięcy.

Słup stoi między drzewami tuż za główną bramą wejściową do parku od ul. Grodzkiej
adrian krzanowski

Najczęściej stoją przed świątyniami różnych wyznań, ale umieszczane są również na terenach uniwersytetów, urzędów państwowych czy organizacji społecznych. W Krośnie Słup Pokoju stanął w Parku Jordanowskim przy ul. Grodzkiej- To miejsce w centrum miasta, gdzie na co dzień krośnianie spędzają wolny czas z dziećmi, spacerują i odpoczywają w cieniu drzew. Dlatego wybraliśmy to miejsce na usytuowanie Słupa Pokoju – tłumaczy Urząd Miasta Krosna.

- Chcemy, aby Słup Pokoju przypominał młodemu pokoleniu, jak ważne jest utrwalanie pokoju na Ziemi. Do tej pory nie zdawaliśmy sobie sprawy z hasła, które na nim jest zapisane. Jednak to wszystko co dzieje się za wschodnią granicą Polski unaocznia, jak ważne jest to przesłanie, jak trzeba dbać o pokój, a wręcz walczyć o pokój na Ziemi – mówił na odsłonięciu pomnika Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

Słup Pokoju dla miasta Krosna został przekazany przez Komitet Współpracy Miast Partnerskich Marl (Niemcy) – Zalaegerszeg (Węgry) – Krosno. To biuro koordynujące współprace tych miast, ma siedzibę w Marl w Niemczech.

Pierwszy Słup Pokoju w Marl ustawiono 6 maja 2023 i tym samym zapoczątkowano umieszczanie takich słupów w miastach partnerskich.

Miasta partnerskie Krosna

Obecne miasta partnerskie Krosna (stan na 2023 rok) to:

- Z 3 miastami słowackimi tj. Svidnik, Bardejov, Koszyce oraz z węgierskim Tokajem i francuskim Creil – utrzymujemy przyjazne kontakty, na podstawie podpisanych deklaracji, w której wyraża się zgodę na podjęcie współpracy i rozwijania przyjaznych stosunków. Szczególnie chodzi o wspólne aplikowanie po środki zewnętrzne oraz realizacje projektów - informuje magistrat.

Podjęto również próbę nawiązania współpracy z hiszpańskim miastem Truel, ale na ten moment Krosno nie ma deklaracji zwrotnej o chęci podjęcia współpracy.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (22)