Rynek pełen drzew. Zobacz Krosno i okolice w filmie z 1938 roku

Rynek i stare miasto pełne drzew oraz ludzi, Prządki bez wytyczonych szlaków, podróże furmankami w kierunku Bieszczad. To wszystko możemy zobaczyć w reportażu z 1938 roku udostępnionym przez Filmotekę Narodową.
Rynek Krosna w latach 30. XX wieku
Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej

"Opuszczając Biecz, wkraczamy na teren ziemi sanockiej, zbliżając się do Krosna – stolicy najstarszego w Polsce zagłębia naftowego" - tak zaczyna się wątek Krosna w reportażu z 1938 roku. 

Ziemia sanocka to określenie, które funkcjonowało w okresie od XIV do XVIII wieku. W jej skład wchodziły późniejsze powiaty: sanocki, brzozowski, leski oraz część powiatów turczańskiego, krośnieńskiego i rzeszowskiego. Ziemia sanocka była częścią województwa ruskiego, w skład którego wchodziły jeszcze ziemia lwowska, ziemia przemyska, ziemia żydaczowska oraz ziemia chełmska i ziemia halicka. Stolicą województwa był Lwów.

W filmie Polskiej Agencji Telegraficznej zobaczyć można krośnieński Rynek wraz z wieżą farną. Wówczas przez środek głównego placu miasta prowadziła droga. 

"Przed rokokowym kościołem Kapucynów stoi pomnik Łukasiewicza" - mówi następnie lektor. To jedno z miejsc, które znacznie się zmieniło - po otaczającej go zieleni nie ma teraz śladu. 

Stamtąd reportaż przenosi widzów do Bóbrki, gdzie możemy być świadkami próbnego wiercenia w złożach ropy naftowej oraz do Rezerwatu Przyrody Prządki. "W pobliżu Krosna, obok ruin zamku w Odrzykoniu, leżą otoczone legendami, fantastycznych kształtów skały, zwane Prządkami – cel licznych wycieczek turystycznych" - słyszymy. 

Film pokazuje także styl życia mieszkańców Podkarpacia. Znajdziemy w nim wiejskie chaty, powozy konne, dawny samochód i motocykl. 

Dalej w siedmiominutowym filmie zobaczyć można Sanok, Zagórz i ruiny klasztoru Karmelitów Bosych, Góry Słonne i największe w Polsce serpentyny. Reportaż kończy się krajobrazem Bieszczad. 

Film zobaczyć można tutaj.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
kaj74
26.12.2019 22:06

Wspaniały prezent na święta, można się delektować klatka po klatce. Pozdrawiam.

kaj74
na forum od listopada 2017
pluszowyprezes
26.12.2019 20:44

Zrobiono pocztówkę, bo ciężko aby w dzisiejszych czasach rynek pełnił funkcję inną niż turystyczno-gastronomiczna. Jeżeli niektórym marzy się powrót do przeszłości, to muszą zlikwidować okoliczne galerie handlowe.

pluszowyprezes
na forum od grudnia 2017
szary30
26.12.2019 16:26

REWELACJA! podziekowania dla autorki.

Lubię oglądać jak zmienił się świat.

szary30
na forum od listopada 2017
rogol
26.12.2019 14:29

Jak widac rynek zyl.

Teraz mamy pozamykane ulice,wszedzie zakazy i nakazy.

Zrobiono z rynku pocztowke a nie miejsce dla zywych.

rogol
na forum od listopada 2017
rusos
26.12.2019 14:21

Takie artykuły to mistrzostwo, ciekawe i pożądane. Pozdrawiam.

rusos
na forum od października 2018
lorien
26.12.2019 11:54

Kapitalne,proszę o więcej takich perełek!!

lorien
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)