HISTORIA

Rynek pełen drzew. Zobacz Krosno i okolice w filmie z 1938 roku

Rynek i stare miasto pełne drzew oraz ludzi, Prządki bez wytyczonych szlaków, podróże furmankami w kierunku Bieszczad. To wszystko możemy zobaczyć w reportażu z 1938 roku udostępnionym przez Filmotekę Narodową.
Joanna Kwiatkowska
Rynek Krosna w latach 30. XX wieku
Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej

"Opuszczając Biecz, wkraczamy na teren ziemi sanockiej, zbliżając się do Krosna – stolicy najstarszego w Polsce zagłębia naftowego" - tak zaczyna się wątek Krosna w reportażu z 1938 roku. 

Ziemia sanocka to określenie, które funkcjonowało w okresie od XIV do XVIII wieku. W jej skład wchodziły późniejsze powiaty: sanocki, brzozowski, leski oraz część powiatów turczańskiego, krośnieńskiego i rzeszowskiego. Ziemia sanocka była częścią województwa ruskiego, w skład którego wchodziły jeszcze ziemia lwowska, ziemia przemyska, ziemia żydaczowska oraz ziemia chełmska i ziemia halicka. Stolicą województwa był Lwów.

W filmie Polskiej Agencji Telegraficznej zobaczyć można krośnieński Rynek wraz z wieżą farną. Wówczas przez środek głównego placu miasta prowadziła droga. 

"Przed rokokowym kościołem Kapucynów stoi pomnik Łukasiewicza" - mówi następnie lektor. To jedno z miejsc, które znacznie się zmieniło - po otaczającej go zieleni nie ma teraz śladu. 

Stamtąd reportaż przenosi widzów do Bóbrki, gdzie możemy być świadkami próbnego wiercenia w złożach ropy naftowej oraz do Rezerwatu Przyrody Prządki. "W pobliżu Krosna, obok ruin zamku w Odrzykoniu, leżą otoczone legendami, fantastycznych kształtów skały, zwane Prządkami – cel licznych wycieczek turystycznych" - słyszymy. 

Film pokazuje także styl życia mieszkańców Podkarpacia. Znajdziemy w nim wiejskie chaty, powozy konne, dawny samochód i motocykl. 

Dalej w siedmiominutowym filmie zobaczyć można Sanok, Zagórz i ruiny klasztoru Karmelitów Bosych, Góry Słonne i największe w Polsce serpentyny. Reportaż kończy się krajobrazem Bieszczad. 

Film zobaczyć można tutaj.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU: