Rozbierają stary budynek na Spółdzielczej. Będzie tam nowa kamienica

Rozpoczęły się prace rozbiórkowe budynku przy ulicy Spółdzielczej, w pobliżu Rynku. W tym miejscu powstanie kamienica z mieszkaniami na sprzedaż. Budowa ma rozpocząć się w drugiej połowie roku. Zobaczcie wizualizację.
Teren rozbiórki pomiędzy ulicami: Spółdzielczą, Sienkiewicza i Franciszkańską
Damian Krzanowski

W budynku będzie 16 mieszkań na sprzedaż, o powierzchni od mniej więcej 30 do ponad 40 mkw. Pojawi się jednak możliwość zakupu dwóch lokali i zamiany ich w jeden większy. Mieszkania znajdować się będą na pierwszym, drugim i trzecim piętrze. Klienci otrzymają je w stanie deweloperskim, do urządzenia we własnym zakresie. W budynku będzie winda, a klatki schodowe wykończone zostaną w wysokim standardzie. Pod budynkiem będzie się mieścił parking podziemny na 10 samochodów, z wjazdem od strony ul. Franciszkańskiej. 

Na parterze przewidziano trzy lokale na wynajem. Jeden duży lokal z przeznaczeniem na restaurację lub bank, dwa mniejsze na punkty handlowe lub usługowe. Inwestycję prowadzi firma KPB Development z Krosna. 

Wizualizacja nowego budynku
KPB DEVELOPMENT

Do dwóch miesięcy będzie trwać całkowita rozbiórka starego budynku, która odbywa się pod nadzorem archeologa. Pełne prace archeologiczne będą prowadzone na terenie 35 m2, między obecnym budynkiem a parkingiem przy ulicy Franciszkańskiej. W tym miejscu ma powstać zjazd do garażu podziemnego.

W 2016 na terenie inwestycji były już prowadzone prace archeologiczne. Wtedy archeolodzy odkryli fundamenty XIX-wiecznego budynku.

W tym miejscu będą prowadzone prace archeologiczne
damian krzanowski

- Mamy już złożony wniosek o pozwolenie na budowę. Sądzę, że rozpoczniemy ją w drugiej połowie roku - mówi Magdalena Łącka, prezes KPB Development. Przewidywany termin ukończenia inwestycji to przełom 2020/2021.

Dwa lata temu za niemal pół miliona złotych spółka KPB Development kupiła od miasta działkę. Wcześniej, bo w 2013 miasto odkupiło ją od Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska". 

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person ula
18.03.2019 07:47

W czasie, gdy panuje ucieczka sklepów ze Śródmieścia , nie kupiłabym mieszkania w tym bloku na kamiennej pustyni, z trudnym  dojazdem.

person
ula
na forum od listopada 2017
person ps24
17.03.2019 01:03

Sam budynek wygląda ładnie i nowocześnie, jak to się jednak ma do zabytkowego charakteru starówki - moim zdaniem nijak. A co z planem zagospodarowania przestrzennego? A co w związku z tym, że tam jest teren parku kulturowego. Widocznie ta uchwała o parku kulturowym jest po to żeby utrudnić prowadzenie biznesu - skoro i tak można postawić tam obiekt o tak nowoczesnej i odbiegającej od miejscowej architektury bryle.

person
ps24
na forum od listopada 2017
person Ewa26
16.03.2019 20:50

Super.W końcu w Krośnie buduje nowoczesne budynki. Wizualizacja wygląda świetnie, pasuje do kamienicy /1001drobiazgów/. KPB Development buduje piękne osiedla np. Parkowe.Stare bloki w Polance wyglądają jak nowe,może redakcja Krosno24 pokaże jak powinno się remontować stare osiedla, nie tylko zielona lub różowa elewacja. Jeszcze raz brawo. My Polacy umiemy tylko krytykować. Trzeba uznać też czyjeś starania ,żeby nasze miasto,osiedla ,budynki były piękne. Prosimy o więcej.

person
Ewa26
na forum od listopada 2017
person Niki_Manifesto
16.03.2019 11:56

Mam nadzieję, że się nie opamiętają i nie zechcą budować kopii rynkowych kamienic. W dzisiejszych czasach nie buduje się już takich do celów mieszkaniowych. W zespole staromiejskim stoi PRL-owski, swoją drogą piękna bryła, budynek Domu Handlowego zniekształcony plastikowym zadaszeniem i to na nim należałoby skupić uwagę, aby w końcu po wielu latach odzyskał swój kształt, świeżość oraz kultowy charakter.

Pomyślcie tylko, co się stanie, gdy rozpocznie się budowa tej nowej kamienicy rozciągnięta w czasie. Media będą o tym pisać. Ludzie będą ruszać na rynek, podglądać postępy prac, będą o tym rozmawiać, oswajać się z nowym widokiem, niektórzy przekonają się do racji budowy właśnie takiego nowoczesnego budynku wkomponowanego w Stare Miasto. Stare Krosno musi odzyskać świeżość i prestiż, musi odzyskać swą funkcję miejsca spotkań.

person
Niki_Manifesto
na forum od listopada 2017
starstarstar
person marta_alicja
16.03.2019 11:25

Gdy przyjechałam po raz pierwszy do Krosna, to właśnie rynek i jego okolice oczarowały mnie najbardziej. To jeden z największych atutów miasta. Proszę, opamiętrajcie się! Ten budynek przyczyni się do zniweczenia klimatu tego miejsca.

person
marta_alicja
na forum od sierpnia 2018
person Burn
16.03.2019 07:11

I bardzo dobrze! Krosno i tak wygląda jak skansen, i to dość zaniedbany. Trochę świerzego powietrza w architekturze tej części miasta się przyda.Każdy kto myśli, że powinno się tam wybudować kamienicę osiemnastowieczną chyba oszalał do reszty.

person
Burn
na forum od listopada 2017
star
person jb
16.03.2019 05:48

Ten nowy budynek pasuje do otoczenia jak pięść do nosa. Rozpacz.

person
jb
na forum od listopada 2017
person panSebastian
15.03.2019 23:49

W końcu! Budynek świetnie wpisuje się w kontekst. Znawcom przypominam, że w Krośnie nie ma starówki tylko Stare Miasto zlokalizowane na Wzgórzu Staromiejskim a  nie wzgórzu starówkowym. Starówki są tam gdzie stare miasta zostały zniszczone w czasie wojny i odbudowane jak w jaśle czy Warszawie. Starówki to sztuczne twory. Powiedz w Krakowie, że idziesz na starówkę na pewno zrozumieją :).  Getto tam było? co z tego?, w Holandii uczestniczyłem w warszatach prowadzonych w danym kościele. Kiedyś Krosno było miastem krówlewskim, może ktoś od króla powinien przypilnować sprawy?!

person
panSebastian
na forum od listopada 2017
star
person nafta
15.03.2019 22:07

To chyba jakiś ponury żart ? Jak na takie coś w tym miejscu mógł się zgodzić konserwator zabytków ? Nie chcę nic mówić , ale to śmierdzi na odległość .

person
nafta
na forum od listopada 2017
person mateusz123
15.03.2019 21:02

wielka szkoda, że w centrum starówki powstanie kolejny nowoczesny budynek, który całkowicie nie wpisuje się i nigdy nie wpisze się w urokliwe kamienice starówki...

person
mateusz123
na forum od grudnia 2018
person vip1
15.03.2019 20:32

Nie wiem dlaczego konserwator zabytków zgodził się na oszpecenie starówki ? Przecież można wybudować o nowoczesnym standardzie ale podobną z zewnątrz kamienicę by pasowała do istniejącej  zabudowy starego miasta. Dlaczego nadal pozwala się budować właśnie w centrum gdzie jest brak miejsc parkingowych budynku na 16+3 mieszkaniami a tylko 10 miejsc do parkowania, to oznacza że nie będzie ani jednego więcej, bo te 10 już istniejących zniknie podczas zabudowy.

person
vip1
na forum od listopada 2017
star
person TLo
15.03.2019 13:14

To jest budynek dawnego getta krośnieńskiego. Byłoby więc warto prowadzić prace rozbiórkowe pod nadzorem nie tylko archeologicznym, aby nie zaprzepaścić czegoś istotnego dla przeszłości Żydów krośnieńskich.

person
TLo
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (23) forward