Rodzice dzieci niepełnosprawnych na lodzie. Ceniony ośrodek kończy działalność

Z zaskoczeniem pracowników i rodziców spotkało się odwołanie zajęć rehabilitacyjnych w ośrodku prowadzonym przez krośnieńską organizację. Placówka realizuje świadczenia tylko do końca czerwca. Powód? Oficjalnie brak odpowiedniego dofinansowania, w kuluarach mówi się jednak o drugim dnie takiej decyzji.
Ośrodek Wczesnej Interwencji mieści się na pierwszym piętrze w Pałacu Łozińskich w Potoku i jest w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych
Adrian Krzanowski

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) w Krośnie zarządza Ośrodkiem Wczesnej Interwencji (OWI) w Potoku. Ośrodek zajmuje się leczeniem, rehabilitacją, terapią i diagnozą dzieci, które mają trudności rozwojowe. Działania, które są podejmowane w placówce, umożliwiają najlepszy rozwój dziecka w sferze ruchowej, intelektualnej, emocjonalnej i społecznej. 

Dysponuje gabinetami: fizjoterapii, psychologa, logopedy, pedagoga, a także salą gimnastyczną i do zajęć grupowych. W placówce pracuje osiem osób: dwóch specjalistów neurologii dziecięcej, dwóch fizjoterapeutów, pedagog, neurologopeda, psycholog i pracownik administracji.

Z pomocy ośrodka korzystało wiele dzieci z Krosna i okolic. –Byliśmy bardzo zadowoleni z działania Ośrodka – mówią rodzice, którzy poinformowali naszą redakcję o jego zamknięciu. –Dzieci były odpowiednio rehabilitowane przez wykwalifikowaną kadrę i wracały do zdrowia.

Jednak pod koniec maja PSONI zdecydowało się rozwiązać umowę z NFZ.

Gabinety w OWI są przystosowane dla dzieci niepełnosprawnych, a zajęcia prowadzone przez kadrę przynosiły pozytywne efekty dla zdrowia podopiecznych
ADRIAN KRZANOWSKI

Wersja zarządu: brak środków finansowych

Grzegorz Bliźniak, przewodniczący zarządu stowarzyszenia, tłumaczy, że taka decyzja jest podyktowana problemami kadrowymi i wysokością kontraktu z Funduszem. Otrzymane pieniądze nie wystarczały na pokrycie kosztów zatrudnienia i utrzymania ośrodka.

Według przewodniczącego ze świadczeń w ramach kontraktu z NFZ w OWI korzystało 87 dzieci od pierwszych miesięcy do 7 roku życia. Nie była to jednak stała grupa. - Była bardzo duża rotacja. Znaczącą liczbę stanowiły dzieci korzystające raz lub dwa razy. Nie mieliśmy pewności, czy rodzic z dzieckiem do nas wrócą, a ideą ośrodka jest kompleksowa rehabilitacja tych dzieci – mówi przewodniczący zarządu stowarzyszenia.

Aby usługi świadczone w OWI były na wysokim poziomie, potrzebna jest wykwalifikowana kadra, specjalistyczny sprzęt i odpowiedni lokal. To wszystko generuje koszty. - Świadczenia są niedoszacowane, a ceny mediów i płac rosną – tłumaczy Grzegorz Bliźniak.

Przewodniczący zarządu stowarzyszenia twierdzi, że sytuacja takich placówek z roku na rok się pogarsza. - Podejmowaliśmy różne działania, żeby uratować OWI, ale nie udało się - mówi. - Nie możemy też przesunąć pieniędzy z innych naszych placówek.

Rodzice byli zadowoleni z zajęć w OWI, teraz muszą szukać nowych placówek dla swoich dzieci
ADRIAN KRZANOWSKI

Próbując ratować sytuację, stowarzyszenie występowało o pomoc do różnych osób: prezesa NFZ, ministra zdrowia czy parlamentarzystów. Starania okazały się bezowocne. - Jeśli poprawią się warunki kontraktowania oraz znajdziemy odpowiednią kadrę, która jest wymagana, to zarząd rozważy reaktywację działania ośrodka w ramach kontraktu z Funduszem – zapewnia Bliźniak.

O STOWARZYSZENIU
  • Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest organizacją prowadzoną przez rodziców doświadczających niepełnosprawności swoich dzieci. Członkowie zarządu pracują społecznie i nie pobierają pensji. Angażują się w różnorodne działania, które zapewniają odpowiednią rehabilitację i wsparcie. Inicjatywy podejmowane przez stowarzyszenie poprawiają jakość życia osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin. Jednak zakres i formy wsparcia są uzależnione od środków finansowych, które organizacji uda się pozyskać. - Praktycznie do każdego projektu jesteśmy zobowiązani wnosić wkład własny – mówi Grzegorz Bliźniak. - A jedyne przychody, jakie koło posiada to składki członkowskie, darowizny i wpływy z jednego procenta. Przy naszej szerokiej działalności, pieniądze te nie zaspokajają wszystkich potrzeb stowarzyszenia.

Wersja pracownic: zamknięcie ośrodka ma drugie dno

Z tłumaczeniami przewodniczącego zarządu PSONI nie zgadzają się pracownice OWI. Twierdzą, że powodem likwidacji świadczeń wynikających z NFZ nie są pieniądze ani problemy z kadrą, ale inne plany stowarzyszenia co do budynku, w którym znajduje się obecnie ośrodek.

Według nich PSONI nie musiało dokładać się do utrzymania i funkcjonowania ośrodka, a pracownice mają wykształcenie i doświadczenie wymagane przez NFZ. Teraz rodzice szukają nowych placówek, do których mogliby posłać swoje dzieci. A kolejki są długie. 

Według stanowiska pracownic PSONI od dawna próbowało zlikwidować OWI, a w wypowiedzi Grzegorza Bliźniaka jest wiele nieścisłości i niedopowiedzeń. – Terapią tak naprawdę objętych jest około 300 dzieci, w stałej opiece jest ich 100 – wyjaśnia jedna z pracownic placówki. – Nie było miesiąca, w którym kontrakt byłby niewyrobiony, oprócz tego robiłyśmy nadwykonania, za które płaci Fundusz. W dodatku dofinansowanie z kontraktu w tym roku było większe.

Zarząd PSONI mówi o 87 dzieciach, które korzystały z terapii w OWI, ale pracownice wspominają o około 300
aDRIAN KRZANOWSKI

Pracownice bez uprzedzenia otrzymały wypowiedzenia 30 maja. Niektóre z nich przepracowały w ośrodku osiem lat. - Pod pretekstem poznania nowego kierownika placówki zaproszono nas do jednego gabinetu i wręczono wypowiedzenia.

Pracownice nie wierzą w zapewnienia Grzegorza Bliźniaka, że jak znajdą się większe pieniądze z Funduszu, to ośrodek wróci do życia w takiej formie jak jest. Szukają nowej pracy.  

Jaki był prawdziwy powód rozwiązania umowy  z NFZ, dowiemy się zapewne za kilka miesięcy – mówią.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
TLo
27.06.2019 09:51

Oby tylko teraz dwór w Potoku nie skończył jak dwór w Szebniach... :-(

TLo
na forum od listopada 2017
RavNieruchomosci
27.06.2019 09:30

Pierwwsza myśl jaka mi przychodzi do głowy, znalazł się chętny na odkupienie miejsca.

RavNieruchomosci
na forum od listopada 2017
jag25090
27.06.2019 07:38

Zlikwidować konkordat,fundusz kościelny,opodatkować kszęzy i będą pieniądze ale chore dzieci nikogo nie obchodzą !!! SKANDAL !!!!

jag25090
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (20)