Remont wieży w pełni. Do lata zdążą

Centrum Dziedzictwa Szkła, piwnice, ładniejszy Rynek, do tego wyremontowana wieża farna, z hełmu której w końcu będzie można podziwiać panoramę Krosna - to wszystko dla krośnian i turystów będzie gotowe do tegorocznego lata. Zobaczmy jak postępują prace w wieży.
Prace idą pełną parą zarówno w środku wieży, jak i na zewnątrz

Remont wieży ruszył w zimie. Zaniedbany symbol Krosna będzie nie tylko odnowiony, ale też udostępniony dla turystów. Dotąd jego masowe zwiedzanie nie było możliwe, bo warunki panujące w środku były zbyt niebezpieczne. Od dwóch sezonów na wieżę mogli wejść pojedynczy turyści.

Od tego lata będzie już inaczej. Choć i tak na najwyższą kondygnację, czyli kopułę wieży jednocześnie będzie mogło wejść zaledwie kilka osób to zwiedzanie wieży będzie już stałym punktem wśród atrakcji turystycznych.

Istniejące dotąd drewniane schody w dzwonnicy zastąpiły już stalowe. Brakuje jeszcze podestów i barierek

Najważniejszym, ale też najtrudniejszym do wykonania elementem przebudowy wieży są schody. Do połowy budowli, gdzie znajdują się dzwony i mechanizm poruszający tarczą zegara Mięsowicza, prowadzą kamienne stopnie. Te zostaną, ale już schody drewniane, które wiodą z poziomu dzwonnicy do hełmu wieży, zostały wymienione. - Obecnie trwają prace związane z montowaniem w tym miejscu stalowej konstrukcji schodów - informuje Joanna Sowa, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Krosna.

Od wejścia do środka wieży prowadzą solidne, kamienne schody. Ściany są już odnowione, kamień wyeksponowany

Na samą górę, na hełm wieży prowadziły bardzo wąskie strome, drewniane schodki. Z tego samego materiału wykonane będą nowe. Pozostała drewniana konstrukcja w hełmie jest odczyszczona, przygotowana do zabezpieczenia przeciwpożarowego. Dla większego bezpieczeństwa zwiedzających wykonane będą pomosty z krat.

Piwnica pod wieżą. Pomieszczenie będzie wykorzystywane przez Muzeum Rzemiosła, którego pracownicy będą oprowadzać po wieży

Wnętrza pomieszczeń zarówno górnych kondygnacji, jak i dolnych będą zakonserwowane i zaaranżowane zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi. W pomieszczeniach piwnicy i przyziemia są już nowe posadzki z cegły ceramicznej, wykonano izolacje ścian. Częściowo zostaną wyeksponowane wątki ceglane i kamienne, otwory drzwiowe, portale kamienne, resztki schodów, a nawet drzwi.

Prace w wieży są trudne, głównie ze względu na brak miejsca i zabytkową strukturę obiektu. Przeszkadza też trochę... Marian, razem z Urbanem i Janem (dla niewtajemniczonych - to słynne dzwony, a nie członkowie ekipy remontowej)

Obiekt będzie miał ponadto nową instalację elektryczną, antywłamaniową, przeciwpożarową oraz monitoring.

Prace trwają także na zewnątrz, przy elewacji. Odczyszczono tynk z powłok farby, przystąpiono do wzmacniania bardzo uszkodzonych elementów kamiennych.

Zanim ruszył remont, zdemontowane zostały wskazówki i cały mechanizm zegara. Trafił do Poznania, gdzie przeszedł specjalistyczny remont - pierwszy od ponad 100 lat

Na koniec pojawi się nowa elewacja. Jak udało nam się ustalić, jej kolor i wzór będzie dość nietypowy, ale już w Krośnie znany. Wieża ma bowiem nawiązywać do elewacji... szpitala przy ul. Korczyńskiej. Tam poszczególne skrzydła mają inne kolory - od intensywnego fioletu, przez róż, po pomarańcz i zieleń. Rozwiązanie jest dość kontrowersyjne - część pacjentów skarżyła się na to, że o tych kolorach i wzorach można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że działają uspokajająco i sprzyjają rekonwalescencji. Teraz jaskrawy fiolet ma trafić w samo serce miasta.

Wieża to własność parafii, ale miasto stało się jej bezpłatnym dzierżawcą

- Ta elewacja będzie wesoła, przecież wszyscy mówią o potrzebie ożywienia Rynku - słyszymy w magistracie. - W ten sposób wieża znakomicie będzie zwracać na siebie uwagę, wyróżniać się spośród dość monotonnych kolorystycznie pozostałych obiektów na Starówce.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:

Ostatni fragment tekstu, dotyczący elewacji wieży, był prima aprilisowym żartem. Pozostałe informacje są prawdziwe.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)