XVII-wieczna wieża farna jest jednym z najcenniejszych zabytków Krosna, zarazem najbardziej charakterystycznym obiektem architektury miasta. Nietrudno ją zauważyć, bo góruje nad Rynkiem. Dzięki temu sama jest doskonałym punktem widokowym, roztacza się z niej widok na całe miasto i okolice. Wewnątrz są trzy słynne dzwony: Urban, Jan i Marian, odlane w 1639 roku. Na wieży znajduje się zegar, wykonany w fabryce Mięsowicza. Aby zabytek jeszcze długo cieszył oczy mieszkańców Krosna i turystów, konieczne są prace renowacyjne. Miasto nie rezygnuje również z pomysłu udostępnienia dzwonnicy dla zwiedzających.
W tym roku planuje się przeprowadzenie pierwszego etapu prac remontowych. Najważniejsze to osuszenie fundamentów wieży. - Piwnice są bardzo nasiąknięte, zawilgocone, w niektórych miejscach wręcz zasolone. Dlatego osuszenie fundamentów jest konieczne - wyjaśnia Marta Rymar, specjalista ds. ochrony zabytków Krosna.
Aby uniknąć dwukrotnego rozkopywania chodnika w sąsiedztwie wieży, prace ziemne przy fundamentach najprawdopodobniej zostaną wykonane przy okazji przebudowy kanalizacji na ulicy Piłsudskiego.
- Gdy uporamy się z podmakaniem fundamentów, możemy z pracami iść dalej. Jeśli wystarczy środków, chcielibyśmy również w tym roku odnowić elewację wieży i tarczę zegara - informuje Marta Rymar. Prace te zostaną sfinansowane dzięki miejskiej dotacji w wysokości 70 tys. zł.
Więcej w tym roku pewnie nie uda się zrobić, ale na tym nie koniec planów wobec wieży farnej. Ciągle żywy jest pomysł udostępnienia jej dla zwiedzających. - W przyszłym roku będziemy składać wniosek o dofinansowanie takiego projektu z funduszy Unii Europejskiej. Chcemy w nim zawrzeć rewitalizację wieży, udostępnienie dla turystów całości wnętrza, łącznie z galeryjką - mówi specjalista ds. ochrony zabytków Krosna.
Są również plany poprawienia estetyki skwerku przy ul. Piłsudskiego, znajdującego się za kościołem farnym. Z zakomponowaną na nowo zielenią i kwiatami, ławeczkami, być może nawet niewielką fontanną, ma się on również stać miejscem wypoczynku.