PWSZ ma być coraz bardziej praktyczna

Ponad 700 studentów rozpoczęło naukę na pierwszym roku studiów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie. W poniedziałek (30.09) odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2013/14 i immatrykulacja nowych studentów. - Coraz więcej stawiamy na umiejętności społeczne - mówi rektor uczelni.
Uroczysta immatrykulacja, czyli przyjęcie w poczet studentów

Rozpoczęcie nowego roku akademickiego miało miejsce na auli w kampusie PWSZ w Suchodole. Na uroczystość przybyli nie tylko studenci, ale także władze miasta, parlamentarzyści, przedstawiciele przedsiębiorstw oraz zaprzyjaźnieni z uczelnią naukowcy. Do Krosna przybył nawet rektor filii Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego w Domodiedowo pod Moskwą, profesor Jewgienij Safonow.

Od teraz na krośnieńskiej PWSZ funkcjonuje nowy kierunek - zarządzanie. Absolwenci trwających sześć semestrów studiów (3 lata) uzyskają tytuł zawodowy licencjata. Na drugim roku następuje wybór jednej z trzech specjalności: Zarządzanie finansami, Zarządzanie instytucjami publicznymi oraz Zarządzanie w przedsiębiorstwie. - Rekrutacja na ten kierunek zakończyła się sukcesem - uznał rektor PWSZ prof. dr hab. Grzegorz Przebinda.

Aula PWSZ w Suchodole może pomieścić ok. 300 osób

Podczas wystąpienia rektor odniósł się do problemu niżu demograficznego - problemu, z którym borykają się wszystkie uczelnie wyższe w Polsce. - Wiemy, że będą likwidowane szkoły wyższe, które nie spełniają pewnych standardów. Czyli przez likwidację złych szkół, młodzież będzie się kształciła tylko w tych dobrych. My się nie boimy. Mamy ten entuzjazm, który pozwala nam rozpocząć nowy rok z pewnością, że będzie to rok dobry dla uczelni.

Prof. Grzegorz Przebinda przypomniał, że uczelnia z Krosna współpracuje nie tylko z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Rzeszowskim. Ma podpisane także porozumienia z uczelniami zachodnioeuropejskimi, jak i z tymi zza wschodniej granicy Polski.

Studenci z Krosna, którzy w ubiegłym roku akademickim uczyli się za granicą w ramach Erasmusa

Właśnie o swoich zagranicznych doświadczeniach opowiadali studenci, którzy uczestniczyli w europejskim programie wymiany studentów Erasmus. Krośnieńscy studenci byli m.in. w Hiszpanii, na Majorce oraz na wyspie Rodos, gdzie pracowali odpłatnie w hotelach. - To był najlepszy rok naszego życia. Te wyjazdy to nie tylko nauka i zabawa, ale także okazja do zdobycia życiowych umiejętności - jak sobie radzić w trudnych sytuacjach - mówili.

- Najważniejsi w naszej szkole są naturalnie studenci. To nie jest tylko slogan - mówił rektor. - Jako szkoła zawodowa chcemy dać Wam coś więcej. Nie tylko zawód, ale i umiejętności społeczne. Chcemy, aby Państwo włączyli się w życie szkolne nie tylko od egzaminu do egzaminu, od zaliczenia do zaliczenia. Mają Państwo tu przestrzeń, w której mogą rozwijać swoje zdolności - miasto i szkołę. Można działać w samorządzie, uczyć się życia, a jednocześnie pracować na rzecz szkoły, regionu, środowiska - zachęcał studentów prof. Przebinda.

Władze krośnieńskiej uczelni

Rektor poinformował też, że projekt zmian ustawy o szkolnictwie wyższym, który może wejść w życie najprawdopodobniej od przyszłego roku akademickiego zakłada, że uczelnie będą zróżnicowane na zawodowe i akademickie. - PWSZ-ty przekształcą się w szkoły, które będą zmuszone do prowadzenia studiów wyłącznie na poziomie praktycznym. Zmienią się programy, bo połowa zajęć ma mieć charakter praktyczny. To będą też takie zajęcia, które mają rozwijać kompetencje społeczne. Uczelnie będą też musiały w większym stopniu niż dotychczas współpracować z przedsiębiorstwami z regionu.

O tym, że PWSZ jest ważną instytucją w życiu miasta potwierdzał Piotr Przytocki, prezydent Krosna i jednocześnie przewodniczący konwentu PWSZ. - Z wielkim uznaniem odnoszę się do wszelkich działań na rzecz tworzenia dobrej, twórczej atmosfery sprzyjającej wszechstronnemu rozwojowi studentów. Czas studiów to okres kształtowania postaw, charakteru, czas porządkowania życia według jasno określonych zasad. Wszyscy pragniemy, aby proces kształcenia opierał się na humanistycznych wartościach, aby uwrażliwiał na piękno, dobro i prawdę. Aby kształtował ludzi, dzięki którym świat będzie lepszy. W moim odczuciu PWSZ szczególnie sprzyja takim działaniom.

O mitach i rzeczywistości związanej z gazem łupkowym dowiedzieli się m.in. politycy i samorządowcy, którzy przybyli na wykład inauguracyjny

Na zakończenie uroczystego rozpoczęcia nowego roku akademickiego tradycyjny wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka - rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie: "Gaz łupkowy - mity i rzeczywistość".

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)