Decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego PWSZ w Krośnie uzyskała uprawnienia do prowadzenia studiów pierwszego stopnia na kierunku Zarządzanie. Kierunek ten od wielu lat jest na pierwszym miejscu wśród innych wybieranych przez kandydatów na studentów kierunków - tylko w roku akademickim 2010/2011 wybrało go ponad 37 tys. osób. W dwóch ostatnich latach Zarządzanie ciągle było w czołówce, większym zainteresowaniem cieszyło się tylko budownictwo lub informatyka.
- Takie było zapotrzebowanie rynku lokalnego - powody wprowadzenia takiego kierunku wyjaśnia prof. Zbigniew Barabasz - prorektor ds. studiów krośnieńskiej PWSZ. - W trybie studiów stacjonarnych nigdy nie było oferty nastawionej na kierunki związane z zarządzaniem. Dwie specjalności dotyczą sensu stricte zarządzania, bo będzie to Zarządzanie w przedsiębiorstwach i Zarządzanie w instytucjach publicznych, ale trzecią specjalnością, którą proponujemy naszym kandydatom, będzie Zarządzanie finansami, a więc coś, co wydaje się, że nawet dzisiaj jest atrakcyjną formą takich studiów.
Specjalność Zarządzanie finansami umożliwia zdobycie kompetencji z zakresu szeroko rozumianych zagadnień finansowych, jakie wymagane są od działów odpowiedzialnych za sprawy finansowe we wszelkiego typu organizacjach. Zarządzanie instytucjami publicznymi pozwala na uzyskanie wiedzy oraz praktycznych umiejętności, pożądanych w sektorze publicznym, w tym w administracji. Z kolei specjalność Zarządzanie w przedsiębiorstwie obejmuje zagadnienia z zakresu funkcjonowania przedsiębiorstwa z nastawieniem na procesy i funkcje zarządcze w sferze funkcjonowania przedsiębiorstw produkcyjnych, handlowych i usługowych.
Jedną z tych trzech specjalności menedżerskich studenci wybiorą na drugim roku studiów.
Absolwenci krośnieńskiej uczelni uzyskają tytuł zawodowy licencjata. Studia będą trwały sześć semestrów, będą prowadzone w formie stacjonarnej, czyli dziennej i niestacjonarnej - zaocznej.
Uwzględniając sugestie pracodawców, krośnieńska uczelnia postawiła na praktykę. We wszystkich semestrach dominującą formą zajęć są ćwiczenia projektowe, warsztatowe i laboratoryjne. Przewidziano m.in. 15 tygodni praktyk, czy 180 godzin języka angielskiego, w tym języka specjalistycznego. W ramach programu Erasmus studenci będą mogli wyjeżdżać na stypendia do zagranicznych uczelni.
- Wydaje się, że uruchamiając ten kierunek, umożliwiamy młodym ludziom realizowanie swoich marzeń w wymienionych instytucjach, ale też umożliwiamy im podjęcie działalności związanej z samozatrudnieniem, co wydaje się ważne w dzisiejszych czasach - dodaje Zbigniew Barabasz.
Po ukończeniu studiów absolwenci mogą podjąć studia magisterskie uzupełniające na kierunkach pokrewnych.