29 lipca (poniedziałek) pierwsze autobusy odjadą z nowego przystanku MKS na placu dworca. Tego samego dnia przestaną funkcjonować przystanki Dworzec 01B, 01C i 01D stojące w zatokach przy stacji kolejowej, za budynkiem poczty. Zajmowany przez nie teren miasto chce przekształcić w parking, ponieważ kierowcy od lat narzekają na deficyt miejsc postojowych w okolicy.
Z nowo powstałego stanowiska odjadą kursy MKS we wszystkich kierunkach. Może się więc zdarzyć, że obok siebie zatrzymają się dwa autobusy tej samej linii, lecz o innej relacji (np. jedno „11” do Jedlicza, a drugie do pętli „Szpital Wojewódzki”). Jednak pasażerowie będą mogli wspomóc się tablicami elektronicznymi, które poinformują o najbliższych odjazdach. W wiacie będą zainstalowane też monitoring i citylighty, czyli przeszklone oprawy na większe plakaty reklamowe.
Chociaż magistrat przekazał pieczę nad dworcem firmie DAK, dzierżawa nie obejmuje nowego stanowiska komunikacji publicznej. - Nie chcemy, aby transport miejski był zależny od zewnętrznego podmiotu – mówił w ubiegłym roku Krzysztof Smerecki, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej.
Co ważne, miejski przewoźnik nadal będzie obsługiwał przystanek „Mielczarskiego Dworzec”, z którego odjeżdżają przede wszystkim kursy do Polanki i Turaszówki. Oznacza to, że w pobliżu dworca niektóre autobusy zatrzymają się dwa razy: najpierw przy Full Markecie, a potem na stanowisku MKS wybudowanym w tym roku.
- Zdecydowaliśmy się na to ze względu na umożliwienie przesiadek bez zbędnego biegania między przystankiem przy ul. Mielczarskiego i nowym na placu dworcowym. Dzieli je ok. 200 metrów. Jeżeli pojawią się sugestie, że to niepotrzebne rozwiązanie, być może powrócimy do obsługi tylko przystanku przy ul. Mielczarskiego – informuje Grzegorz Sas z MKS Krosno.
Ta zasada będzie dotyczyć także niektórych kursów linii „18” do Krościenka Niżnego i Korczyny oraz „23” do Przybówki rozpoczynających się na „Mielczarskiego Dworzec”.
Nowe przystanki stanęły też w 51 innych lokalizacjach w całym mieście. Zastąpiły dotychczasowe wiaty, z których niektóre służyły mieszkańcom ponad 20 lat. Jedenaście z nich, podobnie jak stanowisko na dworcu, będzie wyposażone w tablice świetlne, monitoring i citylighty. Zadaszenie pojawiło się również na przystanku „Staszica” przy murze kapucyńskim, gdzie dotychczas go brakowało.
Montowane wiaty są szare, wykonane przede wszystkim z aluminium. Rada Osiedla Tysiąclecia zaproponowała na Facebooku, aby w ich wyglądzie wprowadzić zmiany. - W holenderskim Utrechcie, na dachach ponad 300 przystanków autobusowych, posadzono kwiaty przyjazne pszczołom. Rozchodnik okazały to miododajny gatunek, który dodatkowo wychwytuje drobny pył z powietrza oraz magazynuje wodę deszczową.
Ale są też inne przykłady. W Siematyczach, niewielkiej miejscowości położonej w województwie podlaskim, zainstalowano tzw. żyjące przystanki. Wiaty przystankowe mają konstrukcję z roślinami i kwiatami:
Koszt wymiany przystanków to niemal 2 mln 360 tys. zł, jednak miasto zapłaci jedynie 520 tys. zł. Resztę pokryje Unia Europejska w ramach projektu „Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno”. Dzięki niemu w naszym mieście pojawiło się 21 nowych autobusów, które zastąpiły m.in. wysłużone Autosany H9-35. Powstały też nowe połączenia do gmin Wojaszówka i Korczyna.
Tak, wszystko ładnie i nowocześnie, tylko kto będzie tych wiat pilnował przed zwyrodnialcami rozbijajcymi z uporem maniaka w nich szyby, jak np na białobrzegach?? Może ustawić strażnika przy każdej z nich...
Ładne te nowe przystanki. Oby tylko jakiś "artysta" nie pomazał farbą.
Rośliny na wiatach są bez sensu, ktoś to musi podlewać, dbać o to i tak dalej, koszty eksploatacji z budżetu miasta pójdą.
Jeżeli zieleń to taka która ma szansę rosnąć bez podlewania i innych zabiegów agrotechnicznych.
Nowe zadaszenia przystanków rzeczywiście umożliwiają realizację pomysłu Osiedla "Tysiąclecia". Pozostaje tylko sprawdzić możliwość jego realizacji.
Podążając za tematem... Rada Osiedla Tysiąclecia zaprasza na swój profil na Facebooku. Wiele naszych postów skupia się na poprawie komfortui życia na terenie osiedla i miasta. Priorytetem jest dla nas zieleń w każdej możliwej postaci... i w każdym dostępnym miejscu. Dzielimy się z mieszkańcami wieloma pomysłami, a niektóre z nich będziemy starać się realizować.
Facebook: "Rada Osiedla Tysiąclecia"