Programowanie od najmłodszych lat. Nowa oferta kursów w Krośnie

Według danych z 2018 w Polsce brakuje 50 tysięcy programistów. Czy to wystarczający powód, by stwierdzić, że warto uczyć dzieci programowania? - Zdecydowanie – mówią organizatorzy nowych kursów programowania w Krośnie. To nie tylko umiejętność tworzenia kodu, ale i nauka logicznego myślenia, które przydaje się w codziennym życiu.
Programowanie uczy logicznego myślenia, w przyszłości umożliwia również podjęcie pracy zdalnej
Archiwum Gigantów Programowania

Autorski program nauczania w Young Coders

Pomysł na weekendowe kursy programowania dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat narodził się w Warszawie, gdzie pięciu mężczyzn realizowało wspólnie projekt sprzedażowy dla jednej z wiodących firm ubezpieczeniowych. Piotr Prusiński, Tomasz Okraska, Dominik Waśniowski, Bartosz Bobrek oraz Radosław Filip we wrześniu 2019 pod szyldem Young Coders uruchomią szkolenia w sześciu polskich miastach: Warszawie, Łodzi, Nowym Dworze Mazowieckim, Łowiczu, Andrespolu i Krośnie.

- Krosno to mój wybór, choć koledzy się nad tym zastanawiali – mówi pochodzący z dzielnicy Białobrzegi Radosław Filip. - Mam wrażenie, że tu w dalszym ciągu jest mało alternatyw dla młodych ludzi, wielu wyjeżdża. A programowanie daje dużo możliwości pracy zdalnej. Radosława urzekła idea, że ktoś może dobrze zarabiać, nie opuszczając ulubionego Krosna, a pracując zdalnie dla firmy w Zurychu, Warszawie czy w Stanach Zjednoczonych.

Young Coders czyli (od lewej) Bartosz Bobrek, Tomasz Okraska, Dominik Waśniowski, Radosław Filip i Piotr Prusiński
Archiwum young coders

Konkurencja na lokalnym rynku kursów programowania dla dzieci rośnie. - Co wyróżnia waszą szkołę? - pytamy krośnianina. Z analizy przeprowadzonej przez Radosława i jego kolegów wynika, że żadna z tutejszych szkół nie tworzy programu nauczania tak samodzielnie jak Young Coders. Ponadto, każdy z założycieli może pochwalić się co najmniej pięcioma latami doświadczenia w pracy przy sporych projektach komercyjnych, polskich i zagranicznych.

Okazuje się, że znajomość kodu to jedno, a praca dla firmy drugie. - Mamy sukcesy zawodowe w tworzeniu ogromnych systemów z wieloma tysiącami użytkowników. Dzięki wiedzy zdobywanej przez lata, wiemy, jakich umiejętności technicznych i charakterologicznych potrzeba, żeby ktoś był dobrym pracownikiem – kwituje Radosław Filip.

Czy wiedza programowania jest potrzebna dzieciom? Według twórców Young Coders programowanie uczy logicznego myślenia, które w życiu codziennym jest niezbędne. Będą starali się również rozwijać w najmłodszych umiejętność pracy w grupie. Dzieci będą uczyć się programowania poprzez gry edukacyjne, np. proste kalkulatory lub gry polegające na przejściu przez labirynt.

GDZIE I ZA  ILE?
  • Zajęcia będą odbywać się w systemie weekendowym (przez cały semestr) w sali Dzielnicowego Domu Ludowego w Białobrzegach. Koszt kursu wynosi 899 zł (płatne za semestr z góry) lub 5 x 200 zł w płatnościach ratalnych. Jedno spotkanie to dwie godziny lekcyjne. Lekcja pokazowa odbędzie się 30 sierpnia, zapisy przyjmowane są na stronie youngcoders.io. Young Coders mają też swój fanpage na Facebooku.
Dzieci uczą się programowania np. poprzez tworzenie nieskomplikowanych gier
archiwum gigantów oprogramowania

Giganci programowania zagościli na Podkarpaciu

- Największą satysfakcję z tego, co robimy, czujemy wtedy, gdy młody kursant mówi nam: „dostałem szóstkę z informatyki” albo „napisałam sprawdzian najlepiej w klasie”. Również rodzice cieszą się, gdy dziecko spędza czas przed komputerem w domu w sposób wartościowy, próbując coś stworzyć – mówi Bartosz Siedlecki, jeden z założycieli oddziałów szkoły Giganci programowania na Podkarpaciu. Wraz z Michałem Wachowskim i Damianem Pyzikiem otworzyli w semestrze letnim 2019 kursy programowania dla dzieci w Jaśle. Trafili na podatny grunt, udało im się uruchomić pięć grup.

W Krośnie planują powtórzyć sukces, przekazując dzieciom i młodzieży nie tylko wiedzę, ale również pasję. - Od kilkunastu lat pracujemy wspólnie w branży IT w Jaśle – mówią mężczyźni. - W trakcie zajęć staramy się opowiadać ciekawostki z pracy nad projektami, przybliżać pracę programisty.

Giganci programowania, czyli (od lewej) Damian Pyzik, Michał Wachowski i Bartosz Siedlecki
berenika kochan
Zajęcia dedykowane są dla uczniów w wieku od 7 do 18 lat, z podziałem na kilka grup wiekowych. Najmłodsi uczą się programowania przez tworzenie własnych gier np. Angry Birds, Indiana Jones, Tenis stołowy, Piesek omijający owoce, samolot unikający skał.
Starsze grupy zapoznają się z profesjonalnym środowiskiem programowania Microsoft Visual Studio i dominującymi językami programowania: Javą, C#. Nastolatki tworzą aplikacje na Androida, formularze, w których mogą wykonywać działania matematyczne i programy analizujące rentowność przedsiębiorstwa na podstawie rozmaitych zmiennych.

Mężczyźni zdają sobie sprawę, że poziom nauczania informatyki w szkołach jest niski. - Słyszeliśmy głosy od nauczycieli, że młodzież nie ma umiejętności potrzebnych do podjęcia matury z tego przedmiotu, a przecież jest ona możliwa – mówi Bartosz Siedlecki. Giganci programowania chcą zmienić spojrzenie na informatykę i kształcić nowe pokolenie specjalistów od IT.

GDZIE I ZA ILE?
  • Zajęcia programowania dla dzieci będą się odbywać popołudniami (zapisy na semestr, dwa lub trzy) w sali w budynku Zeto przy ul. Grodzkiej 12 (naprzeciwko kina Sokół). Cena zależna od kursu (więcej informacji oraz zapisy na stronie giganciprogramowania.edu.pl), jednak nie więcej niż 35 zł za godzinę lekcyjną. Giganci programowania mają też swój fanpage na Facebooku.
ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (2) forward