Jak ożywić klocki Lego? Lekcje programowania dla dzieci

Najbardziej ekscytujący moment to wciśnięcie przycisku „play” w edytorze kodu. Czy uruchomi się napisany właśnie kalkulator, czy pojedzie zbudowany z klocków Lego pojazd? Jeśli nie, zdarzył się błąd. Odszukanie go i naprawienie to umiejętność, którą może nabyć już 6-latek.
Dzieci konstruują i wprawiają w ruch modele
robocamp

Programowanie, czyli tworzenie programów komputerowych przy pomocy kodu, znajduje się w orbicie zainteresowań wielu rodziców od dobrych paru lat. Również sporo instytucji edukacyjnych oferuje zajęcia z programowania.

Jak twierdzą organizatorzy i prowadzący zajęcia dodatkowe z programowania dla najmłodszych w Krośnie, zapotrzebowanie na informatyków nie maleje, a dzieci – prócz nauki kodowania – uczą się logicznego myślenia, znaczenia przyczynowości, rozwiązywania problemów i wyciągania wniosków.

SŁOWNICZEK MAŁEGO PROGRAMISTY 
  • Scratch – edukacyjny język obiektowy, stworzony do nauki programowania dzieci i młodzieży, składa się z tekstu i z obrazków
  • Lego Mindstorms – seria Lego umożliwiająca łączenie standardowych klocków z różnego rodzaju czujnikami, np. czujnikiem ruchu i wychylenia. Pozwala na konstruowanie robotów i układów automatyki
  • Lego WeDo 2.0 – seria Lego przeznaczona do nauki programowania młodszych dzieci. Modele są mniej skomplikowane, kolorowe i bardziej przyjazne niż Lego Mindstorms
  • C Sharp, C++, JavaScript, php – języki programowania
  • Microsoft Visual Studio – zintegrowane środowisko programistyczne, w uproszczeniu: program do tworzenia i realizacji kodu

RoboCamp. Pociąg jedzie, dinozaur porusza ogonem

Ziarno wiedzy najlepiej zasiać poprzez zabawę. Anna Wais, krośnianka, z wykształcenia ekonomistka, zrezygnowała z pracy w korporacji na stanowisku menedżerskim, by otworzyć jedyną w mieście salę zabaw, wypełnioną po brzegi Lego. Cel nadrzędny? Zainteresować dzieci programowaniem przy użyciu najpopularniejszych klocków na świecie.

Dodatki z krainy Lego witają nas już przy wejściu do znajdującej się przy ul. Żółkiewskiego (Zawodzie) sali RoboCamp: zbudowana z klocków półka na buty, Lego-lampka, a w toalecie markowy podajnik na papier.

Wyścigi samodzielnie złożonych pojazdów
robocamp

W sali głównej nawet dorosłemu może wymsknąć się „wow”. Znajdują się tu domy, pałace, statki, sklepy. Jest nawet zdalnie sterowany pociąg. To wszystkie zestawy klocków z serii Lego City, Ninjago, Creator, Jurassic World i Friends. Nie ma natomiast przeznaczonych dla najmłodszych klocków z serii Duplo. - Tak, można powiedzieć, że Lego stało się moją pasją – mówi pani Anna. - W tej chwili mamy już ponad 140 kilogramów klocków, a także 120 różnych scenariuszy zajęć.  Warsztaty z robotyki dla dzieci to jej główny pomysł na działalność.

Zajęcia odbywają się codziennie, od wtorku do piątku, w godzinach od 13.00 do 17.30. Przeznaczone są dla dzieci od 6 do 9 lat. Trwają półtorej godziny. 70% tego czasu uczestnicy spędzają na składaniu modeli, 30% to właściwa nauka programowania: kodowanie w języku obrazkowym lub – jeśli dzieci są starsze i umieją już czytać – w Scratchu.

Można wprawić wiatrak w ruch? - wskazuję na kręcący się na monitorze obraz zbudowanego z klocków wiatraka. - To model dla maluchów, na zajęciach składamy bardziej skomplikowane formy - mówi pani Anna. Każdy moduł zajęć ma swoją tematykę: zwierzęta, ruch miejski, dinozaury, astronomię. Modele połączone są z komputerem za pomocą bezprzewodowej technologii Bluetooth. Młodsze dzieci pracują z klockami Lego WeDo 2.0, starsze z Lego Mindstorms. Poznają przy okazji funkcje matematyczne i algorytmy.

Budowanie krok po kroku
robocamp

Analizując konkurencję, Anna Wais dostrzegła, że w Krośnie zajęcia z programowania dla dzieci nie odbywają się w trybie ciągłym. Zazwyczaj prowadzący dojeżdża, przywożąc ze sobą sprzęt. - Chciałam zaproponować warsztaty stałe, z możliwością poznawania klocków Lego w dowolnym momencie - zaznacza. Dlatego, oprócz zajęć, w RoboCamp dzieci mogą przyjść i po prostu układać klocki. Sala zabaw otwarta jest od poniedziałku do soboty, w godzinach od 12.00 do 19.00. Godzina zabawy kosztuje 12 złotych. Pani Anna organizuje również przyjęcia urodzinowe z klockami Lego.

Anna Wais zaprasza na specjalne warsztaty programowania, które odbywają się w trakcie ferii zimowych. Zapewnia zajęcia z robotyki, zajęcia z angielskiego prowadzone przez native speakera i nauczyciela, opiekę nad dziećmi w godzinach od 9.00 do 17.30 oraz pełne wyżywienie. Koszt turnusu to 450 złotych (z Kartą Dużej Rodziny 400 zł), można również zdecydować się na dzień zajęć w cenie 90 zł (z KDR 80 zł). Są jeszcze wolne miejsca na drugi tydzień ferii (18-22.02).

Galileusz. Dzieci tworzą gry i witryny

- Obecnie osoby, które kończą studia informatyczne, nie mają podstaw, by pracować w tym zawodzie. Analfabetyzm informatyczny z roku na rok wzrasta – informuje pesymistycznie Krzysztof Kliś, prowadzący dodatkowe zajęcia informatyczne we franczyzowej placówce edukacyjnej Galileusz. - Szacuje się, że za 5 lat jedna na tysiąc osób będzie umiała zrobić cokolwiek na komputerze. Bierze się to z łatwości rozwiązań informatycznych: kupuje się urządzenia z zainstalowanym już oprogramowaniem, wszelkie aplikacje są intuicyjne w obsłudze - dodaje.

Uczniowie podstawówki uczą się programować
galileusz

Pan Krzysztof stara się zapobiec tej informatycznej katastrofie i co drugą sobotę uczy dzieci programowania, ale i podstawowej obsługi programów środowiska Microsoft (Word, Excel, PowerPoint etc.), a także grafiki rastrowej i wektorowej. Kurs trwa od września do końca czerwca, uczęszczają na niego dzieci od pierwszej klasy szkoły podstawowej do gimnazjum, dzielone na grupę młodszą i starszą.

Najmłodsze dzieci uczą się podstaw programowania, czyli Scratcha, poprzez tworzenie gier i prostych stron internetowych. Starsze dzieci poznają również takie języki jak C Sharp, C++, a najstarsze profesjonalne programy do tworzenia gier, czyli Visual Studio, oraz języki JavaScript, php. - Dzięki naszym lekcjom dzieci dowiadują się, że gier i stron internetowych nie tworzy się w ciągu 5 minut. Przekonują się, jak potrzebna jest informatyka w dzisiejszym świecie.

- Kalkulator, gra w zestrzeliwanie balonów, proste strony internetowe – pan Krzysztof pokazuje efekty pracy z dziećmi. Twierdzi, że w dzisiejszej szkole nie mają szans poznać choćby podstaw programowania.

 

Prosty program do rysowania brył
Scratch

Zajęcia odbywają się w budynku dawnego biura PKS, przy ul. Tysiąclecia 14 (obecnie jest to obiekt firmy Walter).

Girls Byte. Dziewczyny uczą dziewczyny

Rzeszowską grupę edukacyjną GIRLS Byte tworzą cztery młode kobiety, które w ramach wolontariatu prowadzą na terenie Podkarpacia zajęcia z programowania dla dzieci. GIRLS Byte nie miały jeszcze okazji prowadzić zajęć w Krośnie i w okolicy, odwiedziły za to szkoły w Ustrzykach Dolnych, Lubaczowie, Głogowie Małopolskim i wiele innych zainteresowanych warsztatami placówek.

Dziewczyny z GIRLS Byte szczególnie wspierają dziewczynki. - Dysproporcje płciowe w branży IT są, to widać. Ale maleją, bo granica między kobietami i mężczyznami zaczyna się zacierać – brzmi stanowisko grupy. 

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)