Akcja rozpoczęła się miesiąc temu (7.11). Uczniowie krośnieńskich szkół przeprowadzili wśród swoich rówieśników zbiórkę zabawek, głównie pluszowych misiów.
Przez 4 tygodnie udało się zebrać 1886 pluszaków, 111 pudełek puzzli, 21 pudełek gier, kilkadziesiąt lalek i samochodów. - Akcja, przyznam szczerze, przerosła nasze oczekiwania - podsumował Dariusz Sałata, koordynator akcji, nauczyciel w Gimnazjum Nr 5 w Krośnie i członek Maltańskiej Służby Medycznej.
Organizatorzy akcji posegregowali wszystkie zabawki (zobacz zdjęcie obok) i spakowali je do mikołajowych worów. W dniu Św. Mikołaja (6.12) przywieźli je na oddział dziecięcy Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Korczyńskiej w Krośnie. Wszystkie leczące się tam dzieci poproszono do świetlicy na spotkanie ze Św. Mikołajem, który rozpakował wór z prezentami i rozdał zabawki. Podarował je również tym dzieciom, które nie mogły przyjść na spotkanie. Część zabawek pozostawił na wyposażeniu świetlicy.
- Zabawa przyśpiesza proces zdrowienia dzieci - mówi dr n. med. Lucjan Langner, ordynator oddziału pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie. - Zabawa to normalny sposób bycia dziecka, a to - oprócz zabiegów i podawania leków - jest bardzo istotne w procesie leczenia - tłumaczy.
- Na początku dzieci były trochę przestraszone i miały smutny wzrok, ale gdy zobaczyły zabawki wszystko się zmieniło - opowiada Marta, która zaangażowała się w akcję jako wolontariusz. - Mamy nadzieję, że zabawki urozmaicą im pobyt w szpitalu - dodaje.
Na oddziale pediatrii jest 35 łóżek. - Mamy kilkanaście niemowlaków, piętnaścioro dzieci między 10 a 15 rokiem życia i kilku 2-3-latków - mówi ordynator. Od 7 lat z dziećmi mogą przebywać opiekunowie - nawet całą dobę. Oddział uczestniczy w ogólnopolskiej akcji "Szpital z sercem" i stara się przestrzegać tzw. dekalogu, który opracowali rodzice, lekarze i psychologowie (np. punkt 9. Staramy się oszczędzić dziecku stresu, np. nie budząc wczesnym rankiem na pomiar temperatury).
Mikołajki w takiej formule odbywały się tu po raz pierwszy.
- Misie zostaną też przekazane na pogotowie ratunkowe w Krośnie oraz do innych szpitali, m.in. w Jaśle. Chcemy wszystkie misie zagospodarować, żeby żaden się nie zmarnował - mówi Magdalena Burger, ratownik medyczny Harcerskiej Grupy Ratowniczej.
Głównymi organizatorami akcji byli: Maltańska Służba Medyczna, Harcerska Grupa Ratownicza, Harcerski Klub Ratowniczy oraz Gimnazjum Nr 5. W przedsięwzięcie włączyło się wiele szkół z terenu Krosna.
Organizatorzy akcji zapowiadają, że będzie ona kontynuowana w kolejnych latach.