Prawda o AIDS po raz trzeci

Już po raz trzeci na krośnieńskim Rynku zapłonęły (1.12) świece ułożone w kształcie wstążki. To symbol solidarności z nosicielami HIV i chorymi na AIDS.
Happening był częścią ogólnopolskiej akcji "Prawda o AIDS - przekaż ją dalej". Kilkadziesiąt osób spotkało się na Rynku, by zapalić świece i posłuchać krótkiego programu o AIDS - dżumie XX i XXI wieku.

- Ta akcja pomaga zrozumieć ludziom istotę tej choroby i obalić stereotypy, które krążą o osobach zarażonych HIV i chorych na AIDS - mówi Sławomir Stefański, absolwent PWSZ i wolontariusz PCK. - Wierzymy, że w przyszłości będzie to akcja czysto symboliczna, bo znajdzie się lek na AIDS - dodaje.

Wszyscy, którzy stanęli wokół świec ułożonych w kształcie wstążki, otrzymali niewielkie czerwone kokardki, które mogli sobie przypiąć do ubrania (zobacz zdjęcie obok). - Dzisiaj chcemy połączyć się z całym światem. Pokazać, że razem stawimy czoła tej epidemii - mówili w trakcie programu wolontariusze. - Od wykrycia AIDS minęło 25 lat. Od tego momentu badania nad poznaniem istoty tej choroby, metod jej wykrywania, sposobów zapobiegania posunęły się daleko do przodu. Wśród Polaków ta wiedza jest jednak nadal mało rozpowszechniona i niedostateczna.

Organizatorzy akcji zaapelowali więc: - Prosimy wszystkich, którzy nie wiedzą wiele o tej strasznej chorobie, aby pogłębiali swoją wiedzę i obalali mity, które krążą wokół AIDS. Nie dyskryminujmy, ani nie osądzajmy. Nie wiemy bowiem jaka czeka nas przyszłość. Pamiętajmy, że jedyną szansą stawienia czoła chorobie AIDS jest rozsądne postępowanie oraz świadomość, że ludzie chorzy na AIDS są jednymi z nas. Pozwólmy im godnie żyć, marzyć i kochać.

W akcji wzięli udział głównie licealiści i studenci

W trakcie happeningu odczytano też list od osoby chorej na AIDS: "Dla nas dzień 1 grudnia to święto. Dzień, kiedy jesteśmy wolni od strachu przed nietolerancją, kiedy mówi się o nas jak o normalnych ludziach, kiedy każdy ma na ustach słowa o pomocy. Zadajemy sobie wtedy pytanie: dlaczego takich dni w roku nie ma więcej, abyśmy mogli czuć się w społeczeństwie pełnowartościowymi ludźmi?"

Świetlna kokardka powstała z około 1000 świec

Akcję organizuje co roku Samorząd Studencki PWSZ, Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża, Urząd Miasta i Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krośnie.

Oprócz tego, Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża przeprowadza w szkołach ponadgimnazjalnych z terenu Krosna akcję profilaktyczną o AIDS. Akcja, która trwa od listopada do grudnia br. obejmie ok. 3000 uczniów.

Marian Wszołek - kierownik ZR PCK w Krośnie

- Celem tej kampanii jest przede wszystkim dotarcie do ludzi młodych i przekazanie im wiedzy na temat możliwości zarażenia się chorobą, a także profilaktyki - jak uniknąć zarażenia, gdzie szukać pomocy - mówi Marian Wszołek, kierownik Zarządu Rejonowego PCK w Krośnie.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)