W Krośnie też przekazują prawdę o AIDS

Dziś (1.12) Światowy Dzień AIDS. W 178 krajach Międzynarodowy Czerwony Krzyż prowadzi kampanię informacyjną "Przekazując prawdę o AIDS". W Krośnie Polski Czerwony Krzyż w ramach tej akcji organizuje happening - ulicami miasta odbędzie się przemarsz z zapalonymi świecami.
Wstążka

178 państw jest członkami Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. W tylu też państwach podejmowane są działania "Przekazujące prawdę o AIDS". Akcja ma na celu złamanie tabu i mitów o AIDS, informowanie i uświadamianie o tej śmiercionośnej chorobie, walkę z dyskryminacją i nietolerancją wobec nosicieli wirusa HIV i chorych na AIDS. Działania PCK przybierają na sile w związku ze Światowym Dniem AIDS.

Polski Czerwony Krzyż też przyłączył się do kampanii. - Chcemy mity zastąpić faktami, a negatywne podejście pozytywnym nastawieniem. Chcemy, zgodnie z celami kampanii, wesprzeć osoby dotknięte HIV/AIDS manifestując akceptację i solidarność z nimi. Nasze działania adresujemy przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej. Jednak do udziału pragniemy zachęcić także rodziców i całe rodziny - o tolerancji i zrozumieniu powinniśmy wszakże uczyć się w domu i w szkole - informuje Polski Czerwony Krzyż.

Momentem kulminacyjnym kampanii będą happeningi przygotowywane w całej Polsce w dniu 1 grudnia - w Światowy Dzień AIDS. W wielu miejscach w całym kraju odbędą się przemarsze z zapalonymi świecami. Dokładnie o godzinie 18.00 płonące świece zostaną ustawione w kształt wstążki - znaku solidarności z osobami dotkniętymi HIV/AIDS.

PCK

Również w Krośnie Zarząd Rejonowy PCK wraz z Grupą Młodzieżową, Samorządem Studenckim PWSZ w Krośnie i Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Krośnie przeprowadzi taki happening. - Wszystkich, którzy chcieliby wziąć w nim udział zapraszamy serdecznie o godzinie 17.00 na Rondo przy ul. Staszica w Krośnie - zaprasza Marian Wszołek, kierownik Rejonowego Zarządu PCK w Krośnie. Przemarsz odbędzie się ulicą Staszica na krośnieński Rynek.

PCK o AIDS

W Polsce na AIDS zmarło ponad 700 osób, 1600 jest chorych, a około 7000 zakażonych. To są dane oficjalne. Nikt tak naprawdę nie wie ile faktycznie w Polsce i na świecie jest nosicieli czy nawet chorych. Często wynika to z tego, że nie idziemy zrobić testu bo się boimy jak na to zareaguje otoczenie. A to może okazać się okrutne. Choć oficjale wskaźniki nie ukazują pandemii zjawiska w Polsce, to niestety nie zwiększył się poziom naszej tolerancji w stosunku do nosicieli wirusa, czy osób chorych. Nadal odsetek osób nastawionych nieprzychylnie wynosi ponad 30%! To ciągle za dużo by móc mówić o HIV i AIDS bez zbędnych emocji.

W następnej dekadzie z powodu AIDS na całym świecie umrze więcej ludzi niż zmarło we wszystkich wojnach i katastrofach na przestrzeni ostatnich 50 lat - twierdzą eksperci. Choć w Polsce AIDS nie jest główną przyczyna zgonów, to jako członkowie społeczności międzynarodowej nie możemy być obojętni na sytuacje, kiedy średnia długość życia w Afryce, która wzrosła z 44 lat w 1905 roku do 59 na początku lat 90-tych, teraz tylko z powodu AIDS cały czas spada i w 2000 wynosił 45 lat. Nasza niewiedza, od której już tylko krok do nietolerancji cofnęła nas o 100 lat. Dlatego też Międzynarodowy Czerwony Krzyż rozpoczął trzyletnią kampanię "Prawda o AIDS. PRZEKAŻ JĄ DALEJ". Dyskryminacja i stygmatyzacja zabijają. Trzeba poznać i upowszechniać oraz "PRZEKAZYWAĆ DALEJ prawdę o AIDS".

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)