Wanna porodowa pojawiła się na wyposażeniu Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie w 2017 roku, gdy przeprowadzono gruntowny remont krośnieńskiej porodówki. Kosztowała 45 tys. zł. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.
Jednak przez prawie siedem lat nie można było w niej rodzić - oferowano tylko immersję wodną (kąpiel rodzącej w ciepłej wodzie) w celu łagodzenia bólu w trakcie pierwszej fazy porodu. Powodem był brak odpowiednich szkoleń personelu do odbierania porodu w wodzie. O tym problemie pisaliśmy tutaj.
Jednak teraz wanna zaczęła służyć temu, do czego została zakupiona – odbierania porodów w wodzie. Wszystko dzięki szkoleniu przeprowadzonym przez położne z Lublina, które zorganizowano 25 kwietnia.
Na jego organizację zdecydowała się Krystyna Krygowska, położna oddziałowa, która na krośnieńskiej porodówce wprowadziła alternatywne metody łagodzenia bólu, m.in. aromaterapię i muzykę relaksacyjną oraz była inicjatorką kursu porodu w pozycjach wertykalnych.
Krośnieńskie położne zdobyły wiedzę m.in. z zakresu przygotowania rodzącej do wejścia do wody, udzielania pomocy w wyborze pozycji i zachowania się, monitorowania stanu ogólnego czy fizjologicznych mechanizmów podjęcia samodzielnego oddechu przez noworodka.
W tym samym dniu przy asyście lubelskich koleżanek w wannie porodowej jako pierwszy na świat przyszedł o godz. 22:20 chłopiec o imieniu Natan. - Poród odbył się drogami natury, bez komplikacji - powiedział Janusz Słowik, kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. Do sukcesu przyczyniła się też aromaterapia (wykorzystanie olejków eterycznych np. w formie inhalacji), fototerapia (wykorzystanie naświetlania), skurcze oraz pozycje wertykalne (takie, kiedy kanał rodny skierowany jest do dołu).
Kierownik oddziału zaznacza, że celem takiej formy porodu jest ułatwienie dziecku adaptacji po wyjściu z łona, zaś matce zmniejszenie dolegliwości. - Prawidłowo przeprowadzony zmniejsza ryzyko konieczności zastosowania procedur wspomagających poród, pomaga ochronić krocze przed pęknięciem, a także ogranicza potrzebę stosowania znieczulenia farmakologicznego.
Zdjęcia z porodu można zobaczyć na fanpage'u Rodzę w Krośnie.
Kobiety już teraz są zachwycone tym, że w krośnieńskim szpitalu pojawiła się możliwość rodzenia w wodzie.
Jeśli takie zmiany będą wprowadzane w Krośnie, to być może faktycznie ta zła opinia zostanie odczarowana i da się tam jednak rodzić z godnością, żeby faktycznie było to jedno z piękniejszych wspomnień. Super byłoby, gdyby w Krośnie można było wykupić usługę prywatnej położnej dedykowanej do porodu, jak np. w Rzeszowie – pisze na Facebooku Rodzę w Krośnie pani Katarzyna.
Teraz będą kolejki. Mam nadzieję, że macie więcej niż jedną wannę do porodu – dodaje pani Teresa.
Wanna będzie służyć porodom drogami natury, ale wciąż będzie też wykorzystywana do łagodzenia bólu. Decyzję o kwalifikacji pacjentki do rodzenia w wodzie będzie podejmował lekarz i położna sali porodowej. Podczas takiego porodu przyszłej mamie może towarzyszyć bliska jej osoba. Więcej informacji można uzyskać pod numerem: 13 43 78 400.
Oprócz tego w niedzielę (26.05 - Dzień Matki) w godz. 10:00 - 13:00 przyszli rodzice mogą uczestniczyć w dniu otwartym na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym. Będzie można zwiedzić porodówkę i sale dla mamy z dzieckiem, a personel odpowie na wszystkie pytania rodziców i przedstawi ofertę oddziału położniczego i noworodkowego. Więcej tutaj.
Pani Agnieszka, cudowna położna ❤️