W maju 2022 roku informowaliśmy (tutaj) o tym, że miasto planuje stworzyć kompletną koncepcję na nowe osiedle zlokalizowane na terenach o powierzchni 45 ha między ulicą Sikorskiego i Polną.
W tym celu urząd porozumiał się z państwową instytucją. Krajowy Zasób Nieruchomości ma na celu pomagać samorządom m.in. w zagospodarowaniu nowych terenów pod budownictwo mieszkaniowe.
- Jesteśmy zainteresowani współpracą z Krosnem i wierzymy, że jest ona szansą na wypracowanie realnej do realizacji koncepcji zagospodarowania nowych terenów pod budownictwo mieszkaniowe – powiedział podczas wizyty w naszym mieście w 2022 roku Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.
Wtedy też Krosno oraz Krajowy Zasób Nieruchomości podpisały list intencyjny o współpracy i przygotowaniu kompletnej koncepcji zagospodarowania nowych terenów pod budownictwo mieszkaniowe.
- Opracowanie koncepcji pozwoli na budowę mieszkań na wynajem w atrakcyjnym, zielonym otoczeniu. Dzięki temu będziemy realizować bardzo ważne cele służące rozwojowi Krosna – mówił dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta.
Niedługo później miasto ogłosiło konkurs na koncepcję nowego osiedla. Nagrodą było 149 tys. zł. Pieniądze pochodziły w 85% z Unii Europejskiej i 15% z budżetu Państwa. Wygrana przypadła projektantom z Łodzi, którzy zaprezentowali w urzędzie miasta swój pomysł na nowe osiedle. Koncepcja (plik pdf) zakładała stworzenie wielofunkcyjnego, spójnego osiedla z podziałem na funkcje: mieszkaniową, usługowo-handlową oraz usług społecznych. W planach miałoby tam powstać blisko 2000 mieszkań.
Już przy podpisywaniu porozumienia było wiadomo, że Krajowy Zasób Nieruchomości nie jest w posiadaniu tego terenu. Prezes agencji wystąpił z wnioskiem do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o przekazanie go na cele realizacji rządowego programu Mieszkanie Plus. Jednak dotychczas z uwagi na częściowo nieuregulowany stan prawny tych gruntów nie doszło do ich przekazania na rzecz Krajowego Zasobu Nieruchomości.
Dodatkowo, przejęciem terenów na cele obronności kraju jest zainteresowane Dowództwo 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Związane jest to z sytuacją na Ukrainie.
Miasto nie komentuje całej sytuacji, ponieważ nie otrzymało żadnych oficjalnych pism ani od wojska, ani z KZN-u. Biuro Dyrektora Generalnego KOWR poinformowało portal Krosno24.pl, że obecnie nie zapadły żadne decyzje o przekazaniu tych działek komukolwiek.
Osobiście jestem przeciwny obiektom wojskowym w okolicy, szczególnie o tak dużej powierzchni. Nowe, nowoczesne osiedle to to, czego Krosno potrzebuje dla rozwoju i zatrzymania młodych rodzin na miejscu.
Co to za stwierdzenie "problemem stało się wojsko" ???
Wojsko zostało konkurentem, ale nie problemem.
Uważam, że powinno zostać wybudowane osiedle mieszkaniowe bo ludzie potrzebują mieszkań. Dla bazy wojskowej, jeżeli rzeczywiście ma powstać, można znaleźć inną lokalizację.
Trudny wybór i trudna sprawa. Niby Baza wojskowa to zawsze zwyżka w ruchu w regionie gdyż obecnie jedną jednostkę wojskową obsługuje około 100 firm lokalnych. Nawet dziś obecnie nie stoją żołnierze na warcie tylko wynajmują firmę ochroniarską.