Aleksandra Szmyd od najmłodszych lat czuje się na scenie jak przysłowiowa „ryba w wodzie”. W wieku 6 lat wystąpiła w programie „Od przedszkola do Opola”. Nikt wtedy nie przypuszczał, że kilkanaście lat później krośnianka zaśpiewa gościnnie na koncercie Debiutów podczas 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Wykonała utwór Czesława Niemena „Domek bez adresu”.
- Zaproszenie do gościnnego występu na opolskiej scenie jest dla mnie dużym zaszczytem. Od dziecka z zapartym tchem oglądałam Festiwal i marzyłam, że kiedyś wystąpię na tej scenie tak, jak znakomici artyści, których podziwiałam – mówi.
Występ Aleksandry można zobaczyć TUTAJ.
Muzyka towarzyszy Aleksandrze od dziecka. - Pierwszym nauczycielem był mój tata, wspólnie muzykowaliśmy i mieliśmy w naszym repertuarze ponad 100 piosenek. W efekcie na każdym rodzinnym spotkaniu dawaliśmy prywatny koncert dla naszych bliskich. Mieliśmy przy tym dużo zabawy i radości – mówi.
Krośnianka uczyła się śpiewu i gry na pianinie. Gdy przyszedł czas wyboru, zdecydowała się na śpiew operowy. Studiowała na polskich i zagranicznych uczelniach. W Krakowie ukończyła Akademię Muzyczną, a także prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Wiedniu uczyła się na uniwersytetach: Musik und Kunst Privatuniversität i Universität für Musik Und darstellende Kunst Wien.
Artystka debiutowała w Theater an der Wien w Wiedniu. Determinacja i upór Aleksandry przy dużym wsparciu rodziców i mentorów zaowocowały tym, że krośnianka należy do grona czołowych młodych artystów na świecie. W swojej karierze zdobyła wiele prestiżowych nagród, występowała na scenach operowych w Polsce i na świecie, a także brała udział w produkcjach telewizyjnych.
Wśród jej najważniejszych osiągnięć można wymienić zdobycie drugiego miejsca w Międzynarodowym Konkursie Wokalistów Włoskiej Opery Competizione dell’Opera 2022, gdzie konkurowała z aż 600 innymi młodymi artystami z całego świata.
- Drugie miejsce w tak ważnym konkursie jest niczym srebrny medal na olimpiadzie – mówi prof. Ryszard Karczykowski, mentor Aleksandry.
Jeśli chodzi o muzykę popularną, to krośnianka ma na swoim koncie takie osiągnięcia jak m.in. tournée po Chinach czy występ na Wyborach Mistera Supranational 2017.
Aleksandra realizuje projekty na całym świecie. Chociaż na stałe mieszka w Wiedniu, to praktycznie cały czas jest w drodze. - Bardzo się cieszę, że coraz częściej mam szansę wystąpić przed polską publicznością.
W kwietniu tego roku wcieliła się w rolę Paminy w operze „Czarodziejski Flet” w Warszawskiej Operze Kameralnej, a w maju wystąpiła na Gali operetkowo-musicalowej w Tczewie. A to nie koniec. - Planuję nowe crossoverowe projekty, o których mam nadzieję opowiem już niebawem – mówi.
Prywatnie Aleksandra uwielbia podróże i modę. Lubi poznawać nowe miejsca, interesują ją różne kultury i chętnie otacza się osobami z całego świata. Jej wyczucie stylu docenił wiedeński magazyn „look!”, przyznając jej pierwszą nagrodę w kategorii Daily Style.
Więcej o krośniance pisaliśmy tutaj.
Wielkie gratulacje:)))
Po drodze była jeszcze krośnieńska Pro Musica PP. Münzbergerów i nagrody za konkursy fortepianowe. Tu pierwsze kontakty z tzw. sceną.