Budżet obywatelski to wydzielona pula pieniędzy w budżecie miasta. O ich przeznaczeniu decydują krośnianie. To oni głosują na poszczególne inicjatywy, które wymyślili i zgłosili także sami mieszkańcy. Zrealizowane zostaną pomysły z największą liczbą głosów.
W tej edycji do rozdysponowania jest blisko 2 mln 700 tys. zł. Każdy mieszkaniec Krosna może oddać tylko jeden głos na wybrany projekt w każdej z trzech kategorii (czyli w sumie może oddać 3 głosy):
Głosować można do 17 listopada za pomocą:
Ogłoszenie wyników nastąpi do 21 listopada 2024 roku. Wybrane projekty zostaną zrealizowane w nadchodzącym nowym roku. Więcej o budżecie pisaliśmy tutaj.
Koszt: 500 000 zł
Wyposażenie parku przy ul. Żwirki i Wigury w edukacyjne urządzenia z mechaniki (koło chomika, zegar słoneczny), hydrostatyki (wir wodny, energia z fali), akustyki (echo komora, cymbały) i optyki (kalejdoskop, krzywe zwierciadła). Budowa alejek, zakup tyrolki, huśtawki, piaskownicy. Modernizacja boiska do siatkówki i nowe urządzenie terenu wokół fontanny. Przycinki gałęzi od strony parkingu, montaż ławek i koszy na śmieci.
Koszt: 500 000 zł
Uporządkowanie zadrzewienia i terenu parku leśnego w pobliżu osiedla mieszkaniowego przy ul. Żwirki i Wigury i ul. Podkarpackiej. Budowa alejek i infrastruktury towarzyszącej: altan, wiat, szałasów itp., zasadzenie nowej roślinności, przebudowa placu zabaw, utworzenie zielonej ściany przy ogrodzeniu terenu przemysłowego.
Koszt: 500 000 zł
Stworzenie na terenie przy ul. Popiełuszki strefy rekreacji i wypoczynku "Radosna Polanka" podzielonej na trzy strefy. Pierwsza to nowoczesny plac zabaw, którego motywem będzie piracki okręt wyposażony w drabinki linowe, ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnie i pomieszczenia – pokład i kajuty. Poza tym przewiduje się montaż huśtawek, bujaków dla najmłodszych, karuzeli i kredowej tablicy. Druga strefa to plenerowa siłownia wyposażona w urządzenia poprawiające kondycję całego ciała, m.in. w stepper, orbitrek, wyciąg górny czy koła tai-chi. Trzecia strefa to utworzenie murowanego paleniska z półokrągłymi ławkami i drewnianymi stolikami oraz montaż murowanego grilla. Budowa chodnika prowadzącego do "Radosnej Polanki".
Koszt: 45 100 zł
Organizacja zajęć ruchowych o charakterze sportowo-rekreacyjnym: zumby, gimnastyki do muzyki latino/dance fitness, tańców w kole – dla ok. 30-osobowych grup dorosłych i seniorów. Godzinne zajęcia odbywałyby się dwa razy w tygodniu na sali gimnastycznej w Miejskim Zespole Szkół nr 8. W planach zakup karimat, ciężarków i taśm oporowych.
Koszt: 500 000 zł
Organizacja jedno- lub dwudniowego festiwalu, w trakcie którego wystąpiliby znani artyści, np. Happysad, Coma, Lady Pank, Kult czy WaluśKraksaKryzys. Koncert odbyłby się na Rynku lub na terenie przy Hali Sportowo-Widowiskowej.
Koszt: 500 000 zł
Budowa placu zabaw przy Miejskim Zespole Szkół nr 3 w Krośnie wyposażonego m.in. w zestaw street workout, linarium, podwójną i pojedynczą huśtawkę wagową oraz ławki i kosze. Budowa Smart Placu z wielkoformatowymi grami podwórkowymi - labirynt, skok w dal, klasy, koło fortuny i twister - na działce położonej przy Dzielnicowym Domu Ludowym w Polance.
Koszt: 130 000 zł
Organizacja koncertu zespołu Baciary na Rynku w Krośnie.
Koszt: 155 000 zł
Budowa siłowni plenerowej i placu zabaw na terenie zielonym obok bloku 105 przy ul. ks. J. Popiełuszki.
Koszt: 175 000 zł
Stworzenie przestrzeni rekreacyjnej na terenie przy ul. Szklarskiej, Platynowej i Chrobrego w dzielnicy Polanka. Utworzenie parku z alejkami, ławkami i strefami do ćwiczeń na świeżym powietrzu oraz nowoczesnego placu zabaw. Planowane są też fontanny i zraszacze.
Koszt: 110 000 zł
Montaż instalacji automatycznego nawodnienia na nowo oddanym do użytku boisku rekreacyjno-sportowym przy ul. Rzeszowskiej 10. Obiekt wymaga regularnego koszenia i pielęgnacji istniejącej murawy. Systematyczne nawodnienie zapewni gęstą trawę i wydłuży okres korzystania z boiska.
Koszt: 175 000 zł
Położenie nawierzchni asfaltowej na ul. Jaworowej w Turaszówce.
Koszt: 175 000 zł
Budowa prostej, dwutorowej bieżni lekkoatletycznej o długości od 60 do 100 m na terenie Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4 przy ul. Kisielewskiego.
Koszt: 175 000 zł
Wykonanie nowego chodnika o długości ok 60 m po prawej stronie na odcinku od mostu na potoku Badoń w kierunku centrum dzielnicy Suchodół. Po przeciwległej stronie poszerzenie jezdni, które zwiększy widoczność na tym ostrym zakręcie.
Koszt: 131 000 zł
Zaprojektowanie i budowa drewnianej, zadaszonej altany ogrodowej o powierzchni ok. 35 m2 wraz z ławkami i stołami ogrodowymi oraz wykonanie prowadzącej do niej alejki z kostki brukowej wraz z elementami małej architektury. Obiekt miałby powstać w ogrodzie koło budynku Domu Pomocy Społecznej nr 1 przy ul. Żwirki i Wigury.
Koszt: 175 000 zł
Utwardzenie części działki przy ul. ks. Decowskiego (obok parku przy Dzielnicowym Domu Ludowym w Polance) należącej do Miasta i utworzenie na nim 10 miejsc postojowych dla samochodów. Wykonanie drogi manewrowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Koszt: 175 000 zł
Poprawa infrastruktury drogowej oraz parkingu wzdłuż ul. Żwirki i Wigury przy blokach Podkarpacka 5, 5a i 7. Ta droga jest łącznikiem pomiędzy WSK-a, a ul. Zręcińską i Kletówki. Wykonanie nowej nawierzchni drogi na 110 m odcinku od bramy do budynku 5a. Ponowny montaż dwóch progów spowalniających ruch. Poprawa chodnika po stronie budynku Podkarpacka 5 i 5a.
Koszt: 175 000 zł
Budowa Strefy Edukacyjno-Wypoczynkowej obok Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Prochownia wyposażonej w drewnianą altanę ze stołami i ławkami, betonowe stoły do gier (szachy, warcaby, chińczyk), stół do gry w tenisa stołowego, piłkarzyki i leżaki wraz z prowadzącą do niej drogą.
Koszt: 170 000 zł
Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Grunwaldzkiej od strony boiska sportowego. Jej pierwszy odcinek o długości ok. 140 m byłby od skrzyżowania z ul. Suchodolską do początku boiska sportowego (wjazd do sklepu). W przyszłości drugi etap o długości ok. 80 m prowadziłby od boiska sportowego do terenu Szkoły Podstawowej nr 5.
Koszt: 80 000 zł
Doposażenie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w nowy sprzęt, m.in. w namioty, krzesła, stoły, leżaki i pufy, co pozwoli na organizację większej liczby wydarzeń plenerowych. Skorzystają na tym fundacje, stowarzyszenia oraz grupy nieformalne, a także instytucje kulturalne, szkoły, domy seniora oraz grupy sąsiedzkie, które korzystają z zasobów RCKP za darmo.
Koszt: 175 000 zł
Wymiana nawierzchni bitumicznej na odcinku ok. 240 m na ul. Chopina, od skrzyżowania z ul. Wieniawskiego w stronę Krościenka Wyżnego.
Koszt: 175 000 zł
Remont parkingu przy bloku nr 15 na ul. Staszica, w tym udrożnienie spływu zalegającej po deszczach wody na drodze dojazdowej umożliwiającej korzystanie z parkowania przy budynku. Poprawa funkcjonalności użytkowania pojemników na segregowane śmieci, które obecnie znajdują się na trawniku.
Koszt: 175 000 zł
Utworzenie "Zielonej Klasy" przy Szkole Podstawowej nr 3 w Krośnie, która będzie pełniła funkcję edukacyjno-rekreacyjną. W planach ścieżka edukacyjna wokół zielonej klasy, małe stacje z eksperymentami ekologicznymi (wiatromierz, ministacja pogodowa, budki dla ptaków, domki dla owadów), grządki edukacyjne, na których uczniowie będą uprawiać warzywa, zioła i kwiaty. Centralnym punktem będzie wiata z siedziskami dla uczniów, tablicą i stołem.
Koszt: 175 000 zł
Budowa garażu do składowania sprzętu, m.in. przyczepy ze sprzętem i quada koło remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Białobrzegach.
Koszt: 175 000 zł
Montaż zestawu urządzeń dla dzieci: zestawu zabawowego, huśtawki metalowej "bocianie gniazdo", karuzeli tarczowej z siedziskiem, domku z werandą, busika szkolnego, stolika do gry w chińczyka, bujaka karocę, kutra, podwójnej huśtawki metalowej. Ułożone zostaną też specjalne maty pod urządzenia.
Koszt: 41 000 zł
Celem projektu jest wsparcie emocjonalne i psychiczne osób w wieku 13-25 lat mieszkających lub uczących się w Krośnie. Zostaną zrealizowane: bezpłatne sesje i warsztaty z psychologiem, warsztaty z dietetykiem, akcja "Bezpieczna skrzynka na listy" w szkołach, do których będzie można wrzucać listy z tematami, o które młodzież boi się zapytać wprost. Na listy będą odpowiadać psycholog i psychoterapeuta. Poza tym w planach spotkania z osobami, którym udało się uporać z różnego rodzaju wyzwaniami i problemami psychicznymi (np. uzależnieniami, zaburzeniami odżywiania, stanami depresyjnymi, stanami lękowymi i innymi).
Koszt: 15 000 zł
Organizacja wycieczki 30-osobowej grupy seniorów do Parku Termalnego do Vrbova na Słowacji. Wyjazd będzie obejmował dwudniowy, aktywny wypoczynek na siarkowym kąpielisku i basenach geotermalnych z wodą o walorach leczniczych.
Koszt: 65 000 zł
Zakup wyposażenia do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych przez jednostkę OSP Krosno-Turaszówka, m.in. plecaka do gaszenia traw, prądownic do piany, linki strażackiej, kasetonu wężowego, mostku przejazdowego, przecinarki spalinowej do betonu, tłumicy teleskopowej, detektora prądu przemiennego, wiertarko-wkrętarki akumulatorowej, kurtyn wodnych. Sprzęt będzie m.in. wyposażeniem nowego samochodu jednostki.
Koszt: 150 000 zł
Budowa boiska do piłki nożnej przynajmniej z jedną bramką i/lub boiska do koszykówki z przynajmniej jednym koszem na terenie psiego parku przy ul. Piastowskiej.
Koszt: 175 000 zł
Modernizacja remizy Ochotniczej Straży Pożarnej Krosno-Polanka przy ul. Decowskiego i zakup sprzętu. Dokończeniem remontu garażu na średni wóz ratowniczy. Wykończenie pomieszczeń sanitarnych (toalety, prysznica) przy garażu. Budowa masztu pod syrenę alarmową.
Koszt: 175 000 zł
Pierwszy etap rozbudowy skateparku przy Szkole Podstawowej nr 14 na osiedlu Markiewicza. Wykonanie betonowego placu, montaż nowych urządzeń (rollin, quarterpipe oraz jumpbox), przestawienie urządzeń grindboxa i raila na istniejącym placu poza zasięg strefy zeskoku z jumpboxa.
Koszt: 167 500 zł
Odnowienie i przekształcenie istniejącego placu zabaw na terenie między blokami Naftowa 5a, Kolejowa 2 i 2a w przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców osiedla Tysiąclecia. Prace obejmą m.in. montaż urządzeń zabawowych dla dzieci: zjeżdżalni, huśtawki, karuzeli, drabinki; wymianę nawierzchni, postawienie ławek oraz stołów szachowych, umieszczenie drabinek do kalisteniki, budowę altany z ławeczkami.
Koszt: 175 000 zł
Budowa nowoczesnej, ogólnodostępnej toalety z ułatwionym dostępem dla osób z niepełnosprawnościami na parkingu przy kościele farnym.
Koszt: 170 000 zł
Rozbudowa "Zielonego Zakątka" na działce pomiędzy ul. Piastowską a Grodzką. W planach betonowy stół do gry w ping-ponga, czteroramienna karuzela z siedziskami, trampolina ziemna, leżaki, ławki oraz miniboisko do siatkówki.
Koszt: 9 640 zł
Bezpłatne szkolenie piłkarskie dzieci i młodzieży z uwzględnieniem ćwiczeń mających wpływ na korekcje wad postawy. Treningi będą organizowane na terenie Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie dwa razy w tygodniu przez 9 miesięcy. Zostanie zakupiony sprzęt sportowy dla dzieci i młodzieży. Będą organizowane turnieje i zawody sportowe.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja turnieju piłkarskiego dla uczniów szkół podstawowych z klas I-III na stadionie sportowym przy ul. Ostaszewskiego. Wydarzenie odbyłoby się w Dniu Dziecka w przyszłym roku. Projekt obejmuje m.in. zakup sprzętu sportowego oraz pucharów, medali i innych nagród dla uczestników.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja cyklu dziesięciu potańcówek, które co tydzień w wakacje odbywałyby się na krośnieńskim Rynku.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja jednodniowego festiwalu na boisku w pobliżu ul. Kolejowej i Naftowej dla mieszkańców osiedla Tysiąclecia. Wydarzenie będzie pełne atrakcji. W planach wyprzedaż garażowa, kreatywne warsztaty, strefa gastronomiczna, gry parkowe, kino plenerowe.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja obchodów 125-lecia powstania I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika od 5 do 7 czerwca 2025 roku w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. W planach jest wystawa przedstawiająca historię i osiągnięcia szkoły oraz jej absolwentów, koncert absolwentów, uczniów i szkolnego chóru, sztuka teatralna, w której aktorami będą uczniowie liceum. Będą obowiązywały bezpłatne bilety wstępu.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja na wakacjach pikniku "Od małego do dużego" dla mieszkańców Krosna np. na terenie ogrodu DPS-u przy ul. Żwirki i Wigury. W planach takie atrakcje jak: kącik animacji (malowanie twarzy, brokatowe tatuaże, robienie warkoczyków), konkurs z nagrodami na najlepsze ciasto, kącik warsztatowy (decoupage’u, makramy), kącik "Mój pupil", gdzie będzie można pokazać swojego zwierzaka, alpaki, kiermasz prac wykonanych przez podopiecznych DPS-u, spotkanie z dietetykiem, zabawa z DJ-em i koncert muzyki peruwiańskiej.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja Krośnieńskiego Festiwalu Nauki i Techniki w Zespole Szkół Mechanicznych przy ul. Tysiąclecia dla uczniów przedszkoli, szkół podstawowych i mieszkańców Krosna. Celem wydarzenia jest popularyzacja nauki i osiągnięć naukowych oraz rozwijanie zainteresowań kierunkami technicznymi. W planach eksperymenty popularnonaukowe, zajęcia laboratoryjne, pogadanki i ćwiczenia dydaktyczne oraz gry i łamigłówki logiczne. Do dyspozycji uczestników będą symulatory lotu szybowcem i samolotem, startu motocyklem żużlowym i jazdy samochodem. Będą prezentowane zawody techniczne. Wynajęte zostanie mobilne planetarium.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja plenerowego widowiska "Wywołane z pamięci". Tematem wydarzenia będzie przypomnienie o wybitnych, historycznych postaciach dla Krosna. Koszt to scenariusz, scenografia i honoraria artystyczne. Dodatkowo zostanie zorganizowane wydarzenie "Krośnieńskie gawędy historyczne", w trakcie którego wykładowcy i nauczyciele opowiedzą mniej znane historie z dziejów miasta.
Koszt: 9 000 zł
Organizacja cyklu zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci w trakcie ferii zimowych oraz wakacji. Trwałyby one od 4 do 6 godzin. W planach gry i zabawy świetlicowe, szachy, warcaby, tenis stołowy w sali domu parafialnego kościoła farnego. Zajęcia będą się odbywać też na krytym lodowisku, krytej pływalni oraz na otwartych basenach w Krośnie. W planach są też wycieczki rowerowe po bliższej i dalszej okolicy oraz wycieczka turystyczno-krajoznawczo-sportowa np. na Cergową, w Bieszczady lub do Czarnorzek.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja pikniku sąsiedzkiego przy Dzielnicowym Domu Ludowym "Puchatek" przy ul. Chopina. W planach korowód dożynkowy, tematyczne spotkania, prezentacje, warsztaty np. z tworzenia wieńca dożynkowego, kiermasz książek, nasion lub pamiątek, pokazowe zajęcia ruchowe, lecznicze, filmowe, mistrzostwa w kapslach pstrykanych, koncert, możliwość podzielenia się z innymi swoim talentem, radą lub problemem, zabawa taneczna z DJ-em.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja dwóch, plenerowych seansów filmowych (lipiec-sierpień 2025) w dzielnicy Polanka. Jeden byłby na terenie Radosnej Polanki przy ul. Popiełuszki, a drugi w parku przy Lokalnym Centrum Aktywności przy ul. ks. Decowskiego. W planach oglądanie filmów pod gołym niebem na leżakach. Koszt to wynajem sprzętu (ekranu, projektora, nagłośnienia itp.) i obsługi technicznej oraz licencja dystrybutora. Zostaną wyświetlone dwa filmy: dla młodszych i starszych. Dodatkowo będzie grill i ognisko.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja konferencji i warsztatów poświęconych opiece nad obłożnie chorymi osobami w siedzibie rady dzielnicy Zawodzie przy ul. Prochownia. W planach prelekcje i zajęcia praktyczne m.in. na temat komunikacji z osobą chorą, form opieki nad nią, fizjoterapii, problemów wieku podeszłego i opieki geriatrycznej, umierania i wypalenia opiekuna.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja Pikniku Rodzinnego w dzielnicy Zawodzie. W planach m.in. konkursy z nagrodami, zabawa z DJ-em, poczęstunek.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja i promocja czterech wydarzeń tematycznych: Festiwalu Grilla, Dnia Pizzy, Dnia Deserów i Festiwalu Pierogów w wakacyjne niedziele.
Koszt: 10 000 zł
Celem inicjatywy jest emocjonalne i psychiczne wsparcie osób w wieku 13-25 lat mieszkających lub uczących się w Krośnie. W planach warsztaty z psychologiem i dietetykiem.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja pikniku rodzinnego "Dzień Dziecka" w parku przy Dzielnicowym Domu Ludowym w Polance. W planach animacje i strefa zabawy dla najmłodszych prowadzone przez animatorów, dmuchańce dla dzieci oraz przejazd krośnieńską ciuchcią, spotkania ze służbami mundurowymi, pokaz ratownictwa technicznego i wysokościowego oraz pierwszej pomocy przedmedycznej, występ artystyczny dzieci z Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 w Krośnie.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja imprezy dożynkowej w parku przy Dzielnicowym Domu Ludowym w Polance. W planach animacje i strefa zabawy prowadzone przez animatorów oraz dmuchańce dla najmłodszych, występ kapeli ludowej i zespołu muzycznego.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja wydarzenia taneczno-muzycznego "Wakacyjny Festiwal Światła i Dźwięku" na krośnieńskim rynku. W planach zabawa prowadzona przez czterech lokalnych DJ-ów i pokaz laserowy ok. godz. 22:00.
W czwartek (21.11) miały zostać ogłoszone wyniki głosowania na projekty z Budżetu Obywatelskiego. Jednak zamiast je podać, Urząd Miasta poinformował o ponownym głosowaniu, które zostanie przeprowadzone od 26 listopada 18 grudnia (do godz. 15:00).
Jako powód takiej decyzji magistrat podał nieprawidłowości podczas głosowania, które mogły wpłynąć na wybór pomysłów do realizacji.
Powtórne głosowanie odbędzie się na takich samych zasadach co pierwsze. Wezmą w nim udział te same projekty. Zwycięzców poznamy do 20 grudnia.
Głosować można za pomocą:
Większość tematów skupionych w Polance i na osiedlu Traugutta. A tu trzeba zrobić coś w temacie dla wszystkich. Więc kibelki jak najbardziej, strefy wypoczynku w postaci prawdziwych parków czy ogrodów botanicznych i to nie "kieszonkowych" jak ten na Chopina, bo to porażka. Macie potencjał jeszcze przy hali sportowej i stadionie i nie zmarnujcie tego. I jeszcze jedno - nie próbujcie łączyć sportu, wypoczynku w jednym kotle, bo taki mix nigdy nigdzie nie wypalił.
Tak, ta dyskusja zawsze wraca co roku czy zmniejszyć podatek i każdy by mógł sobie sam załatwić ogród doświadczeń, wizytę psychologiczną czy bilet na koncert. Obecnie wszystko mamy z opłaconego wcześniej podatku.
@krosnal
Sprawozdania masz w BIP w zakładce Rada Miasta / porządek i materiały sesyjne. Na wiosnę są co roku takie informacje.
@krosnal, dobrze napisane ale nie spodziewałbym się jakiegokolwiek raportu. Władza ma to do siebie że nie lubi jak im się na ręce patrzy, zwłaszcza podczas wydawania publicznych pieniędzy.
P.s. czy koncerty nie powinny być w trzeciej kategorii? Chyba że podczas ich trwania będzie wspólne sadzenie drzewek lub inne działania "modernizujące infrastrukturę miejską "
Chcąc oddać głos na tegoroczny Budżet Obywatelski chciałbym zobaczyć raport z wykonania zeszłorocznego, tzn. wykonania i zakończenia inwestycji, które wygrały w głosowaniu, otrzymały pieniądze i powinny być zrealizowane. Chciałbym zobaczyć taki raport co do każdego wygranego projektu, niezależnie od dzielnicy. Głosowałem ja, głosowała moja rodzina, projekt przeszedł, niestety dzisiaj będąc na cmentarzu, gdzie miał być zrealizowany, stwierdziłem że nic nie zrobiono. Widzę absurdalne pomysły w tegorocznych propozycjach, jak chociażby, przepraszam, plenerowe oglądanie filmów na leżakach, ale nie tylko to, bo są i inne babole. Myślę, żeby coś senownego wybrać trzeba się dokładnie zastanowić co może służyć wszystkim. Na ten czas ja i moja rodzina wsztrzymujemy się z głosowaniem, bo nasze głosy, pomimo wygranych projektów okazały się bezużyteczne, szkoda czasu.
Kibelek w rynku to jest rzecz niezbędna! Zwłaszcza podczas imprez plenerowych, gdy wino i piwo leje się szerokim strumieniami, a smakosze zaś oblewają pobliskie bramy i drzewa.
Baciary albo Zenek Martyniuk - wszystkie krośnieńskie baciary i janusze proszę o oddanie głosu! ... :)