Budżet obywatelski to wydzielona pula pieniędzy w budżecie miasta. O ich przeznaczeniu decydują krośnianie. To oni głosują na poszczególne inicjatywy, które wymyślili i zgłosili także sami mieszkańcy. Zrealizowane zostaną pomysły z największą liczbą głosów.
W tej edycji do rozdysponowania jest blisko 2 mln 700 tys. zł. Każdy mieszkaniec Krosna może oddać tylko jeden głos na wybrany projekt w każdej z trzech kategorii (czyli w sumie może oddać 3 głosy):
Głosować można do 17 listopada za pomocą:
Ogłoszenie wyników nastąpi do 21 listopada 2024 roku. Wybrane projekty zostaną zrealizowane w nadchodzącym nowym roku. Więcej o budżecie pisaliśmy tutaj.
Koszt: 500 000 zł
Wyposażenie parku przy ul. Żwirki i Wigury w edukacyjne urządzenia z mechaniki (koło chomika, zegar słoneczny), hydrostatyki (wir wodny, energia z fali), akustyki (echo komora, cymbały) i optyki (kalejdoskop, krzywe zwierciadła). Budowa alejek, zakup tyrolki, huśtawki, piaskownicy. Modernizacja boiska do siatkówki i nowe urządzenie terenu wokół fontanny. Przycinki gałęzi od strony parkingu, montaż ławek i koszy na śmieci.
Koszt: 500 000 zł
Uporządkowanie zadrzewienia i terenu parku leśnego w pobliżu osiedla mieszkaniowego przy ul. Żwirki i Wigury i ul. Podkarpackiej. Budowa alejek i infrastruktury towarzyszącej: altan, wiat, szałasów itp., zasadzenie nowej roślinności, przebudowa placu zabaw, utworzenie zielonej ściany przy ogrodzeniu terenu przemysłowego.
Koszt: 500 000 zł
Stworzenie na terenie przy ul. Popiełuszki strefy rekreacji i wypoczynku "Radosna Polanka" podzielonej na trzy strefy. Pierwsza to nowoczesny plac zabaw, którego motywem będzie piracki okręt wyposażony w drabinki linowe, ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnie i pomieszczenia – pokład i kajuty. Poza tym przewiduje się montaż huśtawek, bujaków dla najmłodszych, karuzeli i kredowej tablicy. Druga strefa to plenerowa siłownia wyposażona w urządzenia poprawiające kondycję całego ciała, m.in. w stepper, orbitrek, wyciąg górny czy koła tai-chi. Trzecia strefa to utworzenie murowanego paleniska z półokrągłymi ławkami i drewnianymi stolikami oraz montaż murowanego grilla. Budowa chodnika prowadzącego do "Radosnej Polanki".
Koszt: 45 100 zł
Organizacja zajęć ruchowych o charakterze sportowo-rekreacyjnym: zumby, gimnastyki do muzyki latino/dance fitness, tańców w kole – dla ok. 30-osobowych grup dorosłych i seniorów. Godzinne zajęcia odbywałyby się dwa razy w tygodniu na sali gimnastycznej w Miejskim Zespole Szkół nr 8. W planach zakup karimat, ciężarków i taśm oporowych.
Koszt: 500 000 zł
Organizacja jedno- lub dwudniowego festiwalu, w trakcie którego wystąpiliby znani artyści, np. Happysad, Coma, Lady Pank, Kult czy WaluśKraksaKryzys. Koncert odbyłby się na Rynku lub na terenie przy Hali Sportowo-Widowiskowej.
Koszt: 500 000 zł
Budowa placu zabaw przy Miejskim Zespole Szkół nr 3 w Krośnie wyposażonego m.in. w zestaw street workout, linarium, podwójną i pojedynczą huśtawkę wagową oraz ławki i kosze. Budowa Smart Placu z wielkoformatowymi grami podwórkowymi - labirynt, skok w dal, klasy, koło fortuny i twister - na działce położonej przy Dzielnicowym Domu Ludowym w Polance.
Koszt: 130 000 zł
Organizacja koncertu zespołu Baciary na Rynku w Krośnie.
Koszt: 155 000 zł
Budowa siłowni plenerowej i placu zabaw na terenie zielonym obok bloku 105 przy ul. ks. J. Popiełuszki.
Koszt: 175 000 zł
Stworzenie przestrzeni rekreacyjnej na terenie przy ul. Szklarskiej, Platynowej i Chrobrego w dzielnicy Polanka. Utworzenie parku z alejkami, ławkami i strefami do ćwiczeń na świeżym powietrzu oraz nowoczesnego placu zabaw. Planowane są też fontanny i zraszacze.
Koszt: 110 000 zł
Montaż instalacji automatycznego nawodnienia na nowo oddanym do użytku boisku rekreacyjno-sportowym przy ul. Rzeszowskiej 10. Obiekt wymaga regularnego koszenia i pielęgnacji istniejącej murawy. Systematyczne nawodnienie zapewni gęstą trawę i wydłuży okres korzystania z boiska.
Koszt: 175 000 zł
Położenie nawierzchni asfaltowej na ul. Jaworowej w Turaszówce.
Koszt: 175 000 zł
Budowa prostej, dwutorowej bieżni lekkoatletycznej o długości od 60 do 100 m na terenie Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4 przy ul. Kisielewskiego.
Koszt: 175 000 zł
Wykonanie nowego chodnika o długości ok 60 m po prawej stronie na odcinku od mostu na potoku Badoń w kierunku centrum dzielnicy Suchodół. Po przeciwległej stronie poszerzenie jezdni, które zwiększy widoczność na tym ostrym zakręcie.
Koszt: 131 000 zł
Zaprojektowanie i budowa drewnianej, zadaszonej altany ogrodowej o powierzchni ok. 35 m2 wraz z ławkami i stołami ogrodowymi oraz wykonanie prowadzącej do niej alejki z kostki brukowej wraz z elementami małej architektury. Obiekt miałby powstać w ogrodzie koło budynku Domu Pomocy Społecznej nr 1 przy ul. Żwirki i Wigury.
Koszt: 175 000 zł
Utwardzenie części działki przy ul. ks. Decowskiego (obok parku przy Dzielnicowym Domu Ludowym w Polance) należącej do Miasta i utworzenie na nim 10 miejsc postojowych dla samochodów. Wykonanie drogi manewrowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Koszt: 175 000 zł
Poprawa infrastruktury drogowej oraz parkingu wzdłuż ul. Żwirki i Wigury przy blokach Podkarpacka 5, 5a i 7. Ta droga jest łącznikiem pomiędzy WSK-a, a ul. Zręcińską i Kletówki. Wykonanie nowej nawierzchni drogi na 110 m odcinku od bramy do budynku 5a. Ponowny montaż dwóch progów spowalniających ruch. Poprawa chodnika po stronie budynku Podkarpacka 5 i 5a.
Koszt: 175 000 zł
Budowa Strefy Edukacyjno-Wypoczynkowej obok Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Prochownia wyposażonej w drewnianą altanę ze stołami i ławkami, betonowe stoły do gier (szachy, warcaby, chińczyk), stół do gry w tenisa stołowego, piłkarzyki i leżaki wraz z prowadzącą do niej drogą.
Koszt: 170 000 zł
Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Grunwaldzkiej od strony boiska sportowego. Jej pierwszy odcinek o długości ok. 140 m byłby od skrzyżowania z ul. Suchodolską do początku boiska sportowego (wjazd do sklepu). W przyszłości drugi etap o długości ok. 80 m prowadziłby od boiska sportowego do terenu Szkoły Podstawowej nr 5.
Koszt: 80 000 zł
Doposażenie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w nowy sprzęt, m.in. w namioty, krzesła, stoły, leżaki i pufy, co pozwoli na organizację większej liczby wydarzeń plenerowych. Skorzystają na tym fundacje, stowarzyszenia oraz grupy nieformalne, a także instytucje kulturalne, szkoły, domy seniora oraz grupy sąsiedzkie, które korzystają z zasobów RCKP za darmo.
Koszt: 175 000 zł
Wymiana nawierzchni bitumicznej na odcinku ok. 240 m na ul. Chopina, od skrzyżowania z ul. Wieniawskiego w stronę Krościenka Wyżnego.
Koszt: 175 000 zł
Remont parkingu przy bloku nr 15 na ul. Staszica, w tym udrożnienie spływu zalegającej po deszczach wody na drodze dojazdowej umożliwiającej korzystanie z parkowania przy budynku. Poprawa funkcjonalności użytkowania pojemników na segregowane śmieci, które obecnie znajdują się na trawniku.
Koszt: 175 000 zł
Utworzenie "Zielonej Klasy" przy Szkole Podstawowej nr 3 w Krośnie, która będzie pełniła funkcję edukacyjno-rekreacyjną. W planach ścieżka edukacyjna wokół zielonej klasy, małe stacje z eksperymentami ekologicznymi (wiatromierz, ministacja pogodowa, budki dla ptaków, domki dla owadów), grządki edukacyjne, na których uczniowie będą uprawiać warzywa, zioła i kwiaty. Centralnym punktem będzie wiata z siedziskami dla uczniów, tablicą i stołem.
Koszt: 175 000 zł
Budowa garażu do składowania sprzętu, m.in. przyczepy ze sprzętem i quada koło remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Białobrzegach.
Koszt: 175 000 zł
Montaż zestawu urządzeń dla dzieci: zestawu zabawowego, huśtawki metalowej "bocianie gniazdo", karuzeli tarczowej z siedziskiem, domku z werandą, busika szkolnego, stolika do gry w chińczyka, bujaka karocę, kutra, podwójnej huśtawki metalowej. Ułożone zostaną też specjalne maty pod urządzenia.
Koszt: 41 000 zł
Celem projektu jest wsparcie emocjonalne i psychiczne osób w wieku 13-25 lat mieszkających lub uczących się w Krośnie. Zostaną zrealizowane: bezpłatne sesje i warsztaty z psychologiem, warsztaty z dietetykiem, akcja "Bezpieczna skrzynka na listy" w szkołach, do których będzie można wrzucać listy z tematami, o które młodzież boi się zapytać wprost. Na listy będą odpowiadać psycholog i psychoterapeuta. Poza tym w planach spotkania z osobami, którym udało się uporać z różnego rodzaju wyzwaniami i problemami psychicznymi (np. uzależnieniami, zaburzeniami odżywiania, stanami depresyjnymi, stanami lękowymi i innymi).
Koszt: 15 000 zł
Organizacja wycieczki 30-osobowej grupy seniorów do Parku Termalnego do Vrbova na Słowacji. Wyjazd będzie obejmował dwudniowy, aktywny wypoczynek na siarkowym kąpielisku i basenach geotermalnych z wodą o walorach leczniczych.
Koszt: 65 000 zł
Zakup wyposażenia do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych przez jednostkę OSP Krosno-Turaszówka, m.in. plecaka do gaszenia traw, prądownic do piany, linki strażackiej, kasetonu wężowego, mostku przejazdowego, przecinarki spalinowej do betonu, tłumicy teleskopowej, detektora prądu przemiennego, wiertarko-wkrętarki akumulatorowej, kurtyn wodnych. Sprzęt będzie m.in. wyposażeniem nowego samochodu jednostki.
Koszt: 150 000 zł
Budowa boiska do piłki nożnej przynajmniej z jedną bramką i/lub boiska do koszykówki z przynajmniej jednym koszem na terenie psiego parku przy ul. Piastowskiej.
Koszt: 175 000 zł
Modernizacja remizy Ochotniczej Straży Pożarnej Krosno-Polanka przy ul. Decowskiego i zakup sprzętu. Dokończeniem remontu garażu na średni wóz ratowniczy. Wykończenie pomieszczeń sanitarnych (toalety, prysznica) przy garażu. Budowa masztu pod syrenę alarmową.
Koszt: 175 000 zł
Pierwszy etap rozbudowy skateparku przy Szkole Podstawowej nr 14 na osiedlu Markiewicza. Wykonanie betonowego placu, montaż nowych urządzeń (rollin, quarterpipe oraz jumpbox), przestawienie urządzeń grindboxa i raila na istniejącym placu poza zasięg strefy zeskoku z jumpboxa.
Koszt: 167 500 zł
Odnowienie i przekształcenie istniejącego placu zabaw na terenie między blokami Naftowa 5a, Kolejowa 2 i 2a w przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców osiedla Tysiąclecia. Prace obejmą m.in. montaż urządzeń zabawowych dla dzieci: zjeżdżalni, huśtawki, karuzeli, drabinki; wymianę nawierzchni, postawienie ławek oraz stołów szachowych, umieszczenie drabinek do kalisteniki, budowę altany z ławeczkami.
Koszt: 175 000 zł
Budowa nowoczesnej, ogólnodostępnej toalety z ułatwionym dostępem dla osób z niepełnosprawnościami na parkingu przy kościele farnym.
Koszt: 170 000 zł
Rozbudowa "Zielonego Zakątka" na działce pomiędzy ul. Piastowską a Grodzką. W planach betonowy stół do gry w ping-ponga, czteroramienna karuzela z siedziskami, trampolina ziemna, leżaki, ławki oraz miniboisko do siatkówki.
Koszt: 9 640 zł
Bezpłatne szkolenie piłkarskie dzieci i młodzieży z uwzględnieniem ćwiczeń mających wpływ na korekcje wad postawy. Treningi będą organizowane na terenie Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie dwa razy w tygodniu przez 9 miesięcy. Zostanie zakupiony sprzęt sportowy dla dzieci i młodzieży. Będą organizowane turnieje i zawody sportowe.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja turnieju piłkarskiego dla uczniów szkół podstawowych z klas I-III na stadionie sportowym przy ul. Ostaszewskiego. Wydarzenie odbyłoby się w Dniu Dziecka w przyszłym roku. Projekt obejmuje m.in. zakup sprzętu sportowego oraz pucharów, medali i innych nagród dla uczestników.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja cyklu dziesięciu potańcówek, które co tydzień w wakacje odbywałyby się na krośnieńskim Rynku.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja jednodniowego festiwalu na boisku w pobliżu ul. Kolejowej i Naftowej dla mieszkańców osiedla Tysiąclecia. Wydarzenie będzie pełne atrakcji. W planach wyprzedaż garażowa, kreatywne warsztaty, strefa gastronomiczna, gry parkowe, kino plenerowe.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja obchodów 125-lecia powstania I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika od 5 do 7 czerwca 2025 roku w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. W planach jest wystawa przedstawiająca historię i osiągnięcia szkoły oraz jej absolwentów, koncert absolwentów, uczniów i szkolnego chóru, sztuka teatralna, w której aktorami będą uczniowie liceum. Będą obowiązywały bezpłatne bilety wstępu.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja na wakacjach pikniku "Od małego do dużego" dla mieszkańców Krosna np. na terenie ogrodu DPS-u przy ul. Żwirki i Wigury. W planach takie atrakcje jak: kącik animacji (malowanie twarzy, brokatowe tatuaże, robienie warkoczyków), konkurs z nagrodami na najlepsze ciasto, kącik warsztatowy (decoupage’u, makramy), kącik "Mój pupil", gdzie będzie można pokazać swojego zwierzaka, alpaki, kiermasz prac wykonanych przez podopiecznych DPS-u, spotkanie z dietetykiem, zabawa z DJ-em i koncert muzyki peruwiańskiej.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja Krośnieńskiego Festiwalu Nauki i Techniki w Zespole Szkół Mechanicznych przy ul. Tysiąclecia dla uczniów przedszkoli, szkół podstawowych i mieszkańców Krosna. Celem wydarzenia jest popularyzacja nauki i osiągnięć naukowych oraz rozwijanie zainteresowań kierunkami technicznymi. W planach eksperymenty popularnonaukowe, zajęcia laboratoryjne, pogadanki i ćwiczenia dydaktyczne oraz gry i łamigłówki logiczne. Do dyspozycji uczestników będą symulatory lotu szybowcem i samolotem, startu motocyklem żużlowym i jazdy samochodem. Będą prezentowane zawody techniczne. Wynajęte zostanie mobilne planetarium.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja plenerowego widowiska "Wywołane z pamięci". Tematem wydarzenia będzie przypomnienie o wybitnych, historycznych postaciach dla Krosna. Koszt to scenariusz, scenografia i honoraria artystyczne. Dodatkowo zostanie zorganizowane wydarzenie "Krośnieńskie gawędy historyczne", w trakcie którego wykładowcy i nauczyciele opowiedzą mniej znane historie z dziejów miasta.
Koszt: 9 000 zł
Organizacja cyklu zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci w trakcie ferii zimowych oraz wakacji. Trwałyby one od 4 do 6 godzin. W planach gry i zabawy świetlicowe, szachy, warcaby, tenis stołowy w sali domu parafialnego kościoła farnego. Zajęcia będą się odbywać też na krytym lodowisku, krytej pływalni oraz na otwartych basenach w Krośnie. W planach są też wycieczki rowerowe po bliższej i dalszej okolicy oraz wycieczka turystyczno-krajoznawczo-sportowa np. na Cergową, w Bieszczady lub do Czarnorzek.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja pikniku sąsiedzkiego przy Dzielnicowym Domu Ludowym "Puchatek" przy ul. Chopina. W planach korowód dożynkowy, tematyczne spotkania, prezentacje, warsztaty np. z tworzenia wieńca dożynkowego, kiermasz książek, nasion lub pamiątek, pokazowe zajęcia ruchowe, lecznicze, filmowe, mistrzostwa w kapslach pstrykanych, koncert, możliwość podzielenia się z innymi swoim talentem, radą lub problemem, zabawa taneczna z DJ-em.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja dwóch, plenerowych seansów filmowych (lipiec-sierpień 2025) w dzielnicy Polanka. Jeden byłby na terenie Radosnej Polanki przy ul. Popiełuszki, a drugi w parku przy Lokalnym Centrum Aktywności przy ul. ks. Decowskiego. W planach oglądanie filmów pod gołym niebem na leżakach. Koszt to wynajem sprzętu (ekranu, projektora, nagłośnienia itp.) i obsługi technicznej oraz licencja dystrybutora. Zostaną wyświetlone dwa filmy: dla młodszych i starszych. Dodatkowo będzie grill i ognisko.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja konferencji i warsztatów poświęconych opiece nad obłożnie chorymi osobami w siedzibie rady dzielnicy Zawodzie przy ul. Prochownia. W planach prelekcje i zajęcia praktyczne m.in. na temat komunikacji z osobą chorą, form opieki nad nią, fizjoterapii, problemów wieku podeszłego i opieki geriatrycznej, umierania i wypalenia opiekuna.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja Pikniku Rodzinnego w dzielnicy Zawodzie. W planach m.in. konkursy z nagrodami, zabawa z DJ-em, poczęstunek.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja i promocja czterech wydarzeń tematycznych: Festiwalu Grilla, Dnia Pizzy, Dnia Deserów i Festiwalu Pierogów w wakacyjne niedziele.
Koszt: 10 000 zł
Celem inicjatywy jest emocjonalne i psychiczne wsparcie osób w wieku 13-25 lat mieszkających lub uczących się w Krośnie. W planach warsztaty z psychologiem i dietetykiem.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja pikniku rodzinnego "Dzień Dziecka" w parku przy Dzielnicowym Domu Ludowym w Polance. W planach animacje i strefa zabawy dla najmłodszych prowadzone przez animatorów, dmuchańce dla dzieci oraz przejazd krośnieńską ciuchcią, spotkania ze służbami mundurowymi, pokaz ratownictwa technicznego i wysokościowego oraz pierwszej pomocy przedmedycznej, występ artystyczny dzieci z Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 w Krośnie.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja imprezy dożynkowej w parku przy Dzielnicowym Domu Ludowym w Polance. W planach animacje i strefa zabawy prowadzone przez animatorów oraz dmuchańce dla najmłodszych, występ kapeli ludowej i zespołu muzycznego.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja wydarzenia taneczno-muzycznego "Wakacyjny Festiwal Światła i Dźwięku" na krośnieńskim rynku. W planach zabawa prowadzona przez czterech lokalnych DJ-ów i pokaz laserowy ok. godz. 22:00.