Od tańca po biznes. Kolejne osiągnięcia krośnian

Przedstawiamy sukcesy krośnian z ostatnich tygodni. Taniec, muzyka, piłka nożna, karate, szachy, filmy, biznes i śpiew - to dziedziny, w których krośnianie zdobyli wysokie pozycje, nagrody i tytuły.
Krośnieński Klub Kyokushin Karate podczas 17. Otwartych Mistrzostw Europy Open w Kyokushin Karate w Mołdawii
archiwum klubu

Zespół Tańca Współczesnego Strecz

5 listopada odbył się Międzynarodowy Festiwal Artystyczny "Fountain of Inspiration" w Lublinie, na którym grupa II Zespołu Strecz zajęła I miejsce.

Formacja Strecz

Dwa tygodnie później, na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca Współczesnego "Kontrasty" Mielec 2018 (17.11) zespół otrzymał wyróżnienie (jedyne wśród zespołów). Za autorską choreografię Katarzyna Niżnik zajęła I miejsce, a Joanna Kozubal i Natalia Dynowska zajęły II miejsce w duetach.

Zespół na swoim profilu na Facebooku skomentował: „Samo zakwalifikowanie się do udziału w Festiwalu jest dużą nagrodą, a to jak staje się na scenie, a potem na podium z tancerzami prezentującymi wysoki poziom, to są łzy i śmiech i poczucie wszechogarniającego szczęścia”.

Magdalena Markowicz

24 listopada w Brazylii odbyły się zawody Miss Pole Dance Glamour, podczas których tancerka Magdalena Markowicz zdobyła tytuł Vice Miss.

Magdalena Markowicz pierwsza z w lewej
archiwum tancerki

Zawody odbywają się co roku w Kurytybie. Krośnianka brała w nich udział także w 2016 roku i zajęła wtedy pierwsze miejsce w kategorii amatorów. Podkreśla jednak, że tegoroczny tytuł jest dla niej szczególnie ważny ze względu na to, że tym razem startowała pośród profesjonalistów.

Historię Magdy opisywaliśmy tutaj.

Antoni Kozubal

Wychowanek Akademii Piłkarskiej Beniaminek Krosno, znalazł się w 20-osobowej kadrze Polski do lat 15.

archiwum

Antoni Kozubal wystąpił w towarzyskim dwumeczu z Irlandią, który miał miejsce 20 i 22 listopada. W pierwszym spotkaniu grał od samego początku, natomiast w rewanżu pojawił się w drugiej połowie.

Obecnie Antek jest zawodnikiem Lecha Poznań i gra na pozycji środkowego pomocnika.

To nie pierwszy jego występ z orzełkiem na piersi. Wychowanek Beniaminka w piłkarskiej reprezentacji Polski zadebiutował już rok temu w grupie do lat 14. Dwa lata temu dostał zaproszenie na sesje treningowe w Manchester United. Przy tamtej okazji Grzegorz Raus, dyrektor Akademii Piłkarskiej Beniaminek Krosno, napisał: „Dla takich chwil warto było zakładać Beniaminka. Jesteśmy dumni z naszego zawodnika, który rozpoczął treningi w wieku 6 lat.”

Kyokushin Karate

10 listopada w Ełku odbyły się Mistrzostwa Polski Kyokushin Karate Juniorów i Młodzieżowców. Krośnieński Klub Kyokushin Karate, zdobywając jeden złoty i dwa srebrne medale, zdołał obronić zeszłoroczny tytuł Drużynowego Wicemistrza Polski Młodzieżowców (18-21 lat).

Karatecy z Krosna wśród uczestników Mistrzostw Polski Kyokushin Karate Juniorów i Młodzieżowców w Ełku

Klub reprezentowali: Gabriel Bożek, Kryspin Paradysz, Patryk Dobrzański, Jakub Kasza i Gracjan Bożek. Opiekunem był sensei Ireneusz Kasza.

Złoto zdobył Gabriel, broniąc jednocześnie zeszłoroczny tytuł Mistrza w kategorii do 80 kg. Natomiast dwa srebrne medale należą do Kryspina. Zdobył je w kategoriach kata i kumite do 70 kg. Jak podkreślają opiekunowie Klubu: - Do osiągnięcia drużynowego sukcesu przyczynili się również Patryk, Jakub i Gracjan, bo to przecież z nimi na co dzień trenują zdobywcy medali.

To nie jedyny listopadowy sukces klubu. 17-18 listopada w Kiszyniowie, stolicy Mołdawii, odbyły się 17. Otwarte Mistrzostwa Europy Open oraz Puchar Europy w Kyokushin Karate. W dwudniowej rywalizacji udział wzięło ponad 500 zawodników z 23 państw.

Maja Wajda (kat. kumite, młodzik – 40 kg), startując drugi raz w zawodach tak wysokiej rangi, wywalczyła złoto. Karina Korona, najmłodsza pośród uczestników zawodniczka, zajęła III miejsce w kat. powyżej 30 kg. Brązowy medal wywalczyła także Oliwia Krupa.

Martyna Mansz

Od 10 do 16 listopada w Szczyrku odbyły się Półfinały Mistrzostw Polski Juniorów do lat 10 w szachach. Martyna Mansz, zawodniczka Krośnieńskiego Klubu Szachowego „Urania”, zajęła pierwsze miejsce.

Martyna Mansz pierwsza z lewej

Zawodniczka, dzięki temu zwycięstwu, awansowała do Mistrzostw Polski, które odbędą się na przełomie lutego i marca przyszłego roku.

Adam Miszczak

Adam Miszczak, właściciel Telewizji Obiektyw, zajął I miejsce na 13. Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków”. Nagrody wręczono 3 i 4 listopada w Centrum Prasowym w Warszawie.

TV obiektyw

Festiwal wpisany jest do Programu „Niepodległa”, jego przesłaniem jest wzmocnienie patriotyzmu i promocja polskiej historii, kultury i języka.

Adam Miszczak zdobył pierwszą nagrodę w kategorii filmy i programy telewizyjne. W tej kategorii wzięło udział 106 prac. Laureat zaprezentował cykl filmów „Historyczny Pejzaż Podkarpacia”. Składają się na niego „Rzeczpospolita Iwonicka”, „Czas leśnych kurierów” oraz „Akcja Pensjonat”. Filmy opowiadają o nieznanych losach bohaterów z naszego regionu, którzy wpisują się w historię odzyskania niepodległości.

Leszek Waliszewski

Prezes firmy FA Krosno otrzymał tytuł Najbardziej Wpływowej Osoby Podkarpacia 2018 w kategorii biznes. Statuetki wręczano 17 listopada w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie podczas Gali VIP, organizowanej przez magazyn VIP Biznes&Styl.

Leszek Waliszewski tworzy FA Krosno od 2006 roku. O swoim odznaczeniu mówi: - To nie jest wyróżnienie dla mnie, ale dla całej firmy. Dodaje, że budowanie polskiej gospodarki to dla niego przejaw współczesnego patriotyzmu.

Uczniowie Wydziału Wokalnego Społecznej Szkoły Muzycznej

24-27 października odbył się w Krakowie V Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Mieczysława Karłowicza, polskiego kompozytora i dyrygenta z przełomu XIX i XX wieku. W finale konkursu znalazło się dwoje uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej w Krośnie.

Po lewej:  Aneta Aszklar i Maciej Janas (fortepian), po prawej: Michał Kondyjowski
.facebook.com/Społeczna-Szkoła-Muzyczna-w-Krośnie-221314697924771

Pośród 60 uczestników, z całej Polski, Krosno reprezentowała trójka uczniów klasy dyplomowej: Karolina Podkul, Aneta Aszklar oraz Michał Kondyjowski. Dwójce z nich, Anecie i Michałowi, udało zakwalifikować się do finału konkursu.

Michał Kondyjowski odebrał nagrodę specjalną dla najlepszego wykonawcy pieśni Mieczysława Karłowicza. Podczas wręczenia nagrody Michał spotkał się ze szczególnym uznaniem ze strony przewodniczącego jury. Profesor Jan Ballarin, który tak, jak Michał jest tenorem, stwierdził, że widzi w nim swojego następcę.

Marianna Sereda

Marianna Sereda, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krośnie z klasy fortepianu Iwony Madery, została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wyróżnienie za swoje sukcesy pianistyczne odebrała 30 października na Zamku Królewskim w Warszawie.

Zespół Omega Tomasza Berkowicza

Mistrzostwa Świata 2018 WADF World Dance Championship odbyły się w dniach 18-24 listopada w Liberec (Czechy). Członkowie zespołu Omega, którzy na co dzień ćwiczą pod okiem Tomasza Berkowicza w Chorkówce, zostali Mistrzami Świata.

Zespół Omega
AT dance

W tym roku zespół wywalczył już Mistrzostwo Polski oraz pierwsze Wicemistrzostwo Europy.

Skład zwycięskiego zespołu to: Anna Harsze, Sylwia Kowalczyk, Agata Smolik, Lidia Lelko, Weronika Kłosowicz, Julia Korab, Angelika Dubiel oraz Maciej Kuliga. Instruktorem oraz choreografem przygotowującym zespół jest Tomasz Berkowicz – tancerz, instruktor, choreograf,  a także właściciel Studio Tańca AT Dance z filiami w Jaśle i Krośnie.