Noc Sów w Krośnie. Przyrodnik opowie o życiu tych ptaków

Wokół sów narosło sporo legend i mitów. Niektórzy uważają, że są one zwiastunem złych mocy, a tak naprawdę potrafią być bardzo pożyteczne dla człowieka. Ich życie w trakcie Nocy Sów chce przybliżyć krośnianom Piotr Guzik, ornitolog i przyrodnik. To ogólnopolskie wydarzenie propagujące wiedzę na temat tych ptaków.
W trakcie spotkania Piotr Guzik zaprezentuje swoje eksponaty - dwie spreparowane sowy. Puchacz i płomykówka były ofiarami kolizji z samochodami
Damian Krzanowski

Stowarzyszenie Jestem na pTAK! od 11 lat organizuje Noc Sów w Polsce. Jest to wydarzenie organizowane we współpracy z wolontariuszami, ornitologami i edukatorami. Odbywa się ono w marcu, bo jest to najbardziej aktywny okres w roku dla sów. Rozpoczynają one w tym czasie swój okres godowy i częściej niż zwykle można usłyszeć ich pohukiwania.

W Krośnie po raz trzeci opowie nam o nich Piotr Guzik, z wykształcenia leśnik, z zamiłowania ornitolog i przyrodnik, właściciel firmy Alcedu – przyroda i edukacja. Pisaliśmy o nim tutaj. - Noc Sów to przede wszystkich edukacyjna akcja, której celem jest popularyzacja wiedzy o tych ptakach – mówi. - Ludzie często uważają sowy za wysłanniczki złych mocy i zwiastuny nieszczęść. Organizowane spotkania mają za zadanie obalenie tych mitów i pokazanie, że te ptaki są dla nas bardzo pożyteczne. Na przykład zjadają ogromną ilość gryzoni.

Sowy to niezwykłe ptaki, które od wieków fascynują ludzi. Mogą być ogromne jak puchacz, ale też malutkie jak sóweczka. Ich pióra mienią się beżami, brązami, szarościami. – Szlara, czyli ułożenie piór wokół oczu sowy i jej dzioba przypomina ludzką twarz. Potrafią też obracać głowę w tę i z powrotem i latać w nocy, nie rozbijając się o drzewa – mówi Piotr.

Sowy to ptaki, które od wieków fascynują ludzi. Dla wielu są zwiastunem nieszczęść, ale tak naprawdę są bardzo pożyteczne dla człowieka - zjadają mnóstwo gryzoni
damian krzanowski

W trakcie godzinnego spotkania, które odbędzie się w piątek (18.03) w Lokalnym Centrum Aktywności w Krośnie (ul. Decowskiego), Piotr przeprowadzi warsztaty przyrodnicze. Zaprezentuje swoje eksponaty, wśród których są dwie spreparowane sowy: puchacz i płomykówka. – Obie są ofiarami kolizji z samochodami. Trafiły do ośrodków rehabilitacji zwierząt, ale pomimo leczenia nie udało się ich uratować. Nie będzie natomiast żywych ptaków, bo to dla nich ogromny stres.

Uczestnicy będą mogli przyjrzeć się sowim piórom, ich skrzydłom, szponom i temu, czym się żywią. Dowiedzą się szczegółów dotyczących biologii, poznają krajowe gatunki. Będą mogli dotknąć piór, posłuchać głosów sów.

Jeśli będzie taka możliwość, przewodnik zabierze uczestników na spacer i pokaże, jak wyglądają badania terenowe prowadzone na sowach. - W trakcie pierwszej edycji urządziliśmy sobie nocny spacer bez latarek po parku Dębina. Mieliśmy przyjemność usłyszeć pohukiwania puszczyka, co było miłym zwieńczeniem tamtego wieczoru.

W trakcie Nocy Sów uczestnicy będą mogli pooglądać spreparowane sowy oraz dotknąć ich piór i szponów
Damian krzanowski

Piotr opowie też o legendach związanych z tymi ptakami. – Niektórzy nadal uważają, że po usłyszeniu głosu sowy czeka nas śmierć. Niektóre opowieści są absurdalne, np. że wsadzenie sobie szpona sowy pod pachę czyni człowieka super odważnym, albo straszne – sowy były przybijane do stodół i domostw jako ochrona przed pożarami.

W Krośnie sowy są łatwe do spotkania. Wieczorami i nocami najczęściej można usłyszeć w naszym mieście puszczyka i uszatkę zwyczajną. – Dla sów świetnymi miejscami na lęgi są stare ogrody i parki z dziuplastymi drzewami.

Noc Sów rozpocznie się o godz. 18:00 i potrwa godzinę. Udział w spotkaniu może wziąć każdy. Wystarczy zapisać się, wypełniając formularz. Chętny otrzyma wiadomość zwrotną z potwierdzeniem wpisania na listę i dalszymi szczegółami. Wstęp jest wolny, do wyczerpania miejsc (ok. 50).  

Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w spotkaniu pod opieką rodziców bądź opiekunów. Minimalny wiek dzieci to 7 lat.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)