Historia jednego z najstarszych obiektów służących kulturze miasta sięga 1928 roku, kiedy to została podjęta decyzja o budowie "Domu Robotniczego" przy ul. Kolejowej w Krośnie. Obiekt powstał za pieniądze z Funduszu Budowy Domów Ludowych, czyli wpłat pracowników polskiej nafty 1% ze swoich poborów. Z braku funduszy wykończony został tylko budynek od strony frontowej. W dokończeniu budowy przeszkodził również wybuch II wojny światowej.
Inauguracyjne otwarcie działalności kulturalno-oświatowej w dokończonym po wojnie budynku, odbyło się 5 października 1948 roku. Patronat nad placówką objął Zarząd Okręgu Związku Zawodowego Górników z siedzibą w Krośnie. Wtedy nazwa "Domu Robotniczego" zmieniła się na Zakładowy Dom Kultury "Górnika-Naftowca". Od 1948 do 1974 roku przy ZDK "Górnika-Naftowca" z wielkimi sukcesami działał teatr "Nafta", a także orkiestry, zespół baletowy, chór, kapele i zespoły. Swoje miejsce znaleźli tam również modelarze i plastycy.
Wzrastająca liczba mieszkańców Krosna (na początku działalności domu kultury - 13 tys., na początku lat 70. - 30 tys.) i większe potrzeby artystyczne, już wtedy wskazywały na konieczność rozbudowy ZDK "Górnika- Naftowca".
Od 1 stycznia 1974 roku obiekt przejęło miasto i przemianowało go na Powiatowy Dom Kultury. Już rok później, po reformie administracyjnej, nastąpiła kolejna zmiana nazwy na Wojewódzki Dom Kultury, a w 1999 roku na Krośnieński Dom Kultury.
Teraz, po 60 latach działalności, budynek przy ul. Kolejowej zmienia nazwę po raz szósty. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Miasta na ostatniej sesji (31.03).
"14 marcu 2008 roku została zakończona realizacja projektu pn. "Utworzenie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (rozbudowa Krośnieńskiego Domu Kultury)". Jednym z najważniejszych wskaźników realizacji celów projektu jest wskaźnik produktu. (...) W wyniku realizacji inwestycji powstał jeden markowy produkt kulturowy pn. Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. W związku z powyższym zachodzi konieczność zmiany nazwy instytucji kultury - Krośnieński Dom Kultury na Regionalne Centrum Kultur Pogranicza." - napisano w uzasadnieniu tej uchwały.
RCKP ma również swoje logo. Konkurs na nie ogłosił jeszcze w lutym Krośnieński Dom Kultury. Spośród 68 nadesłanych projektów jury jednogłośnie wybrało (01.04) zwycięskie logo autorstwa krośnianki - Elżbiety Wierdak.
"Znak w sposób schematyczny odzwierciedla układ granic pomiędzy Polską, Słowacją i Ukrainą. Jego elementy zamykają się w prostą i miękka formę. Kolory i typografia nawiązują pośrednio do nowoczesnego budynku RCKP pokazującego troskę Polaków w Unii Europejskiej o pielęgnowanie kultury i sztuki pogranicza. Pomarańczowy został użyty jako dominanta, którą może stać się każdy, kto chce pokazać swoją kulturę i najlepszą stronę." - wyjaśnia autorka. Elżbieta Wierdak jest absolwentką PLSP w Krośnie oraz ASP w Krakowie. Zajmuje się fotografią, projektowaniem, haftem i malarstwem.
Ponadto jurorzy wyróżnili prace Katarzyny Bigoś i Piotra Wójtowicza z Krosna (zdobyły równorzędne drugie nagrody).
Zmieniła się również nazwa kina KDK przy ul. Bieszczadzkiej. Teraz jest to "artKino".
Historię placówki opracowaliśmy na podstawie publikacji Ryszarda Sudyki.