Na tropie czarnego złota. Powstał szlak poświęcony ropie naftowej

Uruchomiono nowy, polsko-słowacki szlak pod nazwą Odkrywcy Czarnego Złota. Tematem trasy jest historia przemysłu naftowego w naszym regionie. Przemierzając ją autem, odwiedzimy również miejsca związane z ropą w Krośnie: Muzeum Podkarpackie, pomnik Ignacego Łukasiewicza i budynek dawnego Towarzystwa Zaliczkowego.
Odkrywcy Czarnego Złota to szlak transgraniczny poświęcony historii przemysłu naftowego w naszym regionie
PROT

Nie jest to tradycyjny szlak pieszy.  To raczej pewna trasa z punktami do zwiedzania, którą można przemierzyć autem wraz z rodziną lub znajomymi. Jego dodatkową atrakcją są zagadki i zadania, które trzeba odgadnąć i wykonać.

Szlak można przemierzać dzięki oznakowaniu i mapie, którą każdy zainteresowany otrzyma bezpłatnie w czterech wybranych punktach: muzeum w Bóbrce, Muzeum Podkarpackim w Krośnie, Pałacu Polanka i skansenie w Sanoku. W nich są również rozlokowane skrytki z zagadkami i podpowiedziami oraz stemple.

Mapa zawiera informacje o odwiedzanych miejscach, są na niej wskazane wszystkie lokalizacje. Każdy uczestnik wpisuje rozwiązanie zagadek i przybija stemple w wyznaczonych miejscach.

Niezbędne informacje znajdują się również na rozmieszczonych na trasie kodach QR.

O ROPIE NAFTOWEJ
  • Ropa naftowa i jej pochodne są dziś jednymi z najważniejszych surowców światowej gospodarki.

  • Przemysł związany z wydobyciem czarnego złota w skali globalnej rozpoczął się w Polsce na Podkarpaciu, a dokładnie w Bóbrce koło Krosna. Pierwszą kopalnię ropy naftowej na świecie założyli tu w 1854 r. Ignacy Łukasiewicz, Karol Klobassa-Zrencki i Tytus Trzecieski.

  • Obecnie zużywa się 96 mln baryłek tej substancji dziennie. Jest wykorzystywana w transporcie oraz przemyśle. Najwięcej ropy wydobywają Stany Zjednoczone, Rosja i Arabia Saudyjska.

Zebranie kompletu stempli oraz odgadnięcie zagadek i wykonanie jednego zadania premium (najoryginalniejsze selfie z pomnikiem Ignacego Łukasiewicza) zostanie nagrodzone upominkami, które można odebrać w czterech wcześniej wymienionych miejscach.

Zobaczcie film przedstawiający trasę Odkrywcy Czarnego Złota:

Na trasie znajduje się 11 lokalizacji rozmieszczonych po stronie polskiej i słowackiej. Poznanie atrakcji na szlaku zajmuje trzy dni. W pierwszym dniu zwiedzamy:

  • Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, które znajduje się na terenie najstarszej kopalni ropy naftowej na świecie;
  • parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bóbrce wraz z murowanym kościołem, który wybudowano w latach 1905-1908. Za jego budowę zapłacili w znacznej części mieszkańcy Bóbrki pracujący w przemyśle naftowym;
  • Muzeum Podkarpackie w Krośnie wraz z wystawą lamp naftowych z manufaktur całego świata, szczególnie cenne są lampy salonowe i kolumnowe z II połowy XIX wieku;
  • pomnik Ignacego Łukasiewicza w Krośnie umieszczony przed krośnieńskim Urzędem Miasta autorstwa Jana Raszki, wybitnego rzeźbiarza okresu dwudziestolecia międzywojennego;
  • budynek dawnego Towarzystwa Zaliczkowego przy ulicy Kapucyńskiej w Krośnie, w którego działalność włączyli się twórcy przemysłu naftowego, powstało w Krośnie 20 lat po otwarciu kopalni w Bóbrce. Instytucja zajmowała się udzielaniem kredytów i pożyczek.

Drugi dzień to:

  • Pałac Polanka w Krośnie to dawniej murowany dwór Trzecieskich, który liczy ponad 200 lat. To w nim Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrencki utworzyli pierwszą na świecie spółkę, która miała na celu poszukiwanie i wydobywanie ropy naftowej. Obecnie w pałacu mieści się hotel;
  • Rafineria Nafty Jedlicze, która powstała na początku XX wieku w Borku. Dzisiaj jest to dzielnica Jedlicza. W rafinerii dawniej produkowano: naftę, benzynę, parafinę, asfalt i tzw. olej niebieski. Od 1999 roku większościowym udziałowcem rafinerii jest koncern PKN Orlen;
Na szlaku do zwiedzania jest wystawa lamp naftowych w Muzeum Podkarpackim w Krośnie
PROT
  • grób Tytusa Trzecieskiego na cmentarzu komunalnym w Jedliczu. Tytus Trzecieski był ziemianinem i działaczem filantropijnym;
  • grób Ignacego i Honoraty Łukasiewiczów oraz kaplica rodziny Klobassów w Zręcinie;
  • parafia w Zręcinie pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika wraz z kościołem, w którym znajdują się pamiątkowe epitafia inskrypcyjne z portretami obu fundatorów kościoła malowanymi na blasze;
  • źródło Bełkotka w Iwoniczu-Zdroju – najstarsze i kiedyś najsłynniejsze lecznicze źródło znajduje się pośrodku lasu, na stokach góry Przedziwnej. Szlak prowadzący do źródła oznaczono jako biało-niebieski. Jego dystans to około 2,2 km.

Trzeci dzień to:

  • kopalnia ropy naftowej w Mikovej – to tutaj po raz pierwszy na Słowacji szukano ropy naftowej. W 1944 roku podczas Słowackiego Powstania Narodowego rafineria została wysadzona w powietrze i doszczętnie spalona;
  • źródło Dechtivka – to z niego tubylcy wydobywali czarną maź czyli ropę, a potok, do którego ona spływała nazwano Ripné;
  • Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, gdzie w sektorze naftowym można zobaczyć urządzenia wykorzystywane do wydobywania ropy naftowej. Są tam prezentowane m. in.: wieże wiertnicze, szyb typu kanadyjskiego, kuźnia, żurawie, wozy żelazne do przewozu ropy i kocioł parowy lokomobilowy z 1919 roku.
Mapa szlaku
PROT

Projekt został zrealizowany przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną (PROT). Informacji na temat Transgranicznego Szlaku Odkrywcy Czarnego Złota udziela Agnieszka Rokitowska (a.rokitowska@podkarpackie.travel, 17 852 00 09) lub na stronie www.podkarpackie.travel.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
kurnachata
29.11.2019 13:45

Polska i podkarpacie raczej nie jest polem naftowym, dlatego nie możesz się dopatrzeć. Sama destylacja ropy naftowej dokonana przez Łukasiewicza powstała z samej prośby mieszkańców do aptekarza, by z czarnej ropy postarał się w jakiś sposób uzyskać alkohol czy coś w rodzaju narkotyku.

kurnachata
na forum od listopada 2017
lechu
29.11.2019 12:32

Wyszukałem @ google listę krajów wydobywajacych ropę naftową i nijak nie mogę wypatrzyć Polski, pomoże ktos?

https://pl.tradingeconomics.com/country-list/crude(...)

lechu
na forum od kwietnia 2019
ortodoks
28.11.2019 23:12

Szlak historyczno-muzealniczy fajny, nie ma co tego specjalnie kwestionować. Trzeba jednak wiedzieć, że paliwa kopalne muszą jak najszybciej odejść, ciągną bowiem planetę ku podgrzaniu jej do tego stopnia, że oznaczać może to kres cywilizacji jaką znamy. CO2 nie pozostawi nam wyboru, dlatego trzeba: przestawić energetykę na odnawialne źródła energii, postawić na efektywność energetyczną, zmianić model konsumpcji.

Każdemu polecam książkę, która wyjaśnia wszystko co w tym temacie istotne "Nauka o klimacie" https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/ksiazka-nauk(...)

ortodoks
na forum od listopada 2017
buczo85
28.11.2019 15:56

Mała nieścisłość w artukule. Początek Rafinerii w Jedliczu to 1899 rok. No chyba, że autor miał na myśli ukończenie budowy. Bo ta chyba faktycznie miała miejsce na początku XX wieku. Bodaj w 1902 roku dokładnie.

buczo85
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)