TURYSTYKA

Na tropie czarnego złota. Powstał szlak poświęcony ropie naftowej

Uruchomiono nowy, polsko-słowacki szlak pod nazwą Odkrywcy Czarnego Złota. Tematem trasy jest historia przemysłu naftowego w naszym regionie. Przemierzając ją autem, odwiedzimy również miejsca związane z ropą w Krośnie: Muzeum Podkarpackie, pomnik Ignacego Łukasiewicza i budynek dawnego Towarzystwa Zaliczkowego.
Anna Kania
Odkrywcy Czarnego Złota to szlak transgraniczny poświęcony historii przemysłu naftowego w naszym regionie
PROT

Nie jest to tradycyjny szlak pieszy.  To raczej pewna trasa z punktami do zwiedzania, którą można przemierzyć autem wraz z rodziną lub znajomymi. Jego dodatkową atrakcją są zagadki i zadania, które trzeba odgadnąć i wykonać.

Szlak można przemierzać dzięki oznakowaniu i mapie, którą każdy zainteresowany otrzyma bezpłatnie w czterech wybranych punktach: muzeum w Bóbrce, Muzeum Podkarpackim w Krośnie, Pałacu Polanka i skansenie w Sanoku. W nich są również rozlokowane skrytki z zagadkami i podpowiedziami oraz stemple.

Mapa zawiera informacje o odwiedzanych miejscach, są na niej wskazane wszystkie lokalizacje. Każdy uczestnik wpisuje rozwiązanie zagadek i przybija stemple w wyznaczonych miejscach.

Niezbędne informacje znajdują się również na rozmieszczonych na trasie kodach QR.

O ROPIE NAFTOWEJ

Zebranie kompletu stempli oraz odgadnięcie zagadek i wykonanie jednego zadania premium (najoryginalniejsze selfie z pomnikiem Ignacego Łukasiewicza) zostanie nagrodzone upominkami, które można odebrać w czterech wcześniej wymienionych miejscach.

Zobaczcie film przedstawiający trasę Odkrywcy Czarnego Złota:

Na trasie znajduje się 11 lokalizacji rozmieszczonych po stronie polskiej i słowackiej. Poznanie atrakcji na szlaku zajmuje trzy dni. W pierwszym dniu zwiedzamy:

Drugi dzień to:

Na szlaku do zwiedzania jest wystawa lamp naftowych w Muzeum Podkarpackim w Krośnie
PROT

Trzeci dzień to:

Mapa szlaku
PROT

Projekt został zrealizowany przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną (PROT). Informacji na temat Transgranicznego Szlaku Odkrywcy Czarnego Złota udziela Agnieszka Rokitowska (a.rokitowska@podkarpackie.travel, 17 852 00 09) lub na stronie www.podkarpackie.travel.