Grupa mieszkańców domagających się referendum w sprawie kasyna uzbierała wymaganą liczbę podpisów pod wnioskiem o jego organizację. Stosowne pisma wraz z załączonymi kartami poparcia zostały złożone w Urzędzie Miasta 22 lipca. Wnioskodawcy wskazali, że podczas referendum mieszkańcy będą odpowiadać na pytanie takiej treści: "Czy jesteś za lokalizacją w mieście kasyna gier".
Teraz sprawa toczy się według ustalonego schematu. Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym, Rada Miasta powołuje ze swojego składu specjalną komisję do sprawdzenia, czy wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum odpowiada przepisom ustawy. "Zadaniem komisji jest zarówno sprawdzenie wymogów formalnych wniosku tj. weryfikacja treści kart poparcia, weryfikacja danych osobowych osób podpisanych na listach, dopełnienie terminów ustawowych przez inicjatorów itp., a także ocena merytoryczna wniosku prowadząca do odpowiedzi na pytanie, czy przeprowadzenie referendum nie będzie sprzeczne z obowiązującym prawem" - pisze w opinii radca prawny Dariusz Pniak.
Radni spotkali się w poniedziałek (08.08). Zaraz na początku sesji głosu udzielono obecnemu ks. prałatowi Tadeuszowi Szeteli - Honorowemu Obywatelowi Miasta Krosna, jednemu z inicjatorów referendum: - Poprośmy Matkę Bożą Murkową, która jest patronką naszego Krosna, aby ona była dla nas opiekunką, abyśmy w ważnych sprawach dla przyszłości naszego miasta prosili o jej opiekę. Ona jest najbardziej potrzebną pomocą w tych ważnych obradach.
Ks. prałat poprosił wszystkich o powstanie i odmówienie modlitwy do Matki Bożej Murkowej. Treść modlitwy wcześniej została radnym rozdana. "Matko Boża Murkowa, Krośnieńska Pani! Wybrana przez Boga na Matkę Zbawiciela i ludzi, troskliwa opiekunko naszego miasta i wiernego ludu. Wejrzyj na nas przychodzących do Ciebie z wiarą i ufnością w Twoje matczyne wstawiennictwo...." - rozległo się w sali obrad.
Po modlitwie radni przeszli do właściwego porządku obrad. Jeden z inicjatorów referendum, rady Wojciech Kolanko (PiS) był zaskoczony, że powołana ze składu Rady Miasta komisja, oprócz wymogów formalnych wniosku, będzie też badać, czy referendum w sprawie kasyna nie jest sprzeczne z prawem: - Myślę, że w tej kwestii to pan radca prawny może się już w tej chwili wypowiedzieć.
- To jest rola komisji, którą powołamy. Komisja wystąpi do biura prawnego w tej sprawie. Cała procedura związana ze sprawdzeniem tego wniosku rusza w dniu dzisiejszym poprzez wybór komisji - podkreślał Stanisław Słyś, przewodniczący Rady Miasta (Klub Samorządowy).
- Odpowiedź na pytanie, czy referendum jest sprzeczne z prawem, czy nie, powinna zapaść dziś, bo jeżeli miałoby być sprzeczne z prawem, bo tak z prawa wynika, to może dzisiejsze obrady w ogóle nie mają sensu - polemizował radny PiS Kazimierz Mazur.
- Pan radny jest w grupie inicjatorów tego referendum, więc na tak postawione pytanie sam powinien pan sobie udzielić odpowiedzi - odpowiedział Stanisław Słyś.
Na przepisy uchwały raz jeszcze zwrócił uwagę radca prawny Dariusz Pniak: - Ustawa wskazuje w jaki sposób postępuje się z wnioskiem o przeprowadzenie referendum - Rada powołuje komisję, żeby wypracować dla Rady jakieś stanowisko. Taka jest rola komisji, komisja coś bada, ale przesądza o tym Rada Miasta.
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Zbigniew Kubit (Klub Samorządowy) zaproponował, aby komisja do zbadania wniosku o przeprowadzenie referendum składała się z 6 osób. - Sugeruję, aby przedstawiciele wszystkich klubów wchodzili w skład komisji. Myślę, że na każdym dokumencie, który jest złożony jako wniosek, powinny być co najmniej dwa podpisy. Rozsądnym rozwiązaniem byłoby, aby dwójkowo pracować nad tymi listami - uzasadniał.
Przewodniczącym komisji został Zdzisław Dudycz (Klub Samorządowy). Jej członkami: Paweł Krzanowski i Bogdan Józefowicz (Prawo i Sprawiedliwość), Arkadiusz Opoń (Platforma Obywatelska), Tadeusz Alibożek, Piotr Grudysz (Klub Samorządowy).
Sesja Rady Miasta, na której rozstrzygnie się ostatecznie los referendum odbędzie się 19 sierpnia br.