Młodzież poznaje Europę przez... zmysły

Młodzież z Irlandii, Cypru, Włoch i Czech przez kilka dni gościła w Krośnie. 40-osobowa delegacja przyjechała na zaproszenie II Liceum Ogólnokształcącego, które uczestniczy w międzynarodowym projekcie służącym lepszemu wzajemnemu poznaniu się mieszkańców Europy. We wtorek (20.10) odbył się Dzień Europejski.
Irlandczycy, Cypryjczycy, Włosi i Czesi poznawali Polskę poprzez zmysłowe wydarzenia przygotowane przez II LO

Dzień Europejski to impreza cykliczna o 10-letniej już tradycji, organizowana przez II LO w Krośnie. W tym roku miała jednak szczególny charakter, odbyła się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza (20.10). Wzięła w nim udział młodzież i nauczyciele z czterech krajów europejskich: Irlandii, Cypru, Włoch i Czech.

To partnerzy II Liceum Ogólnokształcącego w realizacji wspólnego projektu "Comenius", finansowanego ze środków Unii Europejskiej. - To program skierowany do uczniów i dla uczniów. Chcemy, aby poprzez wymianę nasza i zagraniczna młodzież się lepiej poznawała. To jest najważniejsze - mówi Witold Deptuch, dyrektor II LO.

Uczniowie z IIa pokazywali polskie zapachy zamknięte w olejkach eterycznych

Podczas Dnia Europejskiego uczniowie II LO pokazywali cudzoziemcom nasz kraj nietypowo, bo zmysłami. - Można tutaj poczuć zapach owoców i drzew. Mamy śliwkę, jabłko, jaśmin, jeżynę, truskawkę, orzechy, lipę i cały las - mówi Ania z IIa. Do pokazania gościom Polski przez pryzmat zapachów, uczniowie wykorzystali olejki eteryczne.

Tradycyjne polskie przekąski cieszyły się sporym zainteresowaniem gości

- Tutaj na stole mamy ruskie pierogi, bigos, jajka, kiełbaski, chrzan, chleb ze smalcem, pieczone przez mamę ciastka - prezentuje inne stoisko Klaudia z IIe. - Wszystko jest typowo polskie, domowej roboty. Chcemy pokazać naszą kulturę i to, jak żyjemy na co dzień - dodaje.

Claudio Natale, nauczyciel języka francuskiego na Sycylii

A jak polska kuchnia smakowała gościom? - Wspaniałe są pierogi, mógłbym nawet dla nich zrezygnować ze spaghetti - powiedział Claudio Natale, nauczyciel języka francuskiego na Sycylii.

Po jednej stronie - młoty pneumatyczne, hałas uliczny, po drugiej - dźwięki uspokajające: wiatr, śpiew ptaków - tak uczniowie II LO prezentowali cudzoziemcom Polskę zmysłem słuchu.

Stoisko, na którym można było posłuchać dźwięków, m.in. odgłosów miasta i lasu

Tego dnia krośnieńska młodzież pokazała gościom także zwyczaje na tradycyjnym polskim weselu. Dyrektor szkoły podkreśla, że przy okazji lepiej swój kraj pozna także nasza młodzież. - Nie tylko obcokrajowcy poznają naszą kulturę. Dzięki takim programom również nasze dzieci poznają więcej polskości - podkreśla Witold Deptuch, dyrektor II LO. - Młodzież bawi się, a przy okazji się uczy.

Licealiści przedstawili polskie zwyczaje na przykładzie wesela

Goście z zagranicy podczas kilkudniowego pobytu w Polsce w planach mieli zwiedzanie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, jednej z hut szkła oraz wyjazd do Krakowa. Szczególnie ta ostatnia wycieczka zrobiła na nich spore wrażenie. - Kraków to piękne, stare miasto. A Polacy są bardzo przyjaźni, sympatyczni - stwierdził Claudio Natale.

Uczniowie z 30-osobowej grupy gościli u krośnieńskich rodzin. Podstawowym językiem komunikacji był angielski, ale również język francuski, polski i czeski. - Mamy tu prawdziwą wieżę Babel - mówi Edyta Janusz, wicedyrektor II LO, koordynator projektu. - Uczniowie są zmotywowani, żeby uczyć się języków obcych. Widzą, że nie jest to potrzebne tylko na sprawdzian, ale przede wszystkim, żeby komunikować się z rówieśnikami, wychodzić z takich lokalnych kompleksów.

Szkoły uczestniczące w projekcie mają za sobą już wspólne spotkania na Cyprze, w Irlandii, no i w Polsce. Na najbardziej zaangażowanych uczniów czekają jeszcze wyjazdy do Włoch oraz Czech.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)