Miesiąc zdrowia psychicznego. Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji

Centrum Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej w Krośnie w czerwcu organizuje miesiąc bezpłatnych konsultacji dotyczących zdrowia psychicznego. Spotkania są dla tych, którzy chcieliby skorzystać z porad specjalistów. Wystarczy krótko opisać problem, z którym boryka się dana osoba.
Zespół, który organizuje konsultacje. Od lewej stoi Maciej Gałowicz, na sofie Piotr Pawłowski, Maciej Kobyłka, Wioleta Barsznica i Natalia Gałowicz-Ginter
Damian Krzanowski

W czasie miesiąca profilaktyki zgłaszającym się osobom będzie udzielana pomoc w zakresie diagnozy ich problemu. To również szansa dla tych, których nie stać na wizytę u specjalistów. - Chcemy otworzyć się na problematykę chorób i zaburzeń psychicznych – mówi o akcji psycholog Maciej Gałowicz. - Pamiętajmy jednak, że sama terapia jest procesem długim i przeważnie kosztownym.

Zespół, który organizuje konsultacje, składa się z siedmiu osób. Maciej Gałowicz, Wioleta Barsznica i Maciej Kobyłka to psychologowie i psychoterapeuci, którzy prowadzą psychoterapię. Jest to metoda, której celem jest redukcja dokuczliwych objawów choroby i poprawa jakości życia. - Aby odnieść odpowiedni skutek w leczeniu pacjenta, psychoterapeuta powinien współpracować z psychiatrą, bowiem zdarza się, że pacjent wymaga psychoterapii równolegle z farmakoterapią – mówi pan Maciej. - Często nie wystarczą same leki, trzeba też zmienić myślenie. Od tego jesteśmy my. Jeśli przyczyną autodestrukcji są nasze myśli, to musimy przede wszystkim zacząć o tym rozmawiać, aby coś w sobie przekształcić.

Wioleta Barsznica jest psychologiem i psychoterapeutą. Ma też przygotowanie pedagogiczne do pracy z dziećmi i młodzieżą
DAMIAN KRZANOWSKI

Należący do zespołu Sławomir Zuzak to certyfikowany terapeuta, który prowadzi zajęcia dla osób uzależnionych lub takich, które mają problem z określeniem stopnia uzależnienia. Do gabinetu zgłaszają się najczęściej ludzie, którzy zmagają się z problemami na tle nadużywania alkoholu, narkotyków czy dopalaczy. Zdarzają się też osoby, których życie zdominował np. hazard czy nieustające zadłużanie się. - Sławek ustala stopień uzależnienia, wskazuje metody leczenia oraz stara się nakreślić wstępny plan terapii – mówi pan Maciej.

W zespole jest również Iwona Śnieżek, psycholog kliniczny w trakcie specjalizacji z neuropsychologii, która prowadzi konsultacje dla osób po udarach, wylewach, czy chorych na Alzheimera. Jej rola polega na psychoedukacji oraz rehabilitacji pod kątem usprawniania mózgu i jego funkcji. Są to działania pozwalające powrócić choremu do normalnego funkcjonowania. Prowadzi też diagnozę i terapię neuropsychologiczną i zajmuje się terapią w Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach dla dzieci i młodzieży.

Wśród członków zespołu znajduje się także Natalia Gałowicz-Ginter, nauczyciel oraz oligofrenopedagog, który pomoże, jeśli u dziecka wystąpią trudności w uczeniu się. - Natalia bada, w jaki sposób dziecko przygotowuje się do lekcji, jak ma urządzony pokój, bo to wszystko wpływa na sposób uczenia się – mówi pan Maciej. - Uczy swoich podopiecznych dobrych nawyków uczenia się. Pomaga dzieciom na różnych etapach edukacji, od pierwszej do ósmej klasy podstawówki.

Natalia Gałowicz-Ginter to oligofrenopedagog, który pomaga dzieciom w efektywnym uczeniu się
DAMIAN KRZANOWSKI

Nowością, jaką oferuje pacjentom zespół, jest konsultacja farmaceutyczna w ramach tzw. „przeglądu lekowego”. Tego typu usługa jest dostępna w krajach, które mają rozwinięty system opieki zdrowotnej. W zespole zajmuje się tym dr Piotr Pawłowski, farmaceuta. - Celem moich działań jest zwiększenie dostosowania się pacjenta do zaleceń lekarza – tłumaczy pan Piotr. - Sprawdzam, czy pacjent właściwie stosuje leki, np. czy zażywa je regularnie i w odpowiednich porach, a także czy lekarstwa, które stosuje samodzielnie np. w trakcie przeziębienia, nie wchodzą w niepożądane interakcje z tymi, które zostały mu przepisane ze względu na jego przewlekłą chorobę. Co ważne – biorę pod uwagę wszystkie leki, jakie stosuje dany pacjent – zarówno te stosowane w chorobach psychicznych, jak i np. w nadciśnieniu.

Piotr Pawłowski jest farmaceutą, który oferuje pacjentom konsultacje farmaceutyczne, czyli tzw. "przegląd lekowy"
Damian Krzanowski

Pan Piotr uświadamia również pacjentów, że na efekty niektórych leków trzeba poczekać i że nie powinni samodzielnie odstawiać leków z dnia na dzień. Daje wskazówki, jak radzić sobie z działaniami niepożądanymi leków, które mogą skłaniać pacjenta do zaniechania farmakoterapii. Natomiast w przypadku wykrycia poważnych interakcji, czy innych groźnych problemów może wypisać notatkę do lekarza z informacjami na ten temat, proponując konkretne rozwiązanie, np. zamianę lekarstwa.

JAK SKORZYSTAĆ Z BEZPŁATNYCH KONSULTACJI:
  • Wystarczy podać swoje imię, wiek, e-mail, telefon i w kilku słowach opisać problem, z którym się zmagamy. W zgłoszeniu należy dopisać "bezpłatne konsultacje"
  • Zgłoszenie należy przesłać na adres: centrumpomocykrosno@gmail.com

  • Każda nieodpłatna konsultacja będzie trwała 50 minut. Jest 30 dostępnych miejsc.

  • Decyduje kolejność zgłoszeń. Psycholog będzie kontaktował się z każdą osobą indywidualnie.

  • Wizyty odbywać się będą na ulicy Grodzkiej 76 w Krośnie.

  • Wizyta jest objęta tajemnicą. Po spotkaniu, gdy dana osoba otrzyma odpowiednie zalecenia, może dalej korzystać z pomocy zespołu, ale już odpłatnie, albo udać się po pomoc do innego gabinetu, bądź szukać pomocy przez NFZ.

Choroby psychiczne – temat tabu

Według Macieja Gałowicza o wielu problemach psychicznych się nie mówi, bo to nadal temat tabu. Tymczasem coraz więcej młodzieży i dzieci boryka się z zaburzeniami psychicznymi. Niejednokrotnie są to osoby, które mają już za sobą nieudane próby samobójcze. Wczesne uchwycenie problemu daje szansę na to, aby młody człowiek wiódł w przyszłości dobre życie.

Najczęściej przypadki dotyczą nieprawidłowo kształtującej się osobowości młodego człowieka, gdy jego rozwój zaczyna odbiegać od norm. - Rodzina często bagatelizuje różne objawy – mówi Maciej Gałowicz. - Na przykład mogą uważać za normalne to, że nastolatek zamiast wychodzić z domu i spotykać się z rówieśnikami, woli grać w gry komputerowe, wagaruje, czy okalecza się. To symptom czegoś, co nie powinno się dziać.

Psycholog i psychoterapeuta Maciej Kobyłka (w środku) interesuje się grupowymi formami pomocy psychologicznej oraz egzystencjalnymi aspektami psychoterapii
DAMIAN KRZANOWSKI

Psycholog zaznacza, że dzieci bywają prześladowane, bite, krzywdzone, niesłuchane. Dzieje się to niejednokrotnie w środowisku szkolnym. - Wielu młodych pacjentów bardziej niż rodziców i przyjaciół ceni nowe buty air maxy i iphona. Często dominuje przekonanie, że można mieć pieniądze, nie pracując przy tym za bardzo. Dobrym mottem oraz wyznacznikiem dla tego stylu życia jest pewien wers z utworu „Taconafide” pt. „8 kobiet”: „jem homara w pojedynkę, czuję się jak Colin Farrell”.

W takich przypadkach psycholog powinien współpracować z rodzicami, wychowawcami i pedagogami szkolnymi.

Psychoterapia to ciężka praca nad sobą, która przy odpowiedniej motywacji może przynieść znaczną poprawę jakości życia

- mówi psycholog Maciej Gałowicz.

W Krośnie z gabinetów korzystają też osoby homoseksualne i biseksualne, które borykają się z podobnymi problemami związanymi z życiem uczuciowym i relacjami z innymi osobami jak heteroseksualni. Po pomoc przychodzą również ludzie w trakcie rozwodów. Bywają też osoby, które w pewnym momencie dochodzą do wniosku, że ich życie nie wygląda tak, jak powinno. Chcieliby żyć lepiej i być bardziej zadowoleni z tego, co mają.

Dyplomowany psychoterapeuta i psycholog Maciej Gałowicz stawia na diagnozę różnicową, a więc na współpracę różnych specjalistów. Twierdzi, że dzięki temu rokowania pacjentów są lepsze
DAMIAN KRZANOWSKI

Do gabinetów zgłaszają się również pacjenci z tzw. twardą diagnozą. To ci, którzy np. leczą się na depresję lub schizofrenię od wielu lat. Zdarzają się też sytuacje, kiedy pacjenci biorą leki, mimo że ich nie potrzebują, bo np. przepisał je lekarz rodzinny, a nie specjalista psychiatra.

Maciej Gałowicz zaznacza, że w Krośnie dostępność do psychoterapii jest niewystarczająca. Brakuje też współpracy między lekarzami i psychologami. - Pacjenci rzadko kiedy są kierowani do nas przez lekarzy. Mamy ludzi, którzy zgłaszają się sami. Czasami zdarzy się, że kogoś skieruje do nas pediatra lub neurolog. Ale od ginekologa nigdy nikogo nie mieliśmy, a przecież zdarza się, że kobiety po urodzeniu dziecka cierpią na depresję poporodową albo nie mogą poradzić sobie z dokonaną aborcją. Inny ogromnym problemem jest nauczanie indywidualne jako lekarstwo na kłopoty młodego człowieka.

To tutaj będą odbywać się konsultacje - w budynku przy ulicy Grodzkiej 76 w Krośnie
DAMIAN KRZANOWSKI

Są przypadki, kiedy niezbędna jest hospitalizacja. - Kiedy pacjent np. widzi rzeczy, których nie ma, bądź stanowi zagrożenie dla innych i dla siebie, wzywam karetkę, bo taka osoba w trybie pilnym musi znaleźć się w szpitalu.

Maciej Gałowicz stawia na diagnozę różnicową. - Nie zamykamy się na innych specjalistów, ale kładziemy nacisk na współpracę. Często odsyłamy do Rzeszowa czy Krakowa, żeby zweryfikować diagnozę. Bo czasami sytuacja potrafi być bardzo złożona i trudna, i wymaga konsultacji z innymi specjalistami – tłumaczy. Dzięki temu rokowania dla pacjentów są o wiele lepsze. Im więcej osób myśli o danym człowieku, tym lepiej jest uchwycić jego problem.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person quellen
12.06.2019 20:39

Wspaniała akcja! Super, że promuje się możliwość, a nawet konieczność psychoterapii. Super, że podkreślacie Państwo również, jak istotna jest prawidłowa diagnoza psychologiczna i to, jak ważne jest, żeby stawiały ją odpowiednio wykształcone i przygotowane osoby. Takie jak wymieniona w artykule Magister Iwona Śnieżek, z którą miałam okazję pracować w Szpitalu im. Rydygiera w Krakowie. Pani Magister, realizując specjalizację z psychologii klinicznej, dała się poznać jako wysokiej klasy psycholog, z ogromną wiedzą z zakresu neuropsychologii, która do tego wszystkiego, ma jeszcze bardzo empatyczne i uważne podejście do Pacjenta, zarówno tego dorosłego, jak i małego.

Pana Macieja chciałam odesłać do definicji pojęcia „diagnoza różnicowa”, i jako koleżanka po fachu poprosić o prawidłowe jego stosowanie.

person
quellen
na forum od czerwca 2019
WSZYSTKIE KOMENTARZE (5) forward