Mamy w Krośnie dwie nowe ulice: Wspólną i Piękną

Jeśli ktoś Was zapyta, gdzie jest ulica Wspólna w Krośnie, to po przeczytaniu tego artykułu, będziecie już wiedzieć, dokąd kierować zainteresowanych. Taka informacja przyda się także taksówkarzom, chociaż nie szybko będą jeździć na nowe osiedle. Na razie mieszkają tam tylko… sarny.
Lokalizacja nowego osiedla wraz z oznaczeniem nowych ulic. Na drugim planie - lotnisko
Damian Krzanowski

Dwie nowe ulice sąsiadują z ulicą Baczyńskiego w Polance. Naprzeciwko cmentarza na ponad 50 działkach powstaje osiedle budynków jednorodzinnych. Część działek jest prywatnych, a część miejskich. Teren jest w pełni uzbrojony, a drogi wyasfaltowane i oświetlone. O nowym osiedlu pisaliśmy tutaj.

Nazwy tamtejszych ulic zaproponowała Rada Dzielnicy Polanka. Jak je uzasadniała? „Nazwa ulica Piękna ma odzwierciedlać charakter nowego osiedla, na którym powstają piękne i nowoczesne budowle” oraz „Ulica Wspólna nawiązuje do genezy powstania osiedla, nie jest obraźliwa i nie budzi kontrowersji”.

Na tych działkach mogą powstać budynki jednorodzinne albo usługowe (fryzjer, mały sklep itp.)
damian krzanowski

Obie propozycje pozytywnie oceniły dwie komisje: ds. nazewnictwa obiektów infrastruktury miejskiej oraz Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta. Wydawało się, że podjęcie uchwały w tych sprawach będzie tylko formalnością. Na sesji Rady Miasta (30.12) wywiązała się jednak długa dyskusja.

Adam Przybysz (PiS): - Wierzę, że te nazwy były konsultowane z mieszkańcami? Odniosę się do nazwy „Piękna”. Ona sama w sobie ma wyzwanie. Życzę mieszkańcom, którzy będą przy niej mieszkali, żeby rzeczywiście ta ulica była piękna. Odpowiedział Zdzisław Dudycz, radny z Polanki: - To są puste działki, na razie jedynymi mieszkańcami są tam sarny. 

Zdzisław Dudycz (Klub Samorządowy) tłumaczył, dlaczego osiedle nie może być po prostu przy ul. Baczyńskiego: - Ta ulica ciągnie się od wiaduktu po Dobieszyn. Budynki mają na niej ponad 60 numerów. Gdybyśmy kontynuowali numerację w środkowym fragmencie ulicy powstałby chaos. A w ten sposób na obu nowych ulicach domy będą miały własną numerację po lewej i prawej stronie, parzyste i nieparzyste.

Zbigniew Ungeheuer (PO): - Jest jeszcze tak wielu krośnian godnych upamiętnienia, że należałoby się nad tym zastanowić. Niech nazwiska krośnian, którzy swoje życie poświęcili temu pięknemu miastu, zostaną w ten sposób uwiecznione.

Przyszłe osiedle w dzielnicy Polanka
damian krzanowski

Przewodniczący Rady, Zbigniew Kubit (Klub Samorządowy), widząc, że dyskusja się rozkręca, zaapelował: - Sesja przebiega sprawnie, chciałbym, żeby „Piękna” nas nie zatrzymała do późna. Mamy trochę ważniejsze problemy na głowie.

Krzysztof Babinetz (PiS): - Rzeczywiście, warto byłoby poszukać w gronie krośnian osoby wybitne albo wydarzenia historyczne. Wiem, że była jedna patriotyczna propozycja, ale upadła w głosowaniu.

Zbigniew Kubit: - Te dwie nazwy nigdy nie ulegną zdeprecjonowaniu. One nie powinny budzić kontrowersji.

Zdzisław Dudycz: - Z nazwiskami jest bardzo trudna sprawa. Bo dzisiaj gość jest „czysty”, a za kilka lat zmieni się władza i trzeba będzie zmieniać nazwę. Do Pięknej i Wspólnej chyba nie będzie żadnych zastrzeżeń.

Ostatecznie radni przyjęli uchwałę o nazwach ulic. 14 radnych głosowało „za”, 6 wstrzymało się od głosu (z PiS: Adam Przybysz, Krzysztof Babinetz, Paulina Guzik, Sławomir Bęben; z Klubu Samorządowego: Piotr Grudysz; z PO: Zbigniew Ungeheuer), a jedynie Tomasz Biały (PO) był przeciw (wolał, by osiedle „podpiąć” jednak pod ul. Baczyńskiego).

Miejskie działki przy ul. Wspólnej i Pięknej będą sukcesywnie sprzedawane w drodze przetargu.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person abajurek33
08.01.2020 14:00

Nazwy ulic są trafne. W dodatku chwała władzom miasta, że najpierw wybudowano ulice, żeby właściciele mieli dobry dojazd do swoich posesji.

person
abajurek33
na forum od listopada 2017
star
person shadow1965
08.01.2020 11:23

Odnośnie "filmowych" ulic... wiele n naszych, Krośnieńskich kojarzą mi się z filmem "Alternatywy 4" a inne z filmem" Dylematu 5". Nie będę tutaj sugerował. Niech każdy pomyśli czy te nazwy czasem nie pasują do ulicy na której mieszka? Moze jakiś mały plebiscyt na przemianowanie ulic?

person
shadow1965
na forum od listopada 2018
star
person adam1985
08.01.2020 10:38

>Zdzisław Dudycz: - Z nazwiskami jest bardzo trudna sprawa. Bo dzisiaj gość jest „czysty”, a za kilka lat zmieni się władza i trzeba będzie zmieniać nazwę. Do Pięknej i Wspólnej chyba nie będzie żadnych zastrzeżeń.

Skisłem... Co to za argumentacja?! To nie ma już krośnian, którzy by nie budzili kontrowersji? Co do nazwy... trzeba było nazwać "Czysta".

person
adam1985
na forum od listopada 2017
star
person Lukii
08.01.2020 10:23

ul. Wspólna fajna nazwa kojarzy mi się z serialem Na Wspólnej :D Mądze powiedział Zbigniew Kubit (chciałbym, żeby „Piękna” nas nie zatrzymała do późna. Mamy trochę ważniejsze problemy na głowie).

person
Lukii
na forum od listopada 2017
starstar
person grzyba
08.01.2020 10:14

I cmentarz blisko i obwodnica zdaje się pod oknami prawie będzie przebiegać. Pięknie.

person
grzyba
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (10) forward