Ludzie z szewską pasją. Gdzie w Krośnie można naprawić obuwie

Znajdziemy ich w małych pomieszczeniach pełnych butów, z charakterystycznym zapachem kleju od wejścia. Na co dzień udowadniają, że nie wszystko, co zniszczone, trzeba od razu wyrzucić.
Pan Andrzej Czekański jako jedyny uczęszczał do szkoły obuwniczej. Zakład w Krośnie, przy ul. Kolejowej 6, prowadzi od 1981 roku
Joanna Kwiatkowska

Rzemiosło szewskie to umiejętność wytwarzania i naprawy obuwia. Jego początki sięgają starożytności, ale największy rozwój nastąpił w średniowieczu, kiedy pojawiły się cechy szewskie zrzeszające rzemieślników. W tamtych czasach szewc zajmował się głównie tworzeniem butów ze skóry. Zaczęło się to zmieniać pod koniec XIX wieku, gdy pojawiły się zakłady półmechanicznej produkcji obuwia. Natomiast po II wojnie światowej tradycyjne tworzenie obuwia prawie całkowicie odeszło w niepamięć z momentem rozwoju masowej i taniej produkcji fabrycznej.

Chociaż szewc jest zawodem wymierającym, to w Krośnie możemy cieszyć się aż sześcioma zakładami

Joanna kwiatkowska

Najdłuższy staż pracy ma pan Roman i pan Andrzej. Każdy z nich jest szewcem prawie 50 lat. Tylko pan Andrzej szewcem jest także z wykształcenia. W Krośnie kiedyś istniała szkoła obuwniczo-skórzana, do której uczęszczał oraz fabryka obuwia, gdzie odbywał praktyki. Reszta rzemieślników odziedziczyła fach po kimś z rodziny. Pan Roman i pan Stanisław po ojcu, pan Bogdan po wujku, a pan Jan po dziadku. Ale szewskie geny to nie wszystko. Każdy z szewców podkreśla, że najważniejsza jest praktyka i własne samodoskonalenie.

– Mój tata ma 95 lat i jeszcze prowadzi zakład w Iwoniczu Zdroju. Czasem, jak mam jakiś problem z przeróbką obuwia, to jeszcze się do niego zgłaszam. Nawet po tylu latach w tym zawodzie są rzeczy, które mogą zaskoczyć – mówi pan Roman.

Zawód zmienił się na przestrzeni lat. Praca szewca nie ogranicza się już tylko do naprawy obuwia. Szewc stał się „złotą rączką”. Panowie naprawiają torebki, walizki, zamki w kurtkach, napy, a nawet skórzane rękawiczki. –Trzeba brać, co jest – kwituje pan Bogdan.

Bałagan jak w każdym szewstwie – mówi pan Roman Komarnicki. Na zdjęciu przy wiekowej maszynie do szycia, zwanej „łaciarką"
Joanna Kwiatkowska

Najczęstsze czynności wykonywane przy obuwiu to klejenie, szycie, wymiana fleków, zelówek. Wyjątkowo ważną pracą są także przeróbki, polegające na dostosowaniu obuwia do stopy klienta. Praca szewców jest często ratunkiem dla osób z różnymi schorzeniami, np. deformacjami czy owrzodzeniami stóp. Oferują oni rozciąganie obuwia, ale także poszerzanie i zwężanie cholewek. Ceny za naprawę ustalane są indywidualnie, ale te najczęstsze prace to koszt kilku lub kilkunastu złotych.

Popularne jest także farbowanie obuwia. – Raz przyszła pani i przyniosła białe, ślubne buty, pytając czy coś da się jeszcze z nimi zrobić. Odpowiedziałem, że przebarwimy. "To tak można?" zdziwiła się kobieta. Czasem warto przyjść i po prostu spytać – opowiada rzemieślnik z Guzikówki.

Pan Bogdan Śliż z wykształcenia jest stolarzem, ale szewską działalność w Krośnie prowadzi już 25 lat. Teraz spotkać go można przy ul. Kisielewskiego 6
joanna kwiatkowska

Rozwój technologii doprowadził do tego, że buty produkuje się coraz szybciej i taniej. Duża ich część sprowadzana jest z Chin. Niestety ta sytuacja na rynku obuwniczym nie sprzyja szewcom.

– Dużo się zmieniło, kiedyś były inne buty, z innych materiałów. Nie wiem kto pozwala na produkowanie takich butów, ale to się nie nadaje do niczego. Kiedyś na taki materiał nikt by nie spojrzał, a teraz z tego buty robią – komentuje pan Andrzej.

Pan Stanisław Fugas prowadzi zakład przy ul. Niepodległości 3 od 13 lat. Szewcem jest od 1994 roku
joanna kwiatkowska

– Buty są dużo tańsze i klienci wybierają tzw. jednorazówki. Każde buty da się naprawić, tylko w tych czasach nie każde się opłaca. Kiedy skórzane buty są popękane, to da się wymienić skórę częściowo lub całościowo. Teraz takie prace prawie się nie zdarzają. Pracuje się głównie na butach z tworzyw syntetycznych – dodaje pan Stanisław.

Zalew chińszczyzny w sklepach, krótkowzroczne decyzje konsumentów i brak zainteresowania zawodami rzemieślniczymi sprawiają, że szewców jest coraz mniej. Gdy już są, to ich pozycja na rynku jest niestabilna.

Tak wygląda renowacja obuwia 
www.facebook.com/pg/komarnicki.roman.szewc.krosno

– Nikt nie chce uczyć się tego zawodu, nie ma zainteresowania w tym kierunku. Gdy już ktoś przyjdzie, to zaraz rezygnuje. Wreszcie ten zawód przestanie istnieć, przepadnie i to jest kłopot – żali się pan Jan.

Jednym z powodów braku zainteresowania tym fachem, mogą być warunki pracy. – Jeśli jest dużo zleceń, to praca bywa uciążliwa z powodu klejów i pyłów – dodaje pan Stanisław.

Chociaż obecne czasy są ciężkie dla szewców, to każdy z nich stara się z nadzieją i optymizmem patrzeć w przyszłość. - Czasem zadowolenie ludzi, rozpoznawalność na ulicy, czy dobre słowa: „co my byśmy tu zrobili, jakby pana nie było?”, cieszą bardziej niż pieniądze – mówi pan Bogdan, który nie wyobraża sobie wykonywania innego zawodu i określa to „szewską pasją”. Nie ma tu jednak na myśli niepohamowanej złości, z której znane jest to powiedzenie, a bardzo duże zaangażowanie w to, co robi na co dzień. – W tym zawodzie potrzeba spokoju i cierpliwości – tłumaczy także pan Roman, dodając jeszcze na koniec: Szewce są potrzebni. Ile ludzi - tyle nóg, a ile nóg - tyle butów.

SZEWCY W KROŚNIE
  • Bogdan Śliż - ul. Kisielewskiego 6, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00
  • Roman Komarnicki - ul. Bohaterów Westerplatte 19, czynne od poniedziałku do piątku w godz.  10.00-17.00
  • Stanisław Fugas - ul. Niepodległości 3, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00
  • Andrzej Czekański - ul. Kolejowa 6, czynne od wtorku do piątku w godz. 8.00-16.00
  • Jan Błaż - ul. Czajkowskiego 1, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9.30-17.00
  • Zakład szewski - ul. Mirandoli Pika 1, czynne od poniedziałku do piątku w godz.  11.00-16.00
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person 3456jutu
09.02.2019 20:17

Pan Roman na ul. Bohaterów Westerplatte 19 to najlepsza marka, gwarantuje zawsze solidne wykonanie

person
3456jutu
na forum od listopada 2017
person kot5
07.02.2019 19:54

Godny polecenia szewc na osiedlu Traugutta,solidny,dokładny ,rzetelny,zawsze dotrzymuje terminu naprawy.Polecam

person
kot5
na forum od listopada 2017
person shadow1965
07.02.2019 09:51

Jak już o zegarmistrzach to może i o kowalach... ale nie takich "artystycznych" tylko takich co topory i dzidy robią i konia podkuć umią... :)

person
shadow1965
na forum od listopada 2018
star
person k1
07.02.2019 09:35

A szewc w Polance na ul. Szklarskiej ???

person
k1
na forum od listopada 2017
person tomasz81
07.02.2019 08:11

No dokładnie zgadzam się że temat o zegarmistrzach również byłby ciekawy ale nie o takich którzy tylko sprzedają zegarki i potrafią wymienić baterie ale o takich którzy naprawdę naprawiają zegary a z tego co wiem to jeden jest na tzw rondzie a drugi na naftowej niedawno miał pożar.

person
tomasz81
na forum od listopada 2017
star
person Body
07.02.2019 01:14

W podwórzu od Kolejowej za szewcem jest zegarmistrz może następny artykuł o zegarmistrzach? 

person
Body
na forum od listopada 2017
person kurnachata
06.02.2019 23:54

Krosno raczej nie jest miastem szewców ale kiedyś było miastem obuwniczym za sprawą Fabosu. Nawet obecny prezes PZPN takowy Boniek negocjował między szatniami podczas MŚ piłki nożnej, ażeby jednak drużyna piłkarska z Polski zagrała w butach austryjackiego Adidasu zamiast w butach krośnieńskiego Fabosu.

person
kurnachata
na forum od listopada 2017
starstarstar
person ziom123254
06.02.2019 20:31

Bohaterów Westerplatte 19 Najlepszy Szewc 4ever !!

person
ziom123254
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (15) forward