Najnowocześniejszą salę koncertową w regionie chciano zaprezentować mającemu przebywać z wizytą w Krośnie premierowi Donaldowi Tuskowi. Mimo że odwiedziny szefa rządu zostały odwołane (przesunięte na inny termin), uroczystego otwarcia, a raczej odsłonięcia kurtyny Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza dokonano. Trwają jednak jeszcze ostatnie roboty, dlatego mieszkańcy Krosna będą zaproszeni do nowego budynku dopiero za trzy tygodnie. Wtedy na scenie zaprezentują się dla nich pierwsi artyści.
Budowa RCKP rozpoczęła się wiosną 2006 roku, ale sam projekt powstał znacznie wcześniej - w szufladzie przeleżał prawie 10 lat. - Główną myślą towarzyszącą projektowaniu rozbudowy domu kultury było pozostawienie istniejącego budynku - wtedy - WDK. Jest on częściowo zabytkowy, bo to dawny dom Łukasiewicza - wyjaśnia Andrzej Skowroński, architekt z pracowni "Kwadrat" z Wrocławia. Konieczne więc było wyburzenie starej sceny i widowni. - Teraz widać jakie to było maleństwo i jaki wielki w tej chwili jest ten obiekt. Resztę trzeba było dopasować i obudować całym zapleczem - dodaje. Dziś jest zadowolony z efektu.
Rozbudowa Krośnieńskiego Domu Kultury podzielona była na trzy etapy. W pierwszym etapie wybudowano nowy trzykondygnacyjny budynek, w którym zlokalizowano nową salę widowiskową, hol szatniowy i foyer. II etap dotyczył przebudowy istniejącego skrzydła Domu Kultury od strony ul. Czuchry oraz przebudowy pomieszczeń piwnicznych od strony ul. Kolejowej. III etap to budowa czterokondygnacyjnego budynku na potrzeby zaplecza scenicznego.
- Najtrudniejsza w realizacji była wieża nad sceną o wysokości 24 metrów. To stalowa konstrukcja, na której zawieszone są ściany żelbetowe. Trudne do wykonania były też skośne ściany - na zewnątrz widać, że elewacja jest odchylona - wylicza Wit Sienkiewicz, kierownik budowy z firmy "Skanska" - generalnego wykonawcy inwestycji. Przyznaje, że problemem było również samo posadowienie budynku, bo okazało się, że grunt jest inny niż opisany w dokumentacji. - Obiekt jest jednym z najbardziej skomplikowanych jakie realizowałem - dodaje.
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza to najnowocześniejsza placówka kulturalna w naszym regionie. Sala widowiskowa, wyposażona w wygodne, amfiteatralnie fotele (wyprodukowane przez krośnieńską firmę Nowy Styl), zmieści ponad 600 osób. Nowoczesna scena z teatralną zapadnią i orkiestronem umożliwi prezentację nawet bardzo dużych i rozbudowanych widowisk artystycznych. Najnowszej generacji sprzęt elektroakustyczny zapewni oprawę techniczną różnorodnych przedsięwzięć na najwyższym poziomie. Zaplecze techniczne wraz z dużą ilością garderób pozwoli na prezentację wysokoobsadowych realizacji.
Budowa Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie to jedna z największych inwestycji w mieście - jej wartość przekroczyła 34,5 mln złotych z czego prawie 17 mln dołożyła Unia Europejska, a 1,5 mln Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W piątek (22.08) uroczyście kurtynę odsłonił prezydent miasta Piotr Przytocki wraz z Małgorzatą Chomycz, wicewojewodą Podkarpacia. - Ta inwestycja, według mnie trwa już 6 lat, od kiedy przyszedłem do urzędu. Zacząłem o niej myśleć, patrząc na zakurzoną dokumentację, która została z poprzedniej kadencji - mówił podczas otwarcia Piotr Przytocki. - Wiemy jakie są potrzeby w Krośnie. Na pewno nie jesteśmy w stanie ich zaspokoić w bardzo krótkim czasie, ale rozwój kultury jest zadaniem niedocenianym, dlatego byłem zdeterminowany, by ten projekt znalazł uznanie wszystkich krośnian - kontynuował. Przekonanie wszystkich nie było łatwe - zdecydowane "nie" dla rozbudowy Krośnieńskiego Domu Kultury mówili radni Klubu Prawicy poprzedniej kadencji. Udało się jednak zdobyć unijne środki, dzięki którym tak duże przedsięwzięcie mogło dojść do skutku.
- Kilka miesięcy temu w tygodniku "Neewsweek" pojawiały się takie słowa: Nie trzeba jechać do Irlandii, żeby zobaczyć cud gospodarczy. Wystarczy odwiedzić 50-tysięczne miasto Krosno - przypomniała Małgorzata Chomycz, wicewojewoda podkarpacki. - Na przestrzeni ostatnich kilku lat Krosno pięknie się rozwija. Dziś mamy zaszczyt uczestniczyć w uroczystości oddania kolejnej inwestycji, która będzie służyć nie tylko mieszkańcom Krosna, ale całemu województwu - mówiła.
Uroczyste otwarcie sezonu artystycznego dla mieszkańców w nowym obiekcie będzie miało miejsce za trzy tygodnie, w połowie września. - Wciąż jeszcze trwa budowa na tzw. trzecim etapie i to nas powstrzymuje przed uruchomieniem całego obiektu. Będzie go jednak można już oglądać w dniu uroczystego otwarcia sezonu artystycznego - 18 września - informuje Dorota Cząstka - dyrektor RCKP. Wystąpi wtedy orkiestra Filharmonii Rzeszowskiej z udziałem osób z Krosna. A potem odbędą się inne ciekawe imprezy artystyczne, m.in. występ Lwowskiego Teatru Opery i Baletu (21.09) oraz Galicja Blues Festiwal (25-27.09).
Do tego czasu pracownicy RCKP będą musieli poznać tajniki techniczne nowego obiektu i po prostu nauczyć się sprawnie poruszać po tak dużym budynku. - Wykorzystamy ten czas, żeby sobie to wszystko technicznie poukładać, posprawdzać, popróbować, żeby wiedzieć którymi ścieżkami najkrócej, bo wciąż jeszcze nam się zdarza gdzieś utknąć, zamknąć się albo nie wrócić dobrą drogą - żartuje Dorota Cząstka.
We wrześniu odbędą się również Dni Otwarte RCKP. Instruktorzy będą oprowadzać mieszkańców po całym obiekcie, prezentować ofertę artystyczną i możliwości techniczne budynku.
Wkrótce w telewizji Krosno24 film prezentujący wnętrza Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza.