Badanie zostało przeprowadzone w portalu Krosno24.pl ze względu na dużą liczbę jego użytkowników - miesięcznie korzysta z niego ok. 40 tysięcy osób (według audytu gemiusTraffic - to standard badań Internetu w Polsce). Ankieta była dostępna w portalu od 2 do 12 lutego br. Mógł ją wypełnić każdy - jedynym warunkiem udziału w badaniu było podanie prawdziwego adresu e-mail.
Ankietę wypełniły 644 osoby. Nie jest to grupa reprezentatywna dla wszystkich mieszkańców Krosna. Ci, którzy wypełnili kwestionariusz stanowią jednak bardzo ważną grupę osób - najbardziej opiniotwórczych, najlepiej zorientowanych w sprawach miasta, najaktywniejszych w życiu zawodowym, chcących decydować o przyszłości miasta.
Najbardziej liczną grupą respondentów były osoby młode i w wieku produkcyjnym (19-30 lat); ze średnim i z wyższym wykształceniem; studenci, specjaliści, osoby wykonujące wolne zawody.
Zdecydowana większość osób, które wzięły udział w badaniu, jest "za" otwarciem Tesco w Krośnie. Najwięcej zwolenników powstania hipermarketu jest wśród osób z wykształceniem podstawowym i zawodowym, najmniej - z wyższym i pomaturalnym.
Jeśli chodzi o pozycję zawodową, najwięcej orędowników otwarcia hipermarketu jest wśród specjalistów i osób wykonujących wolne zawody oraz wśród bezrobotnych. Najmniej przychylni tej inwestycji są członkowie zarządów przedsiębiorstw, właściciele firm i dyrektorzy. Z czego to wynika? Prawie 75% osób z tej grupy zawodowej przyznaje, że pracuje w branży handlowej.
Bardziej chętni budowie Tesco są ludzie młodzi (do 40. roku życia), niż starsi (powyżej 40 lat).
Najczęściej i "najgłośniej" protestujący przeciw powstaniu hipermarketu Tesco - głównie osoby związane z drobnym handlem, które upatrują zagrożenie własnych interesów - stanowią mniejszość wśród wszystkich badanych. Biorąc pod uwagę zachętę do wypełnienia ankiety: "Twój głos dotrze do władz samorządowych", przeciwnicy budowy Tesco powinni byli stanowić najbardziej zmobilizowaną i liczną grupę. Tak się nie stało.
Połowa przeciwników powstania Tesco może zmienić swój pogląd, jeśli spełnione zostaną odpowiednie postulaty. Najważniejsze wśród nich to:
Jak się okazało, wiele osób buduje swoje negatywne opinie w sprawie powstania Tesco na bazie pewnych stereotypów. Na pytanie "Jakie byłoby Twoim zdaniem największe zagrożenie wynikające z budowy hipermarketu Tesco w Krośnie?" w odniesieniu dla miasta i jego mieszkańców, większość ankietowanych wymienia: upadek małych sklepów, większe bezrobocie, korki itp. Te same osoby zapytane o zagrożenia, jakie może spowodować otwarcie Tesco w odniesieniu do nich samych i ich rodzin, odpowiadają w większości: żadnych, brak, nie wiem, nie ma.
Badanie zostało przeprowadzone przy współpracy z Urzędem Miasta.