Krosno: polskie szklane miasto

W Krośnie powstanie Centrum Dziedzictwa Szkła - ośrodek na kształt popularnych na Zachodzie "Glass city". Ma podnieść atrakcyjność oferty turystycznej Krosna i całej Polski - również w świetle przygotowań do Piłkarskich Mistrzostw Europy EURO 2012.
Huta szkła

- Pomysł na Centrum Dziedzictwa Szkła istnieje już od dawna. Są przykłady z innych krajów, gdzie ręczna produkcja szkła nie jest już powszechna. Funkcjonują natomiast ośrodki turystyczno-przemysłowe pod nazwą "Glass city" - mówi prezydent Krosna, Piotr Przytocki.

Tego typu ośrodki oferują prezentację projektowania wyrobów szklanych, ich produkcję "na żywo" oraz zwiedzanie wystaw z pamiątkami związanymi z tradycją wytwarzania szkła. Ponadto dają możliwość nauki, organizacji spotkań w grupach artystycznych, warsztatów itp. - Tego typu ośrodek chcieliśmy umiejscowić w Krośnie, jako że mamy ogromne, 85-letnie tradycje produkcji szkła - dodaje prezydent.

Centrum Dziedzictwa Szkła zlokalizowane byłoby w trzech miejscach: dwóch w centralnej części miasta - Rynku i jednym na ul. Tysiąclecia, w pobliżu Krośnieńskich Hut Szkła Krosno S.A.

Na jego potrzeby zaadaptowane i wyposażone zostaną zabytkowe piwnice przedprożne, znajdujące się po zachodniej stronie Rynku, pod chodnikiem. Mieścić się tam będzie m.in. centrum wystawiennicze.

Sale ekspozycyjne znajdować się będą również w rozbudowanych pomieszczeniach Biura Wystaw Artystycznych. Tam też mieścić się będzie część laboratoryjna z małym piecem szklarskim - jednej z głównych atrakcji turystycznych Centrum Dziedzictwa Szkła. Piec hutniczy do wytopu szkła (tzw. wanna szklarska), pozwoli na oczach zwiedzających wyprodukować szklane przedmioty, nawet w kształcie zaproponowanym przez turystów. - Będą oni mieli konkretne powody, żeby przyjechać do Krosna, nie tylko oglądać szkło w muzeum, ale w specjalnej formie zapoznać się z produkcją i sztuką projektowania - zapewnia prezydent.

Na potrzeby Centrum Dziedzictwa Szkła przebudowana zostanie część budynku Biura Wystaw Artystycznych od strony ul. Legionów (w chwili obecnej znajdują się tam... szalety miejskie)

Proces technologiczny wytwarzania wyrobów szklanych będzie można obserwować również w głównym budynku mieszczącym się przy ul. Tysiąclecia. Tam też będzie drugi, duży piec hutniczy. Wyposażenie tej części ośrodka będzie najtrudniejszym i najbardziej kosztownym przedsięwzięciem. Zmodernizowany zostanie budynek dawnej szkoły szklarskiej. Mieścić się tam będą również pomieszczenia laboratoryjne, sale wykładowe, konferencyjne i wystawowe.

We wszystkich obiektach będą wykorzystywane innowacyjne, multimedialne formy przedstawiania zasobów Centrum Dziedzictwa Szkła. W ramach przedsięwzięcia odbywać się będą imprezy kulturalne oraz spotkania edukacyjne - warsztaty, targi, konferencje. - Pomysłów jest wiele, są w ludziach. Podstawę ich realizacji da baza w postaci budynków - informuje Piotr Przytocki.

Zamiarem pomysłodawców Centrum jest prezentacja tradycji i produktów wszystkich hut szkła działających na terenie miasta. - Chodzi o to, żeby całe spektrum szkła, które produkuje się Krośnie, było dostępne dla turysty w jednym miejscu - tłumaczy prezydent.

Namiastkę Centrum Dziedzictwa szkła, krośnianie i turyści będą mieli już na tegorocznych Karpackich Klimatach, które odbędą się w ostatni wakacyjny weekend (29-31.08). - Chcemy szybko wdrożyć przynajmniej część tego pomysłu i publicznie wyeksponować produkcję szkła w minipiecu - informuje Piotr Przytocki.

Ważący ponad 700 kg przenośny piec hutniczy, służący do wytopu szkła "na żywo" od kilku dni jest już w Krośnie. Przyjechał aż z Francji. Uczestnicy imprezy zobaczą pokaz wytopu i produkcji szkła: od przygotowywania płynnej masy, do jej formowania. Każdy zainteresowany będzie mógł zabrać na pamiątkę fragment przygotowywanego tworzywa. Będzie to jedna z większych atrakcji Karpackich Klimatów 2008.

Pod tym chodnikiem mieszczą się piwnice przedprożowe, w których ma się mieścić m.in. wystawa szkła

Na utworzenie Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Urząd Miasta stara się pozyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej. Projekt jako jedyny z Podkarpacia został już zarekomendowany do dofinansowania przez Polską Organizację Turystyczną. Czy otrzyma wsparcie z UE dowiemy się po trwających właśnie konsultacjach społecznych, które odbywają się za pośrednictwem strony www.mrr.gov.pl. Opinię w sprawie poszczególnych projektów może wyrazić każdy - w ten sposób można zwiększyć szansę na otrzymanie dofinansowania.

Projekt oszacowano na 17 mln złotych. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego może wynieść około 8,6 mln złotych. Termin realizacji projektu przewidziany jest na lata 2009-2011.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)