fot. Damian Krzanowski
Po raz pierwszy od wielu lat w Krośnie, pokaz mody odbył się na Rynku w lecie ubiegłego roku. Kilka dni temu, w sobotę (12.02) odbyło się drugie takie wydarzenie - wieczorek modowy w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Swoje stylizacje pokazali projektanci z regionu, a pomysłodawcą tych imprez był Artur Michelis z Krosna. Pisaliśmy o nim tutaj.
Każdy z projektantów pokazywał najnowsze, autorskie kolekcje, z których przedstawiał trzy stroje. Każda ze stylizacji była utrzymana w klimacie etno i zawierała naturalne produkty takie jak len czy bawełna. Część strojów nadaje się do chodzenia na co dzień, inne zostały przygotowane specjalnie z myślą o wybiegu.
- Wszyscy projektanci byli zachwyceni. To była okazja do tego, żeby spotkać się w Krośnie i razem zaprezentować swoje kolekcje - mówi Artur Michelis.
Niektóre z przedstawionych w Etnocentrum stylizacji można kupić u projektantów, którzy mają swoje sklepy czy pracownie. - W tych ubraniach, które pokazaliśmy można, a nawet należy chodzić. Niektóre z nich są szyte tylko w jednym egzemplarzu, co jest bardzo oryginalne, bo nikt takiej rzeczy nie ma - zachęca Artur.
Takie wydarzenia przyciągają osoby, które chcą podpatrzeć, jak można się inaczej ubrać, co ze sobą łączyć, jak można wyjść poza określone schematy. - Widzę, że jest postęp. Ludzie przestają się bać, widzą, że można odważniej pokazywać się na ulicach.
Marzeniem Artura jest cykliczna organizacja tego typu pokazów, które nie tylko przedstawiają różne kolekcje, ale także łączą środowisko modowe. - Szukam nowych osób, które zajmują się modą, projektantów z regionu, których moglibyśmy pokazać. Chciałbym też zapraszać projektantów z większych miast, gdzie środowisko modowe jest bardziej rozwinięte. Oni przywożą ze sobą kolekcje, które są naprawdę znakomite - oryginalne i inspirujące.
Na pokazie w Etnocentrum pokazano pierwszy z elementów nowej kolekcji Artura. Jest to dżinsowa kurtka z wizerunkiem Wieży Farnej oraz szklanymi elementami, nawiązującymi do tradycji miasta. - Pracuję nad nową kolekcją, mam już stworzoną bazę i kilka pomysłów, co by się mogło w niej pojawić.
Wiadomo, że 8 marca odbędzie się kolejny pokaz mody, tym razem w RCKP. - Na Dzień Kobiet zaprezentujemy pokaz z przewagą mody męskiej - zdradza Artur.
Justyna Gamoń - Wesołowska
Pracownia atelier GaMon powstała z inicjatywy Justyny Wesołowskiej w 2014 roku w Tarnobrzegu, a w 2018 roku została przekształcona w Fundację Artystyczną GaMon, której nadrzędnym celem działań jest krzewienie dziedzictwa kulturowego naszego regionu – kultury lasowiackiej. Celem jest promocja tej kultury, jej zwyczajów, wartości, sztuki ludowej oraz tradycyjnych wzorów. Sercem Fundacji Artystycznej GaMon jest haft lasowiacki, będący główną inspiracją prezentowanych produktów i usług podczas wydarzeń modowych, artystycznych, jak i warsztatów dla lokalnych grup społecznych.
Anna Maria Zygmunt
Projektantka mody, absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru i wykładowczyni Krakowskich Szkół Artystycznych, stypendystka Donghua University w Szanghaju (Chiny), gdzie studiowała na Wydziale Projektowania i Inżynierii Mody, stypendystka Prezydenta Miasta Krakowa w dziedzinie Sztuki wizualne (2018). Specjalizuje się w technice szycia haute couture. Autorka dwóch artystycznych kolekcji ubrań: Łemkowyna, inspirowana strojami i kulturą Łemków, oraz Polexia, inspirowana wielokulturowością Podlasia. Wszystkie kreacje i akcesoria tworzone są z autorskich tkanin, malowane, haftowane i zdobione ręcznie, co czyni je unikatowymi. Szyje ubrania tylko w pojedynczych egzemplarzach. Maluje, tworzy kolaże. Obecnie pracuje nad nową kolekcją, której premiera planowana jest na jesień tego roku.
Barbara Bachota
Miluba to marka z Krosna, założona w 2015 roku. Jej twórczyni to Barbara Bachota, artysta plastyk. Miluba to ciuchy dla kobiet, szyte z naturalnych tkanin jak len i bawełna. Ciuchy inspirowane są klimatem etno i ambient. Są to produkty szyte w duchu mody odpowiedzialnej. Produkt 100 % polski, tworzony lokalnie przez zaprzyjaźnione krawcowe, często w limitowanych kolekcjach
Viktoria Kovalchuk
Moda już na etapie szkoły średniej jest impulsem do tworzenia ambitnych kolekcji. Oczywiście wymaga to jeszcze pomocy mentorów i nauczycieli, którzy wspomagają proces twórczy ucznia. Takim przykładem jest Victoria Kovalchuk - uczennica klasy IV Technikum Mody w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie. Kolekcja Viktorii pt. "Colorful dreams" to lekkie fasony w energetycznych odcieniach, połączenie stylów, dobrej jakości materiałów i wyrafinowanych detali. Poruszające się w trakcie prezentacji, pełne wdzięku pompony stwarzają iluzję "tańca". W tej kolekcji każda rzecz jest niepowtarzalna, pomysłowo zaprojektowana i precyzyjnie uszyta. Nad kolekcją Viktorii czuwały dwie nauczycielki: Teresa Belcik i Wiesława Szwast.
Artur Michelis
Kreator mody różnej, fotograf, pokazuje, jak ubierać się kolorowo. Na Wieczorek Modowy zaprojektował i stworzył kolekcję mody męskiej, która jest oryginalna, odważna, zawiera sporo wzorów oraz autorskie grafiki. Znajdziemy w niej kombinezony i połączone komplety. Stroje oddają jego modowe pomysły, ale też wyznaczają kierunek, w którym zamierza kierować się w przyszłości.
REWELACJA po prostu bomba - najwyższy czas wyjść tak na ulicę i rozświetlić kolorami to szarobure nijakie miasto