Krosno będzie miało swój balon. Wystartuje już na majowych zawodach

Na niebie po raz pierwszy pojawi się balon miasta Krosna. To wydarzenie nastąpi w czasie tegorocznych XX Górskich Zawodów Balonowych. O zwycięstwo krośnieńska drużyna powalczy z zespołami z Polski, Litwy, Węgier i Słowacji.
Balon z logo Krosna, firmy Splast i Fundacji Otwartych Serc
archiwum

Pomysł, aby zakupić balon, który reprezentowałby miasto, pojawił się dziesięć lat temu. Jednak dopiero teraz udało się zrealizować ten zamysł. Sukces tkwi przede wszystkim w firmie Splast, która zdecydowała się być głównym sponsorem.

Balon wykonała i wyposażyła angielska firma. Loty próbne, na które trzeba było czekać miesiąc ze względu na niekorzystną pogodę, wykonano w Anglii. - Balon jest jakościowo bardzo dobry, ma wszystkie walory sportowe i turystyczne, zawiera loga miasta, firmy Splast i Fundacji Otwartych Serc – mówi Tadeusz Sanocki, właściciel i prezes firmy. Balon dotrze do Krosna po świętach Wielkanocnych.

Pilotem balonu został doświadczony baloniarz, Witold Filus, sześciokrotny Mistrz Polski i zdobywca dwóch srebrnych medali w Pucharze Europy. W skład załogi weszli również Jerzy Grzesiński i Paweł Hawrot.

Jerzy Grzesiński i Paweł Hawrot z Krosna - część załogi balonu krośnieńskiego
adrian krzanowski

- Do tej pory latałem w Aeroklubie na szybowcach. Balony są dla mnie okazją poszerzenia lotniczej pasji – mówi Jerzy Grzesiński, który na co dzień jest związany z lotnictwem. Pracuje w firmie produkującej i projektującej turbiny lotnicze do silników.

Natomiast Paweł Hawrot ostatnio wraz z Witoldem Filusem zdobył trzecie miejsce w pierwszych zawodach Pucharu Polski organizowanych w Grudziądzu. Na co dzień zajmuje się zdjęciami lotniczymi w ramach grupy fotograficznej EPKR Spotters. - Balony od początku były moją pasją. Od zawsze wiedziałem, że będę nimi latał. Gdy dowiedziałem się o zakupie balonu, zgłosiłem się i udało się zostać członkiem załogi – mówi.

Na krośnieńskim balonie znalazło się także logo Fundacji Otwartych Serc. Organizacja ta jest organizatorem części sportowej imprezy balonowej i kontynuuje ideę Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej. Ta nieżyjąca już patronka fundacji wymyśliła tę imprezę 20 lat temu
archiwum

Pierwszym krośnieńskim balonem będzie mógł również przelecieć się zwycięzca licytacji, którą Fundacja Otwartych Serc organizuje dla byłego pracownika Urzędu Miasta. Więcej informacji zostanie ogłoszonych na stronie organizacji.

Impreza pełna atrakcji

Pierwszy balon miasta Krosna to nie jedyna atrakcja, która czeka na uczestników zawodów. Oprócz zapowiadanych już koncertów Organka, GrubSona, XXANAXX i Aleksandry Kozubal oraz pokazu Baltic Bees Jet Team odbędą się również balonowe dyskoteki, w czasie których m.in. zobaczymy pokaz robotów ledowych.

W ciągu dnia będzie można wziąć udział w warsztatach artystycznych organizowanych przez RCKP i warsztatach naukowych związanych z lotnictwem, które przygotowali uczniowie Mechanika oraz studenci PWSZ Krosno.

W trakcie zawodów będzie można również uczestniczyć w Zlocie Samolotów Lekkich z Polski, Słowacji i Czech oraz w Mistrzostwach Paralotniowych. Aeroklub Podkarpacki zorganizuje wystawę statyczną klubowego sprzętu i punkt informacyjny z ofertami szkoleniowymi na szybowce, spadochrony oraz operatorów dronów. Poza tym zainteresowani będą mogli zwiedzić hangar, zobaczyć sprzęt i skorzystać z lotów widokowych.

Mieszkańcy, aby dotrzeć na imprezę, będą mogli skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Autobusy będą kursować przede wszystkim podczas pokazów i koncertów. Będzie też nowa organizacja ruchu, która zapewni bezpieczeństwo kierowcom i pieszym.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person polmos
17.04.2019 17:42

Załoga - bardzo fajna. Debiut - sprawa niełatwa. Chłopaki, niech Wam towarzyszy "szczęście początkującego" :) Trzymam za Was kciuki !!!

person
polmos
na forum od listopada 2017
star
WSZYSTKIE KOMENTARZE (9) forward