Krośnianka założyła pracownię „z duszą”. Tworzy w niej ceramikę i obrazy olejne

Zafascynowanie ceramiką pojawiło się u Małgorzaty Głodowskiej-Marszałek na studiach artystycznych. W jej głowie zrodził się pomysł stworzenia pracowni, w której mogłaby malować i wykonywać z ceramiki przedmioty codziennego użytku - wyjątkowe i niepowtarzalne. Krośniance udało się ją urządzić w ponad stuletnim domu, który należy do jej rodziny.
Małgorzata czerpie inspiracje do tworzenia z przyrody i własnej wyobraźni, dlatego każda stworzona przez nią rzecz jest wyjątkowa i niepowtarzalna
Damian Krzanowski

Pracownia Artystyczna „Malowany Piec” mieszcząca się przy ulicy Chopina 28 działa od 2017 roku. Małgorzata mówi, że założyła to miejsce z miłości i pasji do tworzenia.

Wchodzę do pierwszego pomieszczenia i wiem już, że trafiłam do wyjątkowego miejsca. Po lewej stronie na starej szafce stoją kolorowe, o różnych wzorach ceramiczne kubki, czajniki, patery, wazony, filiżanki, misy, mydelniczki i wiele innych przedmiotów wykonanych przez krośniankę.

Naprzeciwko wejścia, pod oknem, widzę stół z przyrządami do rzeźbienia, modelowania, kształtowania, skrobania i wygładzania gliny. Po jednej stronie stołu stoi sztaluga, obok niej podobrazia, a na ścianach z cegły wiszą namalowane przez Małgorzatę obrazy.

Małgorzata swoją pracownię stworzyła w ponad stuletnim domu, który należy do jej rodziny
DAMIAN KRZANOWSKI

Po drugiej stronie, koło szafy, na regale znajdują się ceramiczne przedmioty, które schną przed pierwszym wypałem.  Natomiast tuż przy wejściu do drugiego pomieszczenia stoi stolik i dwa fotele, w których można usiąść, napić się kawy i porozmawiać z właścicielką.

Umiejętność rzeźbienia, którą Małgorzata nabyła w trakcie licealnych lat w krośnieńskim „Plastyku” i studiów na Uniwersytecie Śląskim, ułatwiły jej pracę z gliną. – Jest to bardzo plastyczny materiał, z którego można wykonać praktycznie wszystko – mówi. - Tworzę głównie formy użytkowe, ale pojawiają się też rzeźby i biżuteria.

Jak powstają ceramiczne przedmioty?

Podchodzimy do stołu. Małgorzata zaczyna mi opowiadać i pokazywać proces tworzenia ceramiki. – Najpierw pojawia się pomysł, własny lub klienta składającego zamówienie. Wykonuję szablon i lepię daną rzecz z gliny. Następnie czekam kilka dni, aż wyschnie. Później wkładam ją do pieca, który nagrzewam do temperatury 850 stopni Celsjusza i wypalam. Taka wstępnie spieczona ceramika nazywa się biskwitem. Nakładam na niego szkliwo o odpowiednim kolorze. Szkliwiona rzecz musi wyschnąć, wówczas wkładam ją do pieca i wypalam – opisuje w skrócie.

W drugim pomieszczeniu, podobnym do pierwszego, znajduje się piec do wypału, który, aby osiągnąć temperaturę 800-1200 stopni Celsjusza, nagrzewa się nawet 5-6 godzin. – Bardzo ważny jest dobór temperatury do rodzaju gliny, a następnie biskwitu pokrytego szkliwem. Inaczej wypalana rzecz, kiedy temperatura jest za wysoka, może nam się na przykład stopić. Po wypale czekam, aż piec ostygnie. Wyjmuję z niego rzeczy dopiero przy 40 stopniach. Wcześniej można się oparzyć – tłumaczy artystka.

Ceramiczne przedmioty Małgorzata wykonuje na różne sposoby: skleja płaty lub wałki gliny, toczy na kole albo wylepia gipsową formę. Mi pokazuje, jak płatami oblepić tekturową tubę, aby powstał kubek. By połączyć poszczególne skrawki, drapie ich krawędzie i smaruje szlamem, czyli wodą z gliną, po czym skleja je ze sobą. Ulepiony przedmiot oklepuje klepaczką lub ubijaczką.

Glina jest bardzo plastycznym materiałem, można z niej wykonać wszystko
DAMIAN KRZANOWSKI

Przedmioty wykonywane przez artystkę mają rozmaite wzory. Sama je rysuje za pomocą różnych narzędzi albo wykonuje odbijając w glinie fragmenty roślin lub materiałów takich jak stare serwetki z pięknymi wzorami. Inspiracje czerpie z otaczającej przyrody i własnej wyobraźni.

Wszystko co nas otacza, może stać się dla mnie natchnieniem. Na przykład przez pewien czas byłam zafascynowana ptakami. Ozdabiałam nimi kubki i patery lub tworzyłam osobne rzeźby przedstawiające np. kury – opowiada i pokazuje mi misę, wokół której przysiadły drobne ptaszki.

W ceramice najbardziej lubi plastyczność materiału, jakim jest glina, a także efekty kolorystyczne, jakie daje szkliwo. –To samo szkliwo tylko na innej glinie lub wypalone w innej temperaturze, może dać zupełnie inną tonacje barwną – tłumaczy Małgorzata. –To jest coś charakterystycznego i niepowtarzalnego.

Wzory w glinie można tworzyć np. odbijając fragmenty roślin lub serwetki z pięknymi wzorami
DAMIAN KRZANOWSKI

Podarunki na każdą okazję

U krośnianki kupują ludzie z Polski i zagranicy. Zamawiają ceramikę, obrazy olejne i rzeźby. Wszystkie swoje prace Małgorzata wykonuje z zaangażowaniem, dbałością i szczyptą artystycznej duszy. Klienci zamawiają u niej prezenty na różne okazje, np. śluby. Tworzyła komplety małych filiżanek albo figurek, które para młodych chciała podarować swoim gościom jako upominek.

Raz realizowałam zamówienie na aniołki, które przedstawiały weselnych gości. Każdego ulepiłam z charakterystycznym dla danej postaci przedmiotem np. okularami, kwiatami lub zwierzęciem, jakie posiadał. Innym razem wykonałam malutkie filiżanki, podobne do tych, w których pije się kawę espresso, ze wzorem rośliny występującej w Hiszpanii. Pan młody pochodził z tego kraju.

Małgorzata tworzy kubki, patery, czajniczki, wazony, filiżanki, misy, mydelniczki i wiele innych przedmiotów. A każdy z nich jest jedyny i niepowtarzalny
DAMIAN KRZANOWSKI

Przedmioty tworzone przez krośniankę można nabyć osobiście w pracowni „Malowany Piec” lub zamówić przez fanpage'a albo telefonicznie pod numerem: 504 951 094.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)