Krośnianka uczy kobiety, jak zadbać o finanse

Przygoda z edukacją finansową dla Dominiki Nawrockiej z Krosna zaczęła się niewinnie, bo od uporządkowania własnego domowego budżetu. Skończyło się na ogólnopolskiej organizacji edukacyjnej. „Kobieta i Pieniądze” to także książki, kursy online, blog, z których można nauczyć się mądrego zarządzania swoimi pieniędzmi. Z rad krośnianki korzysta już tysiące Polek.
Dominika Nawrocka podczas jednego ze szkoleń
Dorota Kozakiewicz-Lejderman

Dominika Nawrocka jest ekspertką ds. finansów osobistych, marketingu i biznesu, prelegentką i trenerką, inwestorką i przedsiębiorcą. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Krośnie w 1998 roku. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim i doktoranckich studiów ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej. Na początku zawodowej kariery próbowała swoich sił jako dziennikarka w Krośnie i Warszawie.

Jeszcze jako licealistka pracowała w Radio Fakty Krosno, w którym co tydzień prowadziła audycję „Więcej Czadu”. Następnie była korespondentką „Polish Daily News” z Polski. Później poświęciła się Public Relations, prowadząc duże kampanie komunikacyjne dla dziesiątek firm z Polski i zagranicy. Przez kolejne lata pięła się po stołecznych szczeblach kariery, dochodząc do współprowadzenia jednej z największych międzynarodowych agencji PR w Polsce. Potem przyszła pora na swoją firmę i porządki we własnym domu.

Finansowe wyzwania

– Gdy uporządkowałam własne finanse, doszłam do wniosku, że z podobnymi problemami zmaga się każdego dnia masa innych kobiet. Wiedziałam, że te wyzwania są nieco inne niż mężczyzn. Postanowiłam zgłębić ten temat i pokazać Polkom, jak dobrze zajmować się swoimi pieniędzmi: zarabiać, zarządzać i pomnażać. Dlatego zajęłam się edukacją finansową kobiet – tak tłumaczy decyzję o porzuceniu korporacji.

Najpierw zajmowała się nią „po godzinach”. Obecnie swój czas i energię wkłada w funkcjonowanie ogólnopolskiej organizacji „Kobieta i pieniądze”, która od trzech lata pomaga tysiącom kobiet zrozumieć podstawy finansów personalnych i rodzinnych. – Zmieniamy przekonania i podejście do pieniędzy, które często wpływają na naszą kondycję finansową. Pokazujemy proste i sprawdzone sposoby na ulepszanie swojego dobrobytu. Wspieramy i towarzyszymy w tej fascynującej finansowej przygodzie – tłumaczy.

Od 2015 Dominika przygotowuje dla kobiet szkolenia, webinary, warsztaty, wystąpienia na konferencjach. Jest autorką dwóch książek poświęcionych tematyce odpowiedzialnego zarządzania pieniędzmi: „Kobieta i Pieniądze. 7 kroków edukacji finansowej dla kobiet” oraz „Ekspertka. Książka dla kobiet, które mają dużo do powiedzenia”. Z jej inicjatywy już w ponad 40 miastach w Polsce powstały kluby edukacyjne. Zrzeszają one kobiety, które chcą być niezależne finansowo.

Jedno ze szkoleń w ramach organizacji "Kobieta i pieniądze"
Dorota Kozakiewicz-Lejderman

Spotkania grup w miastach odbywają się co miesiąc po pracy, trwają około dwóch godzin i są prowadzone przez Ambasadorki Klubu Kobiety i Pieniądze. To edukatorki, które Dominika szkoli, dzięki czemu wiedza ma szansę dotrzeć do większego grona kobiet. Jest to czas poświęcony na edukację, wymianę doświadczeń, wzajemne poznawanie się poprzez networking i tworzenie wspólnych projektów. Plan spotkań jest opracowywany według metody 7 Kroków Edukacji Finansowej Dla Kobiet stworzonej przez Dominikę. Dla kobiet spotkania są często pierwszą okazją do szczerych rozmów o finansach w ich życiu i domu.

Do wybranego klubu można przyłączyć się w każdym momencie bez względu na wiek, wykształcenie czy dochody. Do grupy można także dołączyć w roli Ambasadorki, aby otworzyć klub w swoim miejscu zamieszkania dla kolejnych kobiet. W Krośnie jeszcze nie ma takiego klubu edukacji finansowej.

Każdy czas jest dobry

Dla Dominiki finanse są tak ważne jak chodzenie, mówienie, pisanie czy czytanie.

Jeśli Polki nauczą się, chociaż na podstawowym poziomie, na czym polegają finanse osobiste, to ich życie będzie dostatniejsze, szczęśliwsze, zdrowsze i dłuższe

– mówi.

Według krośnianki, kobiety mają zaległości w tym, jak efektywnie zarządzać pieniędzmi i je pomnażać. Rzadko też zastanawiają się nad swoją finansową przyszłością.

Dla Dominiki każdy czas, aby zacząć się troszczyć o swoje finanse jest dobry. – Już dzisiaj warto poszukać w Internecie wiedzy, wziąć do ręki książkę, wybrać się na szkolenie nawet do innego miasta, znaleźć ludzi w swoim otoczeniu, którym się powiodło, zacząć z nimi rozmawiać i się od nich uczyć. Przychodzić na spotkania Klubów Kobiety i Pieniądze, a jeśli nie ma go w mieście, to go z nami założyć – radzi.

Ambasadorki nie muszą mieć wykształcenia ekonomicznego lub finansowego. Powinny mieć za to chęć, determinację, misję i trochę czasu na samokształcenie, uczestniczenie w kwartalnych szkoleniach i zajmowanie się swoim Klubem. – To doskonałe rozwiązanie dla tych pań, które chcą połączyć działalność społeczną z własną edukacją oraz zdobyć dodatkowe przychody – dodaje Dominika.

Jedna z uczestniczek szkoleń poleca książki Dominiki: „Kobieta i Pieniądze. 7 kroków edukacji finansowej dla kobiet” oraz „Ekspertka. Książka dla kobiet, które mają dużo do powiedzenia”
Dorota Kozakiewicz-Lejderman

Pora na zmiany

Kobiety, które na swojej drodze spotkały Dominikę Nawrocką, są pozytywnie zaskoczone. Zmienia się również ich podejście do życia i osobistych finansów.

– To cudowna inicjatywa, łącząca Kobiety, które chcą lepszej przyszłości dla siebie i swoich najbliższych. A my jako Ambasadorki nie dość, że mamy możliwość rozwoju osobistego u Twego boku, to jeszcze mamy przyjemność pomóc innym Kobietom – pisze Małgorzata.

Członkinie Klubu Kobieta i Pieniądze z Łodzi dodają: - To dzięki Tobie Dominika, poznałyśmy się i tworzymy super Team, który się wzajemnie motywuje, inspiruje, uczy i wspiera. Dziękujemy!

– Było fantastycznie! Dziękujemy za wiedzę, energię, wsparcie i najważniejsze otworzenie umysłu! Jesteś cudowną kobietą! – chwali Katarzyna.

W Krośnie Klub Kobiety i Pieniądze jeszcze nie powstał. – Czekam na pierwszą chętną mieszkankę Krosna, która zostanie tam Ambasadorką Klubu – mówi Dominika.

Z Dominiką można skontaktować się poprzez maila: info@kobietaipieniadze.pl lub na stronie internetowej: Kobieta i pieniądze

WAŻNE LINKI 
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person zeria
08.05.2019 14:27

Trzeba doceniać ludzi, którzy mają pomysły i chęć do robienia czegoś więcej niż narzekanie. Coraz częściej jak czytam komentarze na K24 to śpiewam piosenkę Kultu "Jeśli nie masz nic do powiedzenia to nie mów"

person
zeria
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (7) forward