Krośnianin tworzy piosenki o kurach. Powstają dzięki sztucznej inteligencji

Łukasz "Lopo" Kłopot nie jest muzykiem, ale grafikiem, który od dłuższego czasu interesuje się sztuczną inteligencją. Gdy usłyszał o programie Suno, sięgnął do swoich notatek sprzed lat i w oparciu o nie wygenerował w nim własne piosenki. Ich bohaterkami są głównie kury, których perypetie to tak naprawdę refleksyjne opowieści o życiu.
Teksty do swoich piosenek Łukasz napisał sam, w Suno powstała cała aranżacja muzyczna, melodia i wokal
fot. GaLop

Krośnianin Łukasz "Lopo" Kłopot interesuje się sztuczną inteligencją, odkąd usłyszał o modelu ChatGPT (przykład jego użycia możecie zobaczyć tutaj). O programie Suno dowiedział się z Kanału Zero. – Youtuber Maciej Dąbrowski przedstawił tam fragment swojego utworu „Kolumb kochał Polskę”, który stworzył w Suno. A ja, na taką satyrę, mam specjalne miejsce w serduszku – mówi. To wtedy mieszkaniec Krosna postanowił sięgnąć do swoich notatek z życiowymi przemyśleniami i dzięki sztucznej inteligencji stworzyć z nich piosenki.

Suno to program do tworzenia muzyki oparty na sztucznej inteligencji. Jego funkcją jest generowanie realistycznych utworów instrumentalnych lub wokalnych. Już po zalogowaniu można tworzyć swoje pierwsze kompozycje. Dziennie może być ich pięć - każda w dwóch wersjach. - W Suno możemy  wygenerować samą linię melodyczną według wytycznych albo poprosić o stworzenie utworu, opisując jedynie jego sens. Wtedy program sam utworzy treść. Możemy też wrzucić swój tekst, a w polu "style of music" uzupełnić, jaki ten utwór ma być – tłumaczy Łukasz, który korzystał ze wszystkich tych opcji.

Na utworach w darmowym pakiecie nie można zarabiać. Osoby, które chciałyby swoje kompozycje wykorzystać komercyjnie, muszą wykupić płatny pakiet miesięczny lub roczny. - Moim celem nie była monetyzacja, a jedynie zabawa formą i chęć lepszego poznania kilku, dostępnych narzędzi - zaznacza krośnianin.

Refleksyjne kuropowieści

Dzięki Suno powstał składający się z 9 utworów cykl "Kuropowieści i inne treści". Każdy z nich jest w nieco innym klimacie i stylu, ale bohaterkami prawie wszystkich są kury. To humorystyczne historie nie tyle o ptakach, co o życiu w ogóle. Na przykład utwór "Gdyby kury mogły latać" to refleksja nad naturą wolności i tożsamości, podana w lekki i przewrotny sposób. Z kolei "Jajka kurom" zawiera przesłanie o wolności, przywództwie i konsekwencjach wyborów. Natomiast "Jak kura pazurem" to głęboka refleksja nad codziennym życiem, ukazanym z perspektywy kur.

Łącznie Łukasz stworzył za pomocą Suno 9 utworów, z których bohaterkami siedmiu są kury
fot. GaLop

Kuropowieści uzupełniają dwa inne utwory. Jeden z nich, "Ściana widziana od zewnątrz" to piosenka o byciu postrzeganym z zewnątrz, gdzie każdy odprysk i niedoskonałość są oceniane, a prawdziwa wartość pozostaje ukryta w środku. - To refleksja nad tym, jak łatwo przychodzi nam oceniać innych, nie zaglądając głębiej – mówi Łukasz.

Stworzenie piosenek ze starych notatek to dla krośnianina niesamowite doświadczenie. - Moim celem było jedynie wyrzucenie z siebie ciężkich myśli, które kwitły w głowie - powstałe przez spostrzeżenia, doświadczenia oraz rozmowy z innymi, zmęczonymi życiem ludźmi. Potem już pojawiła się ciekawość – jak odbiorą to inni? Może ktoś się uśmiechnie, może komuś doda sił do walki z rzeczywistością. Długo się wahałem. Trudno, poszło – opisuje moment upublicznienia swoich piosenek.

Jednocześnie zaznacza, że nie udaje muzyka. - Od początku opisuję te piosenki jako wygenerowane. Publikując je, chciałem przypomnieć, że świat, w którym żyjemy, daje ogromne możliwości.

AI ma swoje zalety i wady

Czy tworzenie piosenek w Suno jest trudne? - Jak wszystkie narzędzia sztucznej inteligencji także ono z pozoru wydaje się łatwe w obsłudze. Do momentu, kiedy mamy jakieś oczekiwania i zaczynamy przyglądać się szczegółom. Wtedy zaczynają się schody – zaznacza Łukasz. Dodaje, że mimo tych samych wskazówek dla AI, za każdym razem otrzymujemy inny utwór.

Zagadką dla Łukasza są linie melodyczne, które brzmią dziwnie znajomo. – Nie do końca rozumiem i nie wiem, na jakiej bazie uczyło się to AI. Początkowo wrzucałem kawałki na YouTube, żeby sprawdzić, jak działa system do wykrywania naruszeń autorskich, ale nie zgłaszano problemów.

Dla krośnianina sztuczna inteligencja to kolejny krok w rozwoju. Uważa, że z kilku powodów fajnie jest się pobawić i zobaczyć, jak działa taki program. - Po pierwsze, żeby sprawdzić "na szybko", czy jakaś koncepcja ma sens. Po drugie dla zwyczajnej zabawy, po trzecie, żeby nauczyć się rozróżniać, wyłapywać błędy, które pomagają nam określić materiał jako wygenerowany przez AI.

To dlatego, że sztuczna inteligencja niesie też ze sobą pewne zagrożenia. – Chodzi przede wszystkim o stworzone z jej pomocą fejki, czyli spreparowane wiadomości, informacje, ogłoszenia, które mogą wywołać panikę i zamieszanie. Sprostowania zazwyczaj nie docierają już tak sprawnie. Dotarcie do prawdy wymaga od użytkownika więcej energii i zaangażowania. Zasada ograniczonego zaufania do tego, co widzimy i słyszymy jest bardzo ważna w dzisiejszym świecie.

Łukasz na razie zakończył przygodę z Kuropowieściami, ale nie wyklucza, że na jego kanale pojawią się też inne utwory. – Może jeszcze wymyślę coś ciekawego, gdzie będzie można połączyć różne umiejętności i przedstawić coś interesującego.

Wszystkich piosenek krośnianina można posłuchać na kanale Eloporady na Youtube.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
sunsabik
25.08.2024 11:24

Może zostanie hodowcą drobiu? A i jaja by sprzedawał zamiast kisnąć przed kompem.

sunsabik
na forum od listopada 2017
cybermatik
24.08.2024 23:32

Jedni tworzą piosenki o kurach, a inni o zdrowiu. Każdy znajdzie swój temat:)

vm.tiktok.com/ZGe3cvqfs/

cybermatik
na forum od listopada 2017
greg9012
24.08.2024 12:33

Niesamowite... komu dać prawa autorskie? Temu co pisał prompty, temu co generowało czy portalowi?

greg9012
na forum od marca 2024
kurnachata
24.08.2024 11:58

Artyści nie zawsze zostają zrozumieni ale mogą tworzyć swoje utwory muzyczne. Wiele lat temu było coś takiego już jak utwory muzyczne o kurach "piejo kury, piejo - to je banga" i znalazło to odbiór. Trudno powiedzieć czy dziś.

kurnachata
na forum od listopada 2017
awizo57
24.08.2024 11:25

A będzie coś o kurce wodnej?

awizo57
na forum od marca 2018
obiwan
23.08.2024 23:06

Pan Józek (Grzegorz Halama) hodowca drobiu z Chociul bedzie zachwycony.

obiwan
na forum od marca 2024
NUK2009
23.08.2024 14:33

Inspirujące teksty:-)

NUK2009
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)