Za grupą Beyond Musical stoją artyści, którzy pierwsze wspólne projekty realizowali kilka lat temu, jako uczniowie krośnieńskich liceów. Jej spektakle łączą śpiew, taniec, narrację, efekty wizualne, muzykę i tło dźwiękowe, dzięki czemu publiczność dosłownie przenosi się w miejsce akcji. Widzom w Krośnie grupa dała się zapamiętać m.in. z „Wieczoru Muzyki Filmowej” czy przygotowanego z wielkim rozmachem spektaklu „Musical & Opera” (2015).
Dzisiaj każdy z artystów podąża na co dzień własną ścieżką, ale wciąż spotykają się, aby wspólnie tworzyć. Efektem ostatnich miesięcy pracy jest spektakl pt. „17 pragnień”, który ponownie przeniesie widzów w świat musicalowo-operowy. Jego premiera odbędzie się w czwartek 19 października na scenie krakowskiego Teatru Variété, jednego z wiodących w Polsce teatrów muzycznych.
Spektakl wyreżyserował Rafał Stach, założyciel Beyond Musical, który zapowiada, że dzieło będzie łączyło kilka gatunków teatralnych i muzycznych: dramat i komedię z operą i musicalem. To połączenie posłużyło twórcy do opowiedzenia historii nad wyraz aktualnej – ucieczki do wirtualnego świata.
- Poszukiwanie spełnienia i realizacji swoich pragnień w wykreowanej przez siebie drugiej rzeczywistości, to zjawisko coraz bardziej powszechne. Jeszcze nie tak dawno ludzie spełniali swoje marzenia i żądze w snach. To w nich budowali idealny świat. Dzisiaj tę funkcję przejęła rozszerzona rzeczywistość, social media i gry komputerowe – mówi Rafał Stach, którzy oprócz reżyserii jest także autorem inscenizacji.
W „17 pragnieniach” zobaczyć i usłyszeć będzie można klasyki światowej opery i musicalu, zaprezentowane w zupełnie nowej odsłonie, m.in. „West Side Story”, „Upiór w Operze”, „Jekyll & Hyde”, „Roméo et Juliette”, czy „Notre-Dame de Paris”. Ale widzowie z pewnością doszukają się w nich także nawiązań do dzieł klasycznych - „Alicji w Krainie Czarów” czy „Czarnoksiężnika z OZ”.
Całości dopełni minimalistyczna, futurystyczna scenografia, nawiązująca do współczesnych metod ucieczki przed światem rzeczywistym. - Jej zadaniem jest wykreowanie przestrzeni, która na wzór gry nie musi być zakotwiczona w konkretnym miejscu i czasie, lecz wystarczy, że spełnia warunek prawdopodobieństwa, by móc w nią uwierzyć, zanurzyć się i oddać zapomnieniu – opisuje reżyser.
Oprócz Rafała Stacha, wśród twórców „17 pragnień” znajduje się kilkoro innych pochodzących lub dobrze znanych krośnieńskiej publiczności artystów, m.in. Aleksandra Szmyd, Alan Bochnak, Rafał Tomkiewicz, Ksenia Matsuk, Ewelina Cieśla, Sonia Pohl i Paweł Müller.
- Pragnienia zawsze wynikają z głębi naszej duszy i umysłu. Nienasycony głód towarzyszy nam każdego dnia. Nieustannie próbujemy dotknąć wykreowanej przez wyobraźnię przestrzeni i znaleźć się w samym jej centrum. „Musical & Opera: 17 pragnień” jest portalem wprost do świata pragnień, w którym rzeczywistość miesza się z iluzją – zapraszają na spektakl krośnianie.
Premiera odbędzie się o godz. 18.30. Zostało jeszcze kilkanaście wolnych miejsc.