Krośnianie lubią Coelho i Masłowską

Jedna z najlepszych w Polsce bibliotek, Krośnieńska Biblioteka Publiczna, podsumowała ubiegły rok. Najpopularniejszą w Krośnie książką był w 2003 roku "Pielgrzym" Paula Coelho. Rekordowym dniem pod względem odwiedzin biblioteki okazał się 29 grudnia.
Artykuł z archiwum 2002-2017

- Krośnieńska Biblioteka Publiczna na bieżąco śledzi rynek wydawniczy i stara się zabezpieczyć w swoich zbiorach tzw. głośne w danym roku tytuły - mówi Teresa Leśniak, dyrektorka biblioteki. Z 26 najgłośniejszych tytułów wydanych w 2003 roku Biblioteka Główna przy ul. Wojska Polskiego 41 posiada 24 tytuły i wszystkie cieszą się dużą popularnością, o czym świadczy lista rezerwacji (w systemie komputerowym).

Najdłuższa kolejka oczekiwała na:
- Pielgrzyma - P. Coelho (32 osoby)
- Wojnę polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną - D. Masłowskiej (32 osoby)
- Tryptyk rzymski Jana Pawła II (30 osób)
- Ono - D. Terakowskiej (19 osób)
- Nigdy w życiu - K. Grocholi (17 osób)

Niesłabnącą popularnością wśród czytelników Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej cieszą się również inne głośne tytuły, jak np. Syberiada polska Z. Domino, W ogrodzie pamięci J. Olczak-Ronikier oraz tzw. "owocowa trylogia" Izabeli Sowy, z którą krośnieńscy czytelnicy mieli okazję się spotkać na spotkaniu autorskim w lipcu ub.r.

Biblioteki publiczne Krosna średnio dziennie odwiedza około 700 czytelników. Rekordowym dniem odwiedzin w ubiegłym roku był 29 grudnia, w którym to dniu z usług i zbiorów Biblioteki skorzystało 1049 osób. Czytelnicy w tym dniu zwrócili 4700 książek i wypożyczyli na zewnątrz ponad 5000 wydawnictw. W dalszej kolejności odwiedzin uplasowały się następujące dni: 22 maja - 996 osób i 22 grudnia 878 czytelników.

W ubiegłym roku Krośnieńska Biblioteka Publiczna w Krośnie znalazła się w gronie 8 bibliotek w Polsce wyróżnionych Medalem Bibliotheca Magna Perennisque nadanym przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Medal jest wyróżnieniem honorowym ustanowionym w 1995 r. i towarzyszy mu akt nadania (dyplom). Do tej pory uhonorowano nim 56 bibliotek, w tym tylko dwie biblioteki z województwa podkarpackiego: Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle i Krośnieńską Bibliotekę Publiczną.

"Medal nadaje się społecznym zbiorowościom (instytucjom, organizacjom, firmom itp.) za wybitne dokonania lub całokształt działalności na rzecz rozwoju bibliotekarstwa polskiego i upowszechniania książki w społeczeństwie polskim oraz za szczególne zasługi dla Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich" - mówi regulamin przyznawania medalu.

- Kryteria, o których mowa, Krośnieńska Biblioteka spełnia, co - mam nadzieję - mogą potwierdzić jej użytkownicy. Od 56 lat służy mieszkańcom Krosna i powiatu rozwijając szeroką działalność popularyzatorską, oświatową i kulturalną - twierdzi Teresa Leśniak.

W latach 1947-75 biblioteka pełniła funkcję biblioteki powiatowej, a w latach 1975-98 - biblioteki wojewódzkiej. Od roku 1999 jest biblioteką miejską i tworzy wraz z 7 filiami powszechnie dostępną sieć placówek bibliotecznych w Krośnie. Racjonalna i nowoczesna organizacja, różnorodne tematycznie i uaktualnione zbiory, stosowanie nowoczesnych technologii informatycznych (elektroniczne bazy danych, automatyczna obsługa wypożyczeń, dostęp do Internetu) stwarza czytelnikom możliwości korzystania z rodzimego i światowego dziedzictwa kulturowego, umożliwia szeroki dostęp do informacji.

Biblioteka realizuje na co dzień program bibliotekarstwa otwartego, współpracuje z instytucjami kultury i placówkami oświatowymi w środowisku oraz z instytucjami kultury w Euroregionie Karpackim. Wiele inicjatyw w tym zakresie miało charakter pionierski.

Krośnieńska Biblioteka wypracowała nowoczesne formy promocji książki w środowisku lokalnym, m.in. poprzez udział w Krośnieńskich Euroregionalnych Targach "Kontakt" i otwartych imprezach miejskich.

O sukcesie KBP świadczą wskaźniki korzystania ze zbiorów i usług bibliotecznych. Porównując dane z początku lat 90. z wynikami uzyskanymi w ostatnich latach widać duży wzrost zapotrzebowania na usługi biblioteczne i tak nastąpił wzrost liczby:
- czytelników korzystających z usług bibliotek - 48,8%
- odwiedzin - 61,0%
- udzielonych informacji - 150,0%
- udostępnionych materiałów na zewnątrz - 28,0%
- udostępnionych materiałów w czytelniach - 24,0%

W Polsce średnio 19,2% na 100 mieszkańców korzysta z bibliotek publicznych, w naszym mieście ok. 37%; średnio - codziennie gości w bibliotece ok. 700 czytelników, którzy korzystają z ok. 2000 tytułów wydawnictw zwartych i ciągłych oraz otrzymują odpowiedzi na 60 zapytań informacyjno-bibliograficznych.

Również bogata oferta kulturalno-czytelnicza, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży (ok. 1000 imprez rocznie), sytuuje biblioteki publiczne naszego miasta w segmencie "miejsc przyjaznych i ciekawych". Biblioteka promuje też twórców lokalnych i autorów literatury regionalnej. Od 2002 r. w bibliotece działa Punkt Informacji Europejskiej.

W 1997 roku Minister Kultury i Sztuki przyznał Bibliotece Dyplom Honorowy za zasługi w upowszechnianiu kultury.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)