Świętowali bibliotekarze

Od 1994 r. dzień 8 maja w całej Polsce obchodzony jest jako święto bibliotekarzy. Postanowiliśmy sprawdzić jaka jest kondycja Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, jaki jest poziom czytelnictwa w Krośnie i co czytają Krośnianie. Paniom bibliotekarkom składamy zaś najlepsze życzenia!
Artykuł z archiwum 2002-2017

Krośnieńska Biblioteka Publiczna, dawniej wojewódzka, powstała w 1947 roku. Teraz składa się z 9 oddziałów - wypożyczalni głównej, 7 filii w każdej dzielnicy, oraz oddziału dla dzieci. We wszystkich razem wypożyczalniach jest ponad 200 tysięcy książek.

Codziennie bibliotekę odwiedza średnio ok. 700 osób. Czytelnicy ci codziennie korzystają z ok. 2000 tytułów wydawnictw oraz uzyskują odpowiedzi na 70 zapytań naukowych.

- Biblioteka zmierza ku temu, by być jak najbliżej czytelnika, jak najpełniej spełniać jego potrzeby czytelnicze, kulturalne, edukacyjne i informacyjne - powiedziała nam Teresa Leśniak, dyrektorka biblioteki.

Dziesięć lat temu z usług Biblioteki korzystało ok. 24% mieszkańców Krosna, a w roku ubiegłym odwiedziło ją aż 36% Krośnian (przy średniej krajowej wynoszącej 18%), co świadczy o potrzebie dalszego rozwoju tych placówek. Wysoki poziom usług bibliotecznych widać gołym okiem - od marca 2001 roku czytelnicy mogą znaleźć szukaną pozycję w katalogu komputerowym, można też skorzystać z Internetu na jednym z 3 stanowisk, ufundowanych przez prywatną firmę komputerową. Z racji skromnych funduszy Biblioteka nie może sobie pozwolić na marnotrawstwo nawet 1 złotówki. Za środki przekazywane przez gminę Krosno zakupić trzeba co roku ok. 7 tysięcy książek, i oczywiście utrzymać Bibliotekę.

A co krośnianie najchętniej czytają? Wśród wybieranych książek przeważają te o tematyce edukacyjnej. Natomiast, coraz mniej jest czytelników literatury pięknej. - Hity związane są z edukacją: ekonomia, zarządzanie, marketing i organizacja. Ale i z literaturą piękną nasi czytelnicy są na bieżąco - wszystkie nowości i bestsellery są udziałem naszych czytelników - zapewnia Teresa Leśniak. - Mamy grono zagorzałych czytelników odwiedzających bibliotekę dwa i więcej razy w tygodniu.

W Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej pracuje 50 bibliotekarzy, ponad połowa ma wyższe wykształcenie, wszyscy korzystają z systemu szkoleń, ponieważ zawód ten wymaga ciągłego samokształcenia. Oprócz normalnej pracy w wypożyczalniach pracownicy Biblioteki organizują wystawy, współpracują z bibliotekami z Euroregionu Karpackiego (patrz ramka poniżej) i oczywiście z czytelnikami. - Zadaniem bibliotekarza jest to, by żaden czytelnik nie wyszedł stąd z pustymi rękami - mówi Teresa Leśniak zachęcając do odwiedzenia wypożyczalni.

Współpraca biblioteki krośnieńskiej i świdnickiej

Krośnieńska Biblioteka Publiczna w Krośnie od 1995 roku współpracuje z wieloma bibliotekami publicznymi Euroregionu Karpackiego. W bieżącym roku Biblioteka realizuje 8-miesieczny program współpracy z Biblioteką w Świdniku, którego celem jest pobudzenie i stworzenie warunków do poznania i rozwijania wzajemnych zainteresowań mieszkańców współpracujących regionów.

Bezpośrednie cele projektu uwzględniają priorytety określone w misji Euroregionu Karpackiego i obejmują:
1. wzajemne poznawanie regionów - krośnieńskiego i świdnickiego;
2. wykorzystanie bibliotek publicznych jako ośrodków informacji lokalnej do gromadzenia, opracowania i upowszechniania materiałów informacyjnych o współpracujących regionach;
3. udzielanie pomocy w nawiązywaniu kontaktów lokalnym organizacjom i stowarzyszeniom.

Realizowany plan działań obejmuje cztery segmenty działań:
1. wymiana doświadczeń między biblioteką świdnicką a krośnieńską dot. szeroko rozumianej aktywizacji środowiska lokalnego;
2. konkursy wiedzowe i plastyczne dla dzieci dot. znajomości naszych regionów i wzajemnego poznania się;
3. zorganizowanie forum dialogu pt. "Biblioteka miejscem dialogu międzykulturowego";
4. wspólna "biesiada literacka" twórców obu regionów.

7 maja w Filii Nr 4 (ul. Krakowska 124) odbył się konkurs wiedzy dla dzieci ph. "Wiem wszystko o Świdniku", w którym wzięło udział 61 uczestników. Nastąpiło też ogłoszenie wyników konkursów: wiedzy i plastycznego z udziałem gości ze Słowacji. Dwa dni później podobne konkursy odbędą się w Świdniku. Laureaci konkursów w nagrodę wyjadą do Świdnika aby poznać miasto i swoich rówieśników, zaś w Krośnie przyjmiemy dzieci ze Słowacji.

Krośnieńska Biblioteka Publiczna na zrealizowanie programu pozyskała fundusze z Fundacji Karpackiej.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)