Ponad rok temu na skrzyżowaniu ulic Ostaszewskiego i Lelewela w Krośnie powstał mural, który ozdobił garaże na Guzikówce. Wykonała go metodą graffiti młodzież wraz z dwoma pasjonatami street artu. Przedstawia napis "I love Krosno". Pisaliśmy o nim m.in. tutaj. Tę inicjatywę zrealizowano w pierwszej edycji konkursu "Kierunek: Inicjatywa!", którą zorganizowało Regionalne Centrum Kultur Pogranicza.
W ubiegłym roku do drugiej edycji zgłoszono 21 inicjatyw. - Mimo że mieliśmy mniejszy budżet niż wcześniej, to zgłoszeń było więcej. Pojawiły się też nowe osoby ze swoimi pomysłami. Krosno to małe miasto, ale ludzie są tutaj bardzo aktywni i chcą działać – mówi Ksenia Bołd, koordynatorka projektu z RCKP.
Do realizacji wybrano pięć z nich. Zrealizowano plener malarski, warsztaty ekologiczne oraz lekcje i pokazy o rzemiośle. Były też dwa wydarzenia, które angażowały osoby z niepełnosprawnościami, co ucieszyło organizatorów konkursu.
– Jedno z nich zorganizowała mama z córką, która ma Zespół Downa. Wspólnie przygotowały warsztaty, które uczyły samodzielnego korzystania z dóbr kultury przez osoby z niepełnosprawnościami. Natomiast drugie wydarzenie to były warsztaty tańców integracyjnych organizowanych w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Turaszówce dla osób bez i z niepełnosprawnościami – wspomina Ksenia Bołd.
W drugiej edycji swoją inicjatywę Sąsiedzkiego Pleneru Artystów Miejskich zrealizowały Aneta Kozak i Anna Burdzy-Hejnowicz. Był to cykl spotkań malarskich na terenie miasta. Prace uczestników można było zobaczyć na wystawie w RCKP.
– W spotkaniach wzięli udział zarówno młodzi, jak i starsi artyści, nie tylko profesjonaliści, ale również amatorzy. Wszyscy uczestnicy bardzo dobrze się bawili i poznawali przy tworzeniu obrazów. Razem z Anią dbałyśmy o dobrą atmosferę, twórczy spokój, bez presji i oceniania, przekonując, że malowanie to fajna forma relaksu. Pojawiło się sporo głosów, że szkoda, że to już koniec – wspomina Aneta Kozak.
Do 12 stycznia 2025 roku trwa nabór do trzeciej edycji konkursu "Kierunek: Inicjatywa!". Mogą wziąć w nim udział fundacje, stowarzyszenia i grupy nieformalne składające się z co najmniej dwóch osób (jedna z nich musi być pełnoletnia). Tym razem jedna grupa może złożyć aż dwa wnioski lokalnych inicjatyw kulturalnych. Mogą być to warsztaty, pikniki, koncerty, plenery, wystawy, teledyski czy inne wydarzenia, które zintegrują i zaangażują mieszkańców Krosna.
- Chcemy, aby proponowane inicjatywy włączały społeczność w organizację odkrywczych i poszukiwawczych działań, które pozwolą poznać dziedzictwo kulturowe krośnieńskich dzielnic i osiedli. Aby zachęcały do dzielenia się swoim doświadczeniem w różnych dziedzinach sztuki. Co ważne, muszą być to wydarzenia bezpłatne i dostępne dla każdego – dodaje Ksenia Bołd.
Formularz jest dostępny tutaj. Zrealizowanych zostanie maksymalnie pięć inicjatyw wybranych przez komisję. Do podziału jest 20 tys. zł. Wysokość budżetu na jeden projekt nie może przekroczyć 5,5 tys. zł. Konkurs zostanie rozstrzygnięty do 3 lutego, a pomysły będą realizowane od 1 marca do 19 grudnia 2025 roku.
Dodatkowo 3 stycznia (piątek), w godz. 16:30-18:00 odbędą się konsultacje dla inicjatorów w RCKP. Będzie można zasięgnąć informacji odnośnie regulaminu, uzyskać wskazówki jak planować działania i opisać pomysł, a także jak uniknąć formalnych błędów. Organizator może też udzielić informacji telefonicznie pod numerem 13 432 18 98, wew. 150 lub mailowo: k.bold@rckp.krosno.pl.