Koniec Nocnej Jazdy. "Przegraliśmy wojnę z miastem i policją"

Organizatorzy Nocnej Jazdy Samochodem Bez Celu ogłosili (15.03), że po 5 latach kończą organizację tej motoryzacyjno-charytatywnej inicjatywy. "Krosno staje się miastem emerytów" – komentują fani tej akcji.
Fani motoryzacji przestali się już spotykać w Krośnie. Inicjatywę "dobiły" władze miasta i służby porządkowe
archiwum njsbc

„Nocna Jazda Samochodem Bez Celu” (NJSBC) była oddolną inicjatywą fanów motoryzacji z Krosna i okolic. Młodzi ludzie spotykali się raz na 1,5 miesiąca na parkingu przy ul. Okrzei w Krośnie. Tam się poznawali, integrowali, wymieniali doświadczeniami dotyczącymi motoryzacji i „zabijali nudę”. Najważniejszym jednak celem ich spotkań było organizowanie przy tej okazji akcji charytatywnych.

- Wspólnie uzbieraliśmy masę rzeczy, które zostały przekazane dla potrzebujących. Zorganizowaliśmy zbiórki dla domów dziecka z okazji Św. Mikołaja, zbiórki karmy i darów dla schronisk, jak również zbiórki nakrętek na leczenie oraz rehabilitację. Udało nam się uzbierać także różne sumy pieniędzy, które trafiały na leczenie oraz rehabilitację dla potrzebujących – opowiadają organizatorzy NJSBC.

Nocna Jazda była m.in. okazją do wymiany doświadczeń związanych z motoryzacją
archiwum njsbc

Spotkania fanów motoryzacji kończyły się zawsze wspólnym przejazdem przez miasto i okolice. W ciągu 5 lat odbyło się ponad 40 takich spotkań, w których brało udział od 100 do 300 aut. Wszystko to organizowane było społecznie.

Przyszedł czas, aby Wam wszystkim podziękować za wspólne pięć lat spotykania się i tworzenia tej pięknej idei

– ogłosili na Facebooku inicjatorzy Nocnej Jazdy. Dlaczego?

To koniec Nocnej Jazdy Samochodem Bez Celu w Krośnie
archiwum njsbc

Problemy organizatorów zaczęły się w ubiegłym roku. Władze miasta, policja i straż miejska zaczęli doszukiwać się w spotkaniach młodych ludzi wielu niebezpieczeństw. Urzędnicy i funkcjonariusze stawiali organizatorom coraz więcej warunków i wymagali coraz więcej formalności. Pisaliśmy o tym szczegółowo tutaj. Organizatorzy akcji opowiadają też, że w ostatnich miesiącach byli permanentnie kontrolowani przez policję.

Ostatecznie poddali się. – Wypowiedziano nam wojnę. Dlaczego? Nikt tego nie wie – żalą się inicjatorzy NJSBC.

„Nocna Jazda była wydarzeniem, na które czekali ludzie w różnym wieku z Krosna, okolic oraz miast ościennych. Jest nam bardzo przykro, że tak piękna inicjatywa, która przyciągała wielu młodych ludzi, zostaje zniszczona. Niestety, nasze próby rozmów z miastem zakończyły się fiaskiem. Przepraszamy, że Was zawiedliśmy” – oświadczyli na Facebooku, oznaczając post hasztagami: #samosieniezrobiło #miastokrosnoszkła #krosno #miastoemerytow.

Sformułowanie „Samo się nie zrobiło” to nawiązanie do hasła Piotra Przytockiego z  jesiennej kampanii wyborczej. Tym hasłem chwalił się swoimi dokonaniami w mieście. Jednak inicjatorzy NJSBC winą za zniszczenie akcji obarczają prezydenta.

Spotkania młodych ludzi kończyły się spektakularnym przejazdem w kolumnie przez Krosno i okolice
archiwum njsbc

Pod wpisem na Facebooku pojawiło się szereg komentarzy:

Beata: - To nie Wy zawiedliście, lecz ci, którym to przeszkadzało. Bardzo smutne.

Bartek: - Miasto strzela sobie w stopę. Takie imprezy przyciągały tłumy, nie tylko tych, co przyjechali swoimi samochodami, ale też tych, których pasjonuje motoryzacja. I nie oszukujmy się - każdy zjadł na mieście w jakiejś knajpie albo nawet wziął coś na wynos.

Anna: - To była piękna akcja i smutne jest to, że urzędnicy sami niewiele robią, żeby pomóc potrzebującym, a zabraniają pomagać innym. Przynajmniej coś się działo w Krośnie.

Jan: - Krosno miasto umarłych. Młodzi wyjechali. A władze niedługo zrobią z Krosna uzdrowisko na zadupiu.

Kryspin:  - Ahh to Krosno. Miasto starszych ludzi.

Patrycja: - Nie rozumiem, dlaczego i komu to przeszkadza. Przez te 5 lat jakoś nikomu to nie przeszkadzało aż do tej pory... Co poniektórzy ludzie chyba tego zrozumieją, że to nic złego, tylko ogromna pomoc dla osób potrzebujących. Szkoda, że to się tak kończy. Ale to co robiliście, to było coś pięknego.

Jedna z akcji Nocnej Jazdy - zbiórka pokarmów dla zwierząt
monika michalczyk  / archiwum njsbc

Karol: - Każdy, kto kumał temat, traktuje to jako strzał w serce. Coraz mniej atrakcji w mieście dla młodych powoduje, że coraz mniej tejże młodzieży. Czy starsi budują imperium, grzebiąc wszystkie możliwe rozrywki dla młodszych? To nie w tym kierunku miało to iść i nie ma iść...

Fani spotów motoryzacyjnych spotkają się wkrótce w Jaśle. Nocna Jazda Samochodem Bez Celu odbędzie się tam 1 maja. Tym razem w ramach działań charytatywnych zbierane będą zakrętki oraz rozdawane prezenty z okazji 15-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Na wydarzenie można zapisać się tutaj.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person adam1985
20.04.2019 12:03

@konkretny, jak miasto weźmie się za organizację, to skończy się jak grilowanie na rynku.... sory, ale Krosno nie potrafi organizować imprez, które są ciekawe dla ludzi. Balony pomijam, bo to osobna sprawa, zresztą i ta impreza wygląda dzisiaj jak wygląda...

person
adam1985
na forum od listopada 2017
star
person adam1985
20.04.2019 12:00

@481215, przecież nikt nie użyczy stadionu, bo by się murawa nie nadawała do użytku. Ale.... Krosno kupiło lotniosko, które na dzień dzisiejszy jest wielkim, nieużywanym placem i tam by nikomu nie przeszkadzali.

Inna sprawa.... czy taka akcja nie może się odbyć w sposób niezorganizowany? Tzn. Nie ma organizatorów, ale danego wieczoru przyjeżdza setka losowych osób w dane miejsce? Czym taki zjazd samochodów różniłby się od zwykłej soboty przy targowicy, gdzie cały parking jest zajęty samochodami.

person
adam1985
na forum od listopada 2017
star
person 481215
20.04.2019 08:55

przecież można zorganizować jazdę Nocną bez celu po okolicznych gminach,ogólny zlot miłośników motoryzacji na którymś ze stadionów gminnych,tam naprawde nic sie nie dzieje więc napewno wszyscy byliby zadowoleni i mieszkancy i uczestnicy zlotu.

person
481215
na forum od listopada 2017
person kryguz5
19.04.2019 21:43

Róbcie tak dalej, róbcie... Krosno nie dla ludzi. 

person
kryguz5
na forum od listopada 2017
person konkretny
19.04.2019 21:40

Może miasto zoorganizowałoby alternatywę.

Znów wybraliśmy radnych.Jest parę nowych twarzy.

Jest odpowiedni czas by wykazać się troską o potrzeby obywateli,którą to nieustannie przywoływali w czasie kampanii przedwyborczej.

Czekamy.

I przyjdzie czas,że rozliczymy.

person
konkretny
na forum od listopada 2017
person stalowymściciel
19.04.2019 21:20

Władza po kawałku zabiera Naszą Wolność...

Nie tak dawno wprowadzono zakaz sprzedaży alkoholu po 22... Na szczęście się wycofano z tego głupiego pomysłu... 

Może powinni wprowadzić godzinę policyjną i byłby święty spokój...

Tylko zakazy i nakazy...

Dramat...

person
stalowymściciel
na forum od września 2018
person rapidrmp
19.04.2019 20:52

P. S. - no i do zakółcenia ciszy nocnej nikt sie nie dowali. ;) :)

person
rapidrmp
na forum od listopada 2017
person rapidrmp
19.04.2019 20:30

Powie wam jak jest. Urzędników straszy to, że odbywa się to nocą. Zróbcie to w godzinach popołudniowych, po 16 i nazwijcie "KJSBC" - Krośnieńska Jazda Samochodem Bez Celu. Myślę, że włodarze m. Krosno zgodzą się na taką porę, ponieważ z daleka widać, kto grandzi, robi syf tam, gdzie stoi. Na pewno o to im się rozchodzi, tj. o większa kontrolę  - "bezpieczeństwo". Za widoku nic człowiek nie ma do ukrycia.

person
rapidrmp
na forum od listopada 2017
person pikoq
19.04.2019 20:25

Dzisiaj mamy Miasto Rond. Jutro będziemy mieć Miasto Emerytów.

Smutne...

person
pikoq
na forum od listopada 2017
person shadow1965
19.04.2019 20:02

Lukii

"Dane statystyczne GUS mówią że w Krośnie nie ubywa aż tak dużo mieszkanców."

GUS KŁAMIE BO NIE JEST POINFORMOWANY O FAKTYCZNYM STANIE MIESZKAŃCÓW!!!

Przykład:

1. Jedno z małżonków pracuje za granicą a jest zameldowane w Krośnie - ile jest takich przypadków?

2. Zameldowanie stałe w Krośnir rodziców - dzieci wyjechały "za chlebem" za granicę ale nie są wymeldowani - ile jest takich przypadków?

3. Studenci mieszkają przy uczelniach a zameldowani są w Krośnie - ile jest takich przypadków?

CZY GUS WZIĄŁ TAKIE I PODOBNE PRZYPAGKI POD UWAGĘ W WYLICZENIACH "POGŁOWIA" KROŚNIAN?

ODPOWIEDŹ BRZMI NIE!!!

Dobrze napisał sv7453

"Krosno jako miasto będzie umierało. Młodzi ludzie uciekają stąd na potęgę i nie tylko przez to że o "normalnie" płatną pracę tu trudno. "

Rację ma też Hris24lp pisząc:

"Krosno nie ma nic konkretnego do pokazania, powoli umiera."

Taka jest prawda. Za 10 lat Krosno będzie miastem emerytów i rencistów.

Może czas myśleć o budowie "domów spokojnej starości?" zamiast wydawać kasę na Etnocentrum, CDS czy RCKP?

person
shadow1965
na forum od listopada 2018
star
person Hris24lp
19.04.2019 19:21

Ale dziadostwo w tym Krośnie, ja pierd... . Krosno nie ma nic konkretnego do pokazania, powoli umiera, oby tak dalej...

person
Hris24lp
na forum od listopada 2017
person garnek38
19.04.2019 18:56

Zapraszamy do Jasłą ... u nas się dzieje :)

person
garnek38
na forum od listopada 2017
person Lukii
19.04.2019 18:31

sv7453 co do młodych to wątpie żeby tak ochoczo chodzili na spektakle w rckp. Młodzi teraz "siedzią" w swoich tabletach, laptopach i smartfonach widać to na każdym kroku.

Niestety tendencja wyjazdu młodych w mniejszych miastach i wsiach jest taka sama  w całej Polsce. Ludzie ciągną do wielkich aglomeracji miejskich. Dane statystyczne GUS mówią że w Krośnie nie ubywa aż tak dużo mieszkanców. Krosno jest za Mielcem i Rzeszowem. 

Co do Nocnej Jazdy Samochodem Bez Celu. Szkoda ponieważ to dobra inicjatywa dla młodych. 

Ciekawe co na to Gmina Miejsce Piastowe i Krościenko Wyżne może oni coś zorganizują, zaproponują?? Tak się chwalą że chcą się rozwijać i robić coś dla młodych.

Na razie gminy sprzeciwiają się rozwojowi  terenów po byłym lotnisku Iwonicz które Krosno jest właścicielem.

Było fajne miejsce dla młodych  na terenie Miejsca Piastowego. Z tego co mi wiadomo mieliśmy jedyny taki w województwie  tor motokrosowy Cross Country na Winnej Górze gdzie odbywały się zawody na które przyjeżdzały tysiące ludzi. Tor został zamknięty pare lat temu. Niestety gmina M. Piastowe nie wyraziła  zgody na dalsze funkcjonowanie.... 

Nie liczyłbym na te gminy go jak by nie Krosno nie istniałyby.

person
Lukii
na forum od listopada 2017
starstar
person kurnachata
19.04.2019 15:25

Brak zrozumienia u starszych. Sam jestem jeszcze z młodzieży która chodziła piechotą ale rozumiem sprawę. Dziś młodzik zaoszczędzi kilka wypłat 500+  i robi prawo jazdy i kupuje auto za 1000 złotych, wiec pewnie chętnie weźmie udział w zlocie samochodowym. Może nadzieja w organizacji zlotu w gminie korczyna, jedlicze czy kroscienko lub innych.

person
kurnachata
na forum od listopada 2017
starstarstar
person sv7453
19.04.2019 15:24

Niech się doszukują bezpieczeństwa a Krosno jako miasto będzie umierało. Młodzi ludzie uciekają stąd na potęgę i nie tylko przez to że o "normalnie" płatną pracę tu trudno. W tym mieście się nic nie dzieje. Impreza balonowa tylko to potwierdza że jest coraz gorzej. Koncerty w rckp dla sreniej wieku powyżej 60 lat. Ciekawe czy urzędnikow z Krosna jak byli w wieku 20-30 lat interesowal Mieczysław Fog czy Czerwone Gitary. Dla młodych to Miasto prawie nic nie proponuje, a jeszcze utrudnia komuś innemu inicjatywę.

person
sv7453
na forum od kwietnia 2019
WSZYSTKIE KOMENTARZE (25) forward