Komu możesz pomóc, czyli jak zostać wolontariuszem w Krośnie

„Im więcej dajesz, tym więcej dostajesz”. O prawdziwości tych słów przekonały się setki ochotników, którzy w Krośnie pomagają potrzebującym na dziesiątki sposobów. Podpowiadamy, jak i gdzie zostać wolontariuszem w naszym mieście.
Największą nagrodą dla krośnieńskich wolontariuszy jest satysfakcja z wywołanego uśmiechu, uścisk ręki obdarowanego i dobro, które powraca
(filer), Piotr Oleszak, facebook.com

Zgłoszenia chętnych do pomocy przyjmuje Krośnieńskie Centrum Wolontariatu na ul. Grodzkiej 10. Jest to instytucja, która współpracuje ze Szkolnymi Klubami Wolontariusza działającymi w każdej krośnieńskiej szkole i wolontariuszami indywidualnymi. - W lecie potrzebowaliśmy ochotników do pomocy przy pracach biurowych w Polskim Związku Niewidomych - mówi Justyna Słabik z KCW. - Często też szukamy osób, które pomogą seniorom w koszeniu trawnika czy robieniu zakupów. 

W ramach ogólnopolskich akcji

W Krośnie pomagać można również w ramach akcji znanych na całą Polskę. Wolontariusze Szlachetnej Paczki już rozpoczęli szkolenia. - Do naszego wolontariatu można się zgłosić, wypełniając formularz na stronie internetowej – mówi Gabriela Kuźnar, liderka akcji w regionie. - Przez miesiąc szukamy potrzebujących rodzin na terenie powiatu krośnieńskiego (z wyłączeniem gminy Dukla), a następnie wolontariuszom przydzielamy osoby, które trzeba wesprzeć. Każdy może pomóc tylu rodzinom, na ile starczy mu czasu. Im więcej chętnych do pomocy, tym więcej radości w finale akcji, tzw. weekendzie cudów.

W Szlachetnej Paczce każdy może pomóc tylu rodzinom, na ile starczy mu czasu
Szlachetna paczka krosno

Równolegle ze Szlachetną Paczką startuje – po raz pierwszy w Krośnie – Akademia Przyszłości. To program polegający na długotrwałej pomocy dzieciom, które mają trudności w nauce lub problemy szkolne. Zakłada cotygodniowe spotkania mentora i podopiecznego. - To nie mają być typowe korepetycje – mówi Anna Bialic, lokalna koordynatorka akcji. - Mentorzy rozmawiają z podopiecznymi, pomagają im pokonać słabości i uwierzyć w siebie. Niektóre dzieci mogą mieć problem z nadpobudliwością, inne mogą być słabe z matematyki, jeszcze inne wycofane w kontaktach z rówieśnikami.

W tym roku projektem objęte są dzieci z klas od 1 do 6 ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Krośnie (Miejski Zespół Szkół nr 7). Wolontariuszem może zostać każdy, kto lubi pracować z dziećmi. Zgłoszenia przyjmowane są na stronie internetowej projektu.

Nie tylko głaskanie

W Krośnie pomocy potrzebują również czworonogi. - Potrzebujemy odpowiedzialnych ochotników – mówi Wiola Szepelak, wolontariuszka w Kociarni i właścicielka firmy Lisek z lasu. Więcej o Wioli pisaliśmy tutaj. - Zdarzają się osoby, które przychodzą pogłaskać koty i nigdy nie wracają. Potrzebujemy tych, którzy mogą przychodzić regularnie i nie boją się ciężkiej pracy, bo dyżur nieraz oznacza trzy godziny sprzątania.

Początkowo Wiola robiła kotom zdjęcia do ogłoszeń adopcyjnych. Wkrótce opiekowała się nimi już jako wolontariuszka. - Do moich obowiązków należy wszystko to, czym zajmuje się statystyczny właściciel kota, tylko mnożone razy kilkanaście. Karmię, sprzątam kuwety, myję miseczki, podaję leki, głaszczę i obiecuję im, że w końcu trafią do kochającego domu.

Kociarnia potrzebuje odpowiedzialnych wolontariuszy
damian krzanowski
Słowa Wioli potwierdza Katarzyna Ginalska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals Krosno. - Na ten moment do Kociarni przychodzi ok. 15 – 20 wolontariuszy, jednak wciąż potrzebujemy osób do stałej pomocy. Choć nie ukrywam, że najlepszą formą wolontariatu – i dla pracowników OTOZ Animals, i dla zwierząt – jest zapewnienie im tymczasowego domu. Mieszkający w domu pies czy kot rozwija się całkiem inaczej niż w schronisku. Lepiej się adaptuje, mniej choruje, a zadbany łatwiej znajduje nowy dom.

Wolontariusze Animals powinni mieć ukończone 16 lat (niepełnoletni potrzebują zgody rodzica lub opiekuna) i cechować się odpowiedzialnością.

Jedno jest pewne: to niesamowita przygoda

Praca w wolontariacie związanym z hobby to czysta przyjemność. Takiego zdania są osoby, które nie opuszczają swoich stanowisk na trasie biegu górskiego Łemkowyna Ultra Trail od świtu do nocy. Co więcej – ci, którzy w innych biegach zazwyczaj startują jako zawodnicy, mówią, że praca „za kulisami” daje im więcej satysfakcji niż sam bieg. Może dlatego miejsca w wolontariacie „Łemkowyny” rozchodzą się jak ciepłe bułeczki?

W tym roku w organizacji Łemkowyny Ultra Trail wzięło udział ponad 200 wolontariuszy
Piotr Oleszak

- W tym roku (bieg odbył się 11 – 13 października 2019 – przyp. red.) szybko zebraliśmy komplet 230 wolontariuszy. To osoby z całej Polski i zagranicy – mówi Piotr Chachaj, koordynator działu wolontariatu. - Wolontariuszom co roku zapewniamy noclegi, wyżywienie, pakiet startowy złożony z odzieży i akcesoriów sportowych wysokiej jakości oraz niesamowitą satysfakcję, której kulminacja następuje w momencie, gdy zawodnicy dziękują za pomoc na trasie. By zapewnić sobie miejsce w gronie wolontariuszy na przyszłoroczny bieg, warto zgłosić się wiosną 2020. Wtedy startuje rejestracja.

Niemal 10 razy mniejsza grupa wolontariuszy pomaga co roku przy wrześniowych Nocnych Teatraliach Strachy. To jednak zaszczytne grono, w 2019 wybrane spośród ok. 80 osób zgłaszających swoją kandydaturę. - Analizujemy każdą aplikację – mówi Paweł Wrona, główny organizator jednego z flagowych krośnieńskich wydarzeń kulturalnych. – Szczególnie odpowiedzi na pytania o pasje i motywy zgłoszenia się do pomocy przy teatraliach.

Proces rejestracji rozpoczyna się wiosną, latem natomiast odbywają się spotkania grupowe wolontariuszy i spotkania działów: ogólnego, promocji i mediów, fotograficznego, fundraisingu (zdobywania funduszy), artystycznego oraz organizacji sceny i widowni. Prócz możliwości zdobycia cennego doświadczenia w organizacji międzynarodowego festiwalu, na pomocników czekają dodatkowe atrakcje. W tym roku były to warsztaty kokedamy, czyli japońskiej sztuki hodowania kwiatów.

Proces rejestracji do Nocnych Teatraliów Strachy rozpoczyna się wiosną, latem natomiast odbywają się spotkania grupowe wolontariuszy
Facebook/Strachy

Do pomocy przy organizacji KrosConu i games room'ów (z ang. pokoje gier) zgłaszają się głównie pasjonaci gier planszowych. Nie tylko z Krosna, ale i z Rzeszowa lub Krakowa, którzy przyjeżdżają, gdy tylko znajdą wolną chwilę. - Przy samych games room'ach przygotowują pomieszczenia, rejestrują uczestników i objaśniają im zasady gry – mówi Barbara Płaza z grupy GraTy, która zajmuje się organizacją tych imprez. - Wolontariusze koordynują wydarzenia: zapisują, kto jaką grę wypożyczył i komu ją polecić w dalszej kolejności, odpowiadają na pytania uczestników games room'ów.

Z kolei przy organizacji konwentu KrosCon GraTom pomagało ponad 100 chętnych. Projektowali grafiki, drukowali zakładki, czuwali nad wykonaniem innych gadżetów. Przetwarzali formularze, organizowali prelekcje i spotkania autorskie. Każdy znalazł dla siebie zajęcie - od Kasi, która chodzi do 4 klasy szkoły podstawowej i świetnie tłumaczy zasady gier, przez 13-letniego Samaela, specjalistę od gier bitewnych, po 40-letnich hobbystów.

- Wolontariusze koordynują wydarzenia: zapisują, kto jaką grę wypożyczył i komu ją polecić w dalszej kolejności, odpowiadają na pytania uczestników games room'ów - mówi Basia Płaza z grupy GraTy (na zdjęciu z lewej)
Facebook.com/GraTy

Kolejny games room, połączony ze zbiórką charytatywną dla psiego przytuliska na Białobrzegach, odbędzie się 25 października 2019 w Oddziale dla Dzieci Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

Nagrody dla najlepszych wolontariuszy

Najbardziej zaangażowani wolontariusze co roku zostają wyróżnieni na gali organizowanej z okazji Krośnieńskiego Dnia Wolontariatu. W tym roku będzie to dziewiąta edycja, która odbędzie się 5 grudnia. Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki wręczy nagrody najlepszym ochotnikom w trzech kategoriach: wolontariat indywidualny, wolontariat grupowy oraz Krośnieńska Organizacja/Instytucja Przyjazna Wolontariuszom. Jednak największą nagrodą dla krośnieńskich dobrych dusz jest satysfakcja z wywołanego uśmiechu, uścisk ręki obdarowanego i dobro, które powraca.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)