Kolejne ronda w Krośnie. Uhonorują naftowców z Polanki

Dwa nowe ronda powstały niedawno w Polance podczas rozbudowy ul. Podkarpackiej i budowy „łącznika” z ul. Popiełuszki. Będą nosić imię Artura Rappego i Wiktora Hłaski, inżynierów związanych z przemysłem naftowym i fundatorów tamtejszego kościoła. Patrona – naftowca zyskał również „łącznik”. Został nim Tytus Trzecieski.
Jedno z nowych rond, które powstało na ul. ks. Popiełuszki. Będzie nosiło imię Artura Rappego
Damian Krzanowski

Nazwy dla nowych rond i drogi były pomysłem Rady Dzielnicy Polanka i uchwalono je na piątkowej (26.02) sesji Rady Miasta.

Rondo im. Wiktora Hłaski powstało u zbiegu ulic Marii Skłodowskiej-Curie i Podkarpackiej. Inżynier Hłasko (ur. 14 lipca 1876 roku) zarządzał największym w międzywojennej Polsce koncernem naftowym „Małopolska”. Z Polanką związany był poprzez działającą tam firmę naftową Verdatok, w której był dyrektorem. Ufundował także budowę miejscowego kościoła, za co otrzymał godność szambelana papieskiego. Wiktor Hłasko został odznaczony także francuską Legią Honorową i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Na zdjęciu rondo im. Wiktora Hłaski u zbiegu ulic Marii Skłodowskiej-Curie i Podkarpackiej
damian krzanowski

W budowę kościoła w Polance zaangażowany był także Artur Rappe (ur. 7 stycznia 1881 roku), którego imię będzie nosić rondo w ciągu ul. ks. Jerzego Popiełuszki. „Mieszkał w pobliżu placu budowy świątyni, użyczając na ten cel swoje prywatne grunty” - czytamy w uzasadnieniu uchwały. Rappe był dyrektorem połączonych przedsiębiorstw naftowych z siedzibą w Polance. Tutaj także zmarł 11 kwietnia 1943 roku i został pochowany w grobowcu rodziny Podolskich.

Po lewej inż. Artur Rappe, po prawej pałac w Polance, który był własnością Tytusa Trzecieskiego
ze. zb. Wł. Sitka/ narodowe archiwum cyfrowe

„Łącznik”, który prowadzi od ul. Podkarpackiej do ronda im. Artura Rappego, zyska miano Tytusa Trzecieskiego. W Krośnie tej postaci poświęco także most na Zawodziu (pisaliśmy o tym tutaj). „Był on współzałożycielem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej w Bóbrce. Dzięki temu wydobycie nafty i jej przetwórstwo stało się podstawą wzrostu zamożności całego Podkarpacia” – piszą radni dzielnicy.

Trzecieski był również właścicielem pałacu w Polance, który stał się jego siedzibą. W 1846 roku schronił w nim powstańców krakowskich, w tym Wincentego Pola. Tam także zmarł 24 grudnia 1878 roku. Został pochowany na cmentarzu w Jedliczu.

Nowa ulica prowadząca od ul. Tysiąclecia do ul.  ks. Jerzego Popiełuszki nosi imię Tytusa Trzecieskiego i prowadzi do nowego ronda im. Artura Rappego
Damian Krzanowski

Pomysł na wykorzystanie ulicy Tytusa Trzecieskiego ma Miejska Komunikacja Samochodowa. - Rozważamy wykorzystać "łącznik" i w dni robocze poprowadzić nim linię "E", co skróciłoby czas przejazdu do Polanki - mówi Grzegorz Sas, przedstawiciel MKS. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
TLo
26.02.2021 14:00

Nazwisko Hłasko sie odmienia. Zatem - rondo im. Hłaski. Rappe - również, a więc rondo im. Rappego. Od kogo jak kogo, ale redakcji Krosno24 można chyba oczekiwać dbałości o język polski i propagowania dobrych wzorców.

TLo
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)