Zadaniem nowo powstałej instytucji jest prezentowanie, promowanie i odtwarzanie kultury ludowej regionu. W Etnocentrum wiedzę o folklorze mogą zgłębiać nie tylko mieszkańcy Krosna i regionu, ale również turyści. Odwiedzający obiekt informacje w dziedzinie sztuki, tradycji i muzyki ludowej będą czerpać od mistrzów, czyli osób ze starszego pokolenia, które przekażą im swoje doświadczenie i umiejętności. Będą tutaj organizowane różnego rodzaju warsztaty, np. kulinarne, śpiewów tradycyjnych, czy rzemiosła ludowego.
- U nas swoje miejsce odnajdą zarówno starsze, jak i młodsze osoby – zapewnia Ewa Bednarczyk-Strzok, kierownik Etnocentrum. - Jest to przestrzeń wymiany i współpracy międzypokoleniowej. Chcemy w ten sposób zapełnić międzypokoleniową lukę w przekazywaniu wiedzy o kulturze ludowej.
Pomysł, aby w budynku dworca, który powstał w latach 80. XIX, utworzyć Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej narodził się pod koniec 2015 roku. Po wielu latach starań magistrat przejął obiekt. Dworzec już wtedy był w fatalnym stanie, ale też obiektem zabytkowym, dlatego prace remontowe wykonywano pod nadzorem konserwatora.
Inwestycja realizowana w ramach projektu „Modernizacja zabytkowego dworca PKP na potrzeby funkcjonowania Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej" kosztowała około 19 mln zł. Krośnieński magistrat na ten cel otrzymał dofinansowanie.
Zatrudnienie w nowej instytucji podległej Regionalnemu Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie znalazło 12 osób. Powierzchnia Etnocentrum to niecałe 1000 m2. Wnętrze i wyposażenie obiektu powstało we współpracy ze specjalistami w dziedzinie etnografii.
- Pomysłodawcą Etnocentrum jest Bartosz Gałązka, znany folklorysta – mówi pani Ewa. - Dzięki niemu udało nam się dotrzeć do interesujących osób, które znają się na artystycznym rzemiośle ludowym. Będziemy ich do nas zapraszać.
Poddasze
Pierwsze piętro
Parter
Piwnica
Poza tym budynek posiada sklepik i kasę z punktem informacyjnym, windę, biura oraz toalety. Przed Etnocentrum znajduje się duży plac, wiejska chata Babuni i ogródek ziołowy. Plac w sezonie letnim ma służyć do organizowania potańcówek. - Planujemy prowadzić tam również różnego rodzaju warsztaty. Wszystko po to, aby tę przestrzeń przed budynkiem ożywić – dodaje kierownik.
W drewnianym domku znajduje się scena do potańcówek. Natomiast zioła, które zostaną zasadzone na niewielkiej przestrzeni, będą służyć do warsztatów.
- Jest to niesamowicie ciekawe miejsce – mówi o Etnocentrum Ewa Bednarczyk-Strzok. - Tyle ciekawych rzeczy może się tutaj wydarzyć i mam nadzieję, że będą się działy. Ludzie, którzy tutaj pracują są pełni entuzjazmu i pomysłów.
Od środy (11.12) trwa konferencja promująca Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, która zostanie zakończona oficjalnym otwarciem. Uczestnicy przez dwa dni biorą udział w warsztatach związanych z lokalnym folklorem np. poznają polskie smaki w czasie warsztatów kulinarnych czy uczą się śpiewu tradycyjnego.
- Należę do zespołu ludowego i wraz z koleżankami uczestniczyłyśmy w warsztatach śpiewu – mówi Janina Gołąbek, członkini zespołu śpiewaczego Rogowice działającego przy Stowarzyszeniu Miłośników Wsi Rogi. - Bardzo nam się podobały, bo mogłyśmy z prowadzącą zajęcia skonsultować swoje wątpliwości, posłuchać i śpiewać stare utwory. Brałyśmy też udział w warsztatach kulinarnych, na których piekłyśmy amoniaczki i proziaki.
Wszystkie zajęcia zorganizowano tak, żeby wprowadzić interakcje między uczniami a mistrzem. Jedne z warsztatów „Od rękodzieła do wewnętrznego porządku” prowadziła Violetta Propola, która opowiedziała uczestnikom o krajce, czyli dekoracyjnym wyrobie ludowym w postaci wąskiego paska, o jego przeznaczeniu, zastosowaniu i tworzeniu. Uczestnicy mogli sami przekonać się jak wygląda proces powstawania krajki. - Na tych zajęciach uczymy się praktyki, która się przyda i być może zainspiruje – mówi prowadząca.
Na grudzień zaplanowano zimową podróż po Etnocentrum z warsztatami. Jeden cykl będzie trwał półtorej godziny: 45 minut zwiedzania i 45 minut warsztatów. Zwiedzanie Etnocentrum będzie odbywało się na zasadzie grup, które po budynku będzie oprowadzał animator. Zapisywać będzie się można na miejscu, telefonicznie lub online. Ceny biletów będą z 50% zniżką, czyli będą kosztować około 9 zł.
A od piątku (13.12) przez cały weekend będzie można wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez specjalistów i pasjonatów w swoich dziedzinach. Warsztaty będą dotyczyć rękodzieła, kulinariów, śpiewu i tańca. Wstęp jest bezpłatny. Szczegółowy program prezentujemy tutaj.
Zobacz galerię zdjęć z przygotowań do otwarcia Etnocentrum
Wirtualny pociąg jadący przez ziemię krośnieńską..., ironicznie realna rzeczywistość :-)
Akurat każdy miał inną wizję co do tego miejsca i przestrzeni wokół Dworca. Forumowicze krosno24 widzieli tam stację kolejową i poczekalnie, może nawet poczekalnie multimedialną. Młodzież szkolna pewnie chciałaby powrotu miejsca ogromnej rozpusty jakim był armagedon za torami. Władza postawiła na etnocentrum i skoro już jest, to niech sobie szczęśliwie działa.
Byłem, widziałem, świetny pomysł i realizacja. Gratulacje!
Udając się pieszo proszę jednak pielgrzymować prawym chodnikiem ul. Kolejowej. Lewy, niestety, na odcinku od RCKP do FULL MARKETU przypomina tor przeszkód. Nie wiadomo dlaczego ten stan trwa od lat. A to przecież jedna z głównych ulic miasta. To tak pod rozwagę władzom miasta.
Teraz jeszcze kupic parowoz robic wycieczki po okolicy.