Iluminacje w parku kulturowym. Nowy pomysł na poprawę estetyki

Do piątku (4.09) na starym mieście przeprowadzane są testy nowego oświetlenia. Zostanie ono na stałe, gdy magistrat otrzyma dotacje. Przy podświetlonych budynkach odbywać się będą barwne spektakle połączone z muzyką i historią Krosna.
"Krosno światłem malowane" to nowy projekt, który ma poprawić estetykę miasta
ADRIAN KRZANOWSKI

W tym tygodniu mieszkańcy spacerujący wieczorami po starym mieście mieli okazję zobaczyć iluminacje. Światła ozdobiły m.in. Muzeum Podkarpackie, kamienice Rynku czy kościół Franciszkanów. Niestety nowe oświetlenie pojawiło się tylko na chwilę. – Na razie robimy próby i zdjęcia do dokumentacji, która pozwoli nam uzyskać zezwolenie i aplikować o środki na realizację iluminacji – mówi Marta Rymar, miejski konserwator zabytków.

Oświetlenie pojawi się w całym parku kulturowym „Wzgórze Staromiejskie”. To teren miasta, który ma szczególne znaczenie historyczne i jest objęty ochroną. O stworzeniu w Krośnie parku kulturowego pisaliśmy tutaj na początku 2019 roku. Obejmuje on teren starego cmentarza, następnie ul. Piłsudskiego, cały obszar Rynku i ulice do niego przyległe, a kończy się na ul. Staszica. 

Budynek Sądu Rejonowego przy ul. Sienkiewicza 
ADRIAN KRZANOWSKI

Projekt nosi nazwę "Krosno światłem malowane". - Na co dzień obiekty uzyskają oświetlenie jasne, bez użycia kolorów, dostosowane do charakteru zabytków. Będzie to przemyślana koncepcja mająca na celu podkreślenie wartości historycznej i artystycznej wybranych obiektów. Iluminacja podniesie atrakcyjność zabudowy staromiejskiej w nocnej panoramie miasta - wyjaśnia Marta Rymar. 

Kolorowe światło ma być używane podczas spektakli audiowizualnych
ADRIAN KRZANOWSKI

Dodatkowo zastosowane zostaną także projektory i naświetlacze umożliwiające realizację barwnych spektakli audiowizualnych o nazwie „Krosno - Historia Światłem Malowana”. Oświetlone budynki stworzą ścieżkę zwiedzania, którą będzie można przejść na dwa sposoby: w grupie od 10 do 50 osób razem z przewodnikiem lub indywidulanie.

- Iluminacja obiektów zostanie tak zaprojektowana, aby zwiedzający miasto po zmierzchu mogli w ciągu 60-90 minut poznać historię Krosna - tłumaczy miejski konserwator zabytków. - Uczestnicy wyposażeni zostaną w audioprzewodniki pozwalające na odbiór dźwięku bez ingerencji w odgłosy otoczenia. Iluminacja każdego z obiektów będzie zsynchronizowana z emitowanymi dźwiękami (muzyka, teksty). Druga wersja będzie polegać na zwiedzaniu bez udziału przewodnika z pobraną w tym celu specjalną aplikacją .

Muzeum Podkarpackie przy ul. Piłsudskiego
ADRIAN KRZANOWSKI

Spektakle mogą być dowolnie zmieniane w zakresie sposobu oświetlenia obiektów oraz towarzyszącej temu muzyce i tekstom. Będzie można je dostosowywać do różnych wydarzeń, imprez miejskich czy koncertów.

MIEJSCA, KTÓRE MAJĄ ZOSTAĆ OŚWIETLONE:
  • budynek Urzędu Miasta, ul. Staszica 2;
  • budynek Sądu Rejonowego, ul. Sienkiewicza 12;
  • dom drukarnia przy placu Konstytucji 3 Maja 1;
  • kamienica pod Barankiem, ul. Pl. Konstytucji 3 Maja /Czajkowskiego 1;
  • mury miejskie, ul. Podwale;
  • schody przy ul. Fortecznej, Blich, Legionów, Czajkowskiego, Zjazdowej;
  • zieleń na Rynku i ul. Piłsudskiego;
  • studnia na Rynku;
  • kamienice przy płycie Rynku;
  • budynek Centrum Dziedzictwa Szkła;
  • budynek dawnego kolegium jezuickiego (obecnie Karpacka Państwowa Uczelnia) od strony ul. Kazimierza Wielkiego;
  • kościół i klasztor oo. Franciszkanów od strony ul. Franciszkańskiej i Legionów;
  • kościół Farny od strony ul. Podwale i Piłsudskiego;
  • Muzeum Rzemiosła;
  • Muzeum Podkarpackie;
  • brama starego cmentarza.

Jednym z zadań parku kulturowego jest poprawa estetyki tej części miasta. Na elewacjach budynków nie można wieszać banerów i billboardów, okna nie mogą być wyklejone reklamami, a loga i tablice firm muszą dobrze komponować się z otoczeniem i nie mogą być jaskrawe. – Takie działania obejmą w najbliższym czasie Krakowski Bank Spółdzielczy i sklep Żabka przy ul. Piłsudskiego – mówi Marta Rymar.

Park kulturowy „Wzgórze staromiejskie” ma także swoją stronę na Facebooku, która zastąpiła dotychczasową „Rynek Krosna. Serce miasta”. – Chcemy promować park kulturowy i uświadamiać mieszkańcom, że estetyka jest ważna – tłumaczy miejski konserwator zabytków.

Budynek dawnego kolegium jezuickiego (obecnie Karpacka Państwowa Uczelnia) przy ul. Kazimierza Wielkiego
ADRIAN KRZANOWSKI

W tym pomóc ma także spotkanie z Filipem Springerem, uznanym fotografem i reporterem, na które zaprasza Urząd Miasta. Tematem prelekcji będzie wpływ estetyki przestrzeni miejskiej na funkcjonowanie miast. Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w rozmowie dotyczącej wyglądu polskich miast, w tym także Krosna. Spotkanie odbędzie się 12 września (sobota) o godz. 17:00 w Biurze Wystaw Artystycznych (ul. Portiusa 4).

Ze względu na sytuację epidemiologiczną warunkiem uczestnictwa w wydarzeniach jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
popieram
05.09.2020 07:56

Oby udało się uzyskać dotację. Stare Miasto o zmierzchu wygladałoby pięknie. Poza tym gratuluję pomysłodawcy projektu.

popieram
na forum od listopada 2017
bartus01
04.09.2020 20:34

Nie wydaje mi się to potrzebne, przepraszam ale dla kogo to ma być ? - po 20 oo na rynku jest garstka ludzi. Ma to świecić ludzim mieszkającym w kamienicach wokół rynku po oknach, czyżby chcieli mieć teczowe iluminacje na dobranoc...?

bartus01
na forum od listopada 2017
kolor
04.09.2020 20:03

Kierunek ok,tylko te ohydne wielkoformatowe reklamy na ścianach i w ogródkach przy Podwalu i Legionów....żadne światło nie przykryje tego chaosu....raczej je podkreśli.

Doceniam profesjonalizm Pana Springera w dziedzinie architektury i urbanistyki ,ale czyżby zauważył,że Krosno to nie tylko jeden pan z flagą na baku?

Tak,tak,rozumiem założenia tamtej książki,ale odbiór był tak mylący,że na długo dorobił nam gębę.Czyli należało przemyśleć założenia.

Na spotkanie do BWA powinien dostać specjalne zaproszenie Pan korzen0409.Jeżeli zostanie przekonany,to uznam,że Pan Springer wyrównał z nami rachunki.

Bo dylemat jest typu: czy myć nogi,czy myć ręce?

Może Wilki da się dofinansować z innej działki niż wygląd miasta?

Odwiedzają nas nie tylko kibice...

kolor
na forum od listopada 2017
k2101
04.09.2020 16:20

Bardzo lubię, gdy używa się określenia "stare miasto" bardziej adekwatnego niż "starówka".

Bardzo dobry projekt, oby jak najszybciej realizacja :)

k2101
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (10)