Epidemia koronawirusa bardzo mocno wpłynęła na funkcjonowanie największego zakładu pracy z terenu Krosna. Huta Krosno Glass w związku z „wygaszeniem” gospodarek na całym świecie musiała podjąć decyzje o ograniczeniu produkcji. Sprzedaż towarów była bowiem niemożliwa.
Część załogi, głównie z działów produkcyjnych (produkcja ręczna, mechaniczna, działy zdobień) była na tzw. postojowym. Pracownicy wprawdzie przebywali w domach, ale zachowali prawo do wynagrodzenia zasadniczego. – Wanny nie zostały wygaszone. Obniżona została temperatura szkła, ale tak, aby wciąż pozostawało ono płynne. Chodziło o to, abyśmy z dnia na dzień mogli wznowić produkcję – tłumaczy Krosno Glass. Taka sytuacja trwała 2 tygodnie.
450 osób już wróciło do pracy. Pozostała część produkcji zostanie wznowiona 4 maja.
Mamy na tyle zamówień, aby wrócić do pełnej produkcji
– zapewnia zarząd Krosno Glass. W zaistniałej sytuacji gospodarczej część klientów przesuwa termin produkcji, termin odbioru lub rezygnuje z zamówień, bo nie są w stanie odebrać towaru i go sprzedać.
Nie obyło się bez pewnych ekonomicznych cięć, aby utrzymać zatrudnienie na poziomie ponad 1700 osób. Pracownicy – w porozumieniu ze związkami zawodowymi – mają obniżony wymiar pracy do 0,8 etatu (dotyczy to również kadry kierowniczej i zarządu). Taka sytuacja potrwa przez kolejne 3 miesiące. Zredukowana w ten sposób liczba pełnych etatów pozwoli hucie starać się o pomoc rządową w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.
Paweł Szymański, prezes zarządu Krosno Glass rozmawiał o tym z prezydentem Andrzejem Dudą i przedstawicielami rządu (20.04). „Podczas wideokonferencji omówione zostały sposoby wsparcia dla przedsiębiorców w odbudowie łańcucha dostaw i eksportu w czasie kryzysu, ale przedsiębiorcy podkreślali głównie, że dla eksporterów najważniejsze dziś jest utrzymanie płynności finansowej, aby przetrwać kryzys epidemiczny i móc wznowić produkcję najszybciej jak to będzie możliwe” – brzmi oficjalny komunikat huty.
Huta również przyłączyła się do pomocy ratownikom medycznym - 30% kwoty ze sprzedaży produktów w sklepie internetowym Krosno zostanie przeznaczone dla Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie. Krosno Glass przekazała już pierwsze środki na rzecz pogotowia finansując najpotrzebniejsze zakupy.
Chłopie w zakładach pracy nie obowiązują maski jeśli nie masz kontaktu z klientami.
Będą dmuchać w maskach?Jeden po drugim bierze piszczele do ust!Gdzie jest sanepid?Istna paranoja.
Przy obecnej sytuacji w handlu światowym i zadłuzeniu hipotecznym sięgajacym trzystu milionow dni huty w obecnym kształcie sa policzone.Wkrótce do huty zapuka kolejny syndyk.Pytanie tylko czy będzie to ten który już raz się sprawdził czy ktoś nowy?
Czy walcząca o przetrwanie huta musi przekazywać pieniądze na Pogotowie Ratunkowe? Czy pogotowie też walczy o przetrwanie?
17m3/ gazu na minute X 14dni- X ilośc wanien-to juz robi wrażenie!. Współczuje pracownikom huty.
Nie pierwszy nie ostatni raz walczy o przetrwanie :d