Dron hybryda. Innowacyjna konstrukcja powstała w Krośnie

Konstruktorzy z Krosna zbudowali innowacyjny, bezzałogowy statek powietrzny, który ma posłużyć do zadań monitoringu infrastruktury energetycznej. Startuje, ląduje i zawisa w powietrzu jak śmigłowiec, za to lot poziomy wykonuje jak samolot i wiatrakowiec. Jego twórcy mówią, że nikt na świecie nie opracował drona w takim nietypowym układzie konstrukcyjnym.
Bezzałogowy Aparat Latający ma transportować urządzenia pomiarowe. Jego stworzenie zajęło projektantom i konstruktorom 3 lata
Damian Krzanowski

Centrum Badawczo-Rozwojowe przy Stowarzyszeniu B-4 z Rzeszowa oraz Klastrze Lotnictwa Lekkiego i Ultralekkiego w Krośnie stworzyło Bezzałogowy Aparat Latający (BAL). Powstał on w oparciu o układ konstrukcyjny statku powietrznego o nazwie gyrodyna, łączącego w sobie najważniejsze cechy samolotu, śmigłowca i wiatrakowca.

BAL ma transportować urządzenia pomiarowe. Przestrzeń dla nich znajduje się w przedniej części bezzałogowca. Statek może wykonywać obloty np. infrastruktury energetycznej, linii kolejowych, gazociągów itp.

W zawisie zachowuje się jak śmigłowiec, zaś lot poziomy wykonuje jak samolot i wiatrakowiec
 Oskar Pepryk

Startuje, ląduje i manewruje „w miejscu” jak śmigłowiec. W powietrzu utrzymuje się dzięki zjawisku autorotacji (samoczynnego obrotu) wirnika nośnego oraz skrzydłom. Siła ciągu niezbędna do lotu jest wytwarzana przez napędy umieszczone na końcu skrzydeł, które w fazie zawisu pełnią funkcję śmigieł ogonowych.

- Lot od jednego słupa do drugiego BAL wykonuje z pewną prędkością trybem samolotowo-wiatrakowcowym, natomiast zawis przy słupie do wykonania odpowiednich pomiarów w trybie śmigłowcowym – tłumaczy Jan Muchowski, kierownik projektu.

BAL w trakcie próbnych lotów 
damian krzanowski

Bezzałogowiec został wykonany z kompozytu. Jest w pełni elektryczny. - Cała konstrukcja waży około 13-14 kg. Może zabierać ok. 5 kg urządzeń pomiarowych – mówi kierownik projektu.

- Przy pełnym obciążeniu może wykonywać loty przez 1,5 godziny, w tym zawis przez pół godziny – dodaje Oskar Pepryk, specjalista od elektroniki i pilot.

Dotychczas do oblotu infrastruktury wykorzystywano wielowirnikowce lub śmigłowce zasilane energią elektryczną. Ich wadą jest to, że mają krótkie zasięgi i czasy lotu, przez co są nieefektywne.

Osiągi BAL powinny być co najmniej o 20% lepsze od porównywalnego gabarytowo śmigłowca oraz 70% od wielowirnikowca. - W porównaniu do wielowirnikowców nasz bezzałogowiec jest zdecydowanie wydajniejszy – mówi Jan Muchowski. Oprócz tego nowe rozwiązanie poprzez unikalne cechy konstrukcji będzie zdecydowanie bezpieczniejsze w użytkowaniu niż wcześniejsze.

- Nikt na świecie przez wiele lat nie robił takiego połączenia konstrukcyjnego. Ostatnio taka konstrukcja, ale załogowa powstała w Wielkiej Brytanii w latach 50. XX wieku – dodaje Oskar Pepryk.

Konstrukcja drona waży około 13-14 kilogramów. Na pokład może zabierać ok. 5 kg urządzeń pomiarowych
damian krzanowski

Realizacja projektu trwała ponad 3 lata i była współfinansowana ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. - Obecnie zakończyliśmy obloty prototypów. Loty te w pełni potwierdziły nasze założenia dotyczące konstrukcji. Nasz projekt oczywiście chcemy skomercjalizować. Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy go na tegorocznych targach militarnych w Kielcach – informuje kierownik projektu.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
janmuch
25.11.2021 09:23

@lakimakromedia Proszę zwórcić uwagę, że zalinkowane rozwiąznie nie ma możlwiosci wykonywania zawisu i lotu śmigowcowego, w związku z tym nie jest tożsame z tym co my opracowaliśmy. Poza tym nasz prototyp lata, a tam tylko wirtualna koncepcja. Pozdrawiam JM,

janmuch
na forum od listopada 2021
lakimakromedia
23.11.2021 13:31

www.aeronautyka.pl/alaady

Innowacyjny bylby dwa lata temu...

lakimakromedia
na forum od listopada 2021
kurnachata
22.11.2021 14:06

Krosno Miasto Lotnictwa, akurat obecnie bezzałogowego.

kurnachata
na forum od listopada 2017
popieram
22.11.2021 11:15

Wielkie gratulacje dla konstruktorów. Jesteście wielcy.

popieram
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)